חיסון לקורונה
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

אדם בן 75 נפטר אחרי שקיבל חיסון

מנכ"ל משרד הבריאות לכאן רשת ב: מדובר באיש עם מחלות רקע - בודקים קשר לחיסון • סגן שר הבריאות קיש: כיוון שהחיסון יעיל נגד המוטציה, יש לחייב בבידוד ביתי ולהפסיק את הבידודים במלוניות • אתמול חוסנו כ-99 אלף בני אדם, מספר המתחסנים עד כה - 379 אלף
דקלה אהרן-שפרן
28 בדצמבר 2020
07:29
עודכן ב 16:42

מבצע החיסונים לקורונה: מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, אמר היום (שני) בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי אדם בן 75 שסבל ממחלות רקע נפטר היום כמה שעות לאחר קבלת החיסון. לא ידוע אם יש קשר לקבלת החיסון ומבדיקה ראשונית לא נראה שיש קשר כזה - ועדה בראשות ראש אגף בטיחות תבדוק זאת". 

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

בתוך כך, סגן שר הבריאות יואב קיש הגיב בציוץ בטוויטר על דברי מנכ"ל משרדו וכתב כי "לאור התרחיש הסביר שהחיסונים יעילים גם בחשש להדבקה מהמוטציה, נכון לעבור לבידודי בית ולהפסיק את הבידודים במלוניות".

הבוקר פרסם משרד הבריאות כי כ-380 אלף ישראלים כבר קיבלו את המנה הראשונה של החיסון. אתמול התחסנו כ-99 אלף בני אדם ברחבי הארץ. במערכת הבריאות מוטרדים משיעור ההתחסנות הנמוך בחברה הערבית. החשש הוא שערביי ישראל מושפעים משמועות כוזבות בעניין החיסונים ואינם מאמינים לממסד. לכן הוחלט לשלש את תקציב ההסברה ולהיעזר במובילי דעה.

במשרד הבריאות אומרים כי נמצא פיתרון לחיסון מרותקי הבית מפני קורונה. זאת בעקבות פיצול המגשים שבהם מנות החיסון, כך שהם אינם מכילים בכל העברה 975 מנות, מה שמגביל את שינוע החיסונים לבודדים מחשש לבזבוז מנות חיסון. במשרד אמרו כי פיצול המגשים יאפשר להגיע למקומות רבים בפריפריה וגם לאנשים שאינם יכולים לצאת מבתיהם בגלל מגבלה רפואית.

בקופות החולים נערכים כעת לחסן את מרותקי הבית וכן את המטפלים שלהם. במרכז הלוגיסטי בשוהם החלו עובדים לפצל את מגשי החיסון בתנאי קירור של שתי מעלות, כדי לעמוד בתנאי האחסון של החיסונים. עד כה לא ניתן היה לחסן מרותקי בית במסגרת המבצע לתת כתף.

הבוקר מתחיל מבצע החיסונים בצה"ל. תחילה יחוסנו המשרתים במערך הרפואה וכששת אלפים חיילים בסיכון עם מחלות רקע. במקבלי החיסונים הראשונים גם חברי פורום המטה הכללי ומפקדים בכירים שנקבע כי ישמשו דוגמא אישית לחיילים.

בתוך כך בית החולים רמב"ם בחיפה מצטרף הבוקר אל שורת המוסדות המחסנים את האוכלוסייה הכללית מעל גיל 60. מבוטחי כל קופות החולים המעוניינים להתחסן שם נדרשים לקבוע תור מראש באתר באינטרנט של בית החולים.