אתר בנייה בבאר יעקב
צילום: פלאש 90

החל מ-17 בינואר: תתאפשר הגדלת רכיב הפריים במשכנתאות

עדכון התקנות של בנק ישראל, שייאפשר לקחת משכנתה שמורכבת משני שליש רכיב צמוד פריים במקום שליש כיום, ייכנס לתוקף בחודש הבא. בשלב הראשון לרוכשי דירה בלבד והחל מ-28 בפברואר גם לממחזרי הלוואות קיימות
דנה ירקצי
27 בדצמבר 2020
14:59

בנק ישראל הודיע היום (ראשון) כי החל מ-17 בינואר 2021 תבוטל המגבלה על לקיחת משכנתה חדשה לדיור במסלול צמוד לפריים. צעד זה יאפשר ללווים לקחת עד שני שליש מהמשכנתה במסלול צמוד לפריים במקום כשליש כיום. מאחר שריבית הפריים היום עומדת על שיעור נמוך יחסית של 1.6% אחוז, הלווים במסלול צמוד פריים יחסכו כסף בהחזר החודשי.

בנק ישראל יבטל את מגבלת הפריים במשכנתה, מה זה אומר? - הפרשנות של שאול אמסטרדמסקי

נוטלי הלוואה ממוחזרת לדיור יוכלו לקחת משכנתה בהתאם למסלול המעודכן רק החל מ-28 בפברואר, וזה בשל צורך למתן שהות לבנקים להיערך לכך מבחינה תפעולית. מהפיקוח על הבנקים מסרו היום שהם צופים שהשנה יקודם גם מהלך לשיטת החישוב וגובה מדרגות עמלת הפירעון המוקדם על הלוואות לדיור, שיוזיל את מחזור המשכנתה.

"בכוחה של ביטול המגבלה להגדיל את הגמישות ומגוון האפשרויות העומדות בפני הלווים ואף להוזיל במידת מה את תשלום המשכנתא החודשי", אמר המפקח על הבנקים יאיר אבידן. "במקביל חשוב להדגיש את חשיבות הצורך בשיקול דעת מוקפד של הלווה בעת בחירת סל משכנתא על מנת להביא בחשבון את העלויות והסיכונים הקיימים בכל אחד מהמסלולים האפשריים במבט צופה פני עתיד".