נתניהו ומנדלבליט
צילום: גטי אימג'ס

נתניהו בבקשה נוספת לביטול כתב האישום נגדו: לא התקבל אישור היועמ"ש לפתיחת החקירה

סנגוריו של ראש הממשלה: חוק יסוד הממשלה קובע שאי אפשר לפתוח בחקירה פלילית של ראש ממשלה מכהן, אלא לאחר קבלת אישור של היועץ המשפטי לממשלה • הפרקליטות: החקירות אושרו כדין
תמר אלמוג
27 בדצמבר 2020
16:45

סניגוריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הגישו היום (ראשון) בקשה לביטול כתב האישום נגדו. זאת, לטענתם, לאחר שהתברר כי לא התקבל אישור של היועץ המשפטי לממשלה לפתיחת החקירות נגדו. בפנייתם לבית המשפט המחוזי בירושלים כותבים עורכי הדין כי סעיף 17 לחוק יסוד הממשלה קובע שאי אפשר לפתוח בחקירה פלילית הנוגעת לראש ממשלה מכהן, אלא לאחר קבלת אישור של היועץ המשפטי לממשלה.

לדבריהם, אישורו הרשמי של מנדלבליט לחקירה ניתן בשלב שכבר בוצעו פעולות חקירה של ממש, ולכן מדובר בפגם המחייב את ביטול כתב האישום. "זו דרישה חוקתית ומשמעות הפרתה שחקירת ראש הממשלה נפתחה בניגוד לדין", כותבים הסנגורים.

טענות אלה הועלו מטעם הסניגורים עוד קודם והפרקליטות השיבה כי כל החקירות התנהלו כנדרש ואישורי היועץ לפתיחה בחקירות ראש הממשלה ניתנו כדין. עוד טענו בפרקליטות כי במסגרת ישיבות מסודרות שנערכו עם גורמי האכיפה פורטו מועדי החקירות ועוד הגיבו ואמרו שהדברים קיבלו ביטוי פומבי בזמן אמת.

תגובת הפרקליטות לעניין הבקשה החדשה של סנגורי רה"מ: "חקירות ראש הממשלה אושרו כדין ע״י היועץ המשפטי לממשלה. הדבר פורט כבר בתגובה שהוגשה לבית המשפט בשבוע שעבר, שבעניינה טרם ניתנה החלטת בית המשפט. הבקשה הנוכחית איננה מבוססת ותגובה מפורטת לה תימסר לבית המשפט, ככל שתתבקש".