השר יזהר שי מכחול לבן
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

אלרעי פרייס: מפתיע שנבחרי ציבור חושבים שיש לנהוג בהם אחרת; שי: "אי אפשר לחשוב שזה לא מגיע מנקמה"

ראש שירותי בריאות הציבור והשר מכחול לבן הגיבו בכאן רשת ב לחשיפת כאן חדשות, לפיה שרים במפלגה לחצו על בכירי משרד הבריאות לפטור אותם מבידוד • האזינו
קלמן-ליברמן
28 בדצמבר 2020
09:00

כחול לבן והפטור מבידוד: השר יזהר שי הגיב הבוקר (שני) לחשיפת כאן חדשות, לפיה שרים בכירים בכחול לבן לחצו על בכירים במשרד בריאות לפטור אותם מבידוד, ואמר כי "אני לא יכול שלא לחמוק  מהמחשבה כי בגלל שאני מתנגד לקו משרד הבריאות - הכניסו אותי לבידוד". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב המשיך שי במתקפה על משרד הבריאות: "זאת התנהלות לא מקצועית ולא ראויה".

האזינו לריאיון עם השר יזהר שי בכאן רשת ב

שי הוסיף: "מה שאנחנו ביקשנו זה לא פטור מבידוד, לא עשו לנו חקירה הוגנת. אני נוקט בדיונים בקו שאומר שמערכת החינוך חייבת להיות פתוחה, וד"ר שרון אלרעי פרייס אומרת לסגור. יש בינינו דיון סוער, ואז אני מקבל טלפון שאומר 'אדוני אתה נכנס לבידוד'".

עוד קודם לשר שי, הגיבה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס לפרסום, ובריאיון לקלמן-ליברמן אמרה: "מפתיע אותי שנבחרי ציבור לעיתים חושבים שאיכשהו צריך לנהוג בהם אחרת. הנגיף לא מבחין אם מדובר בנבחר ציבור או אדם מן השורה".

האזינו לריאיון עם ד"ר שרון אלרעי פרייס בכאן רשת ב

שי הגיב לדברים, ואמר: "עברתי מקרה דומה בכחול לבן עם פנינה תמנו-שטה. אז התחקירים שעשו היו מוצקים, וקיבלו החלטות נכונות. במקרה הזה 15 אנשים בחצר פתוחה - קיבלנו הודעה כולכם צריכים להיות בבידוד".

שיחת הצעקות והלחצים על בכירי משרד הבריאות

בחדשות הערב בכאן 11 נחשף אמש כי שרים בכירים בכחול לבן הפעילו לחץ על ראשי מערכת הבריאות כדי שיפטרו אותם מהצורך להיכנס לבידוד לאחר שנחשפו לחולה מאומתת - חברת הכנסת הילה שי וזאן. עימות קשה התחולל בין השרים לפקידים הבכירים והשיחות גלשו לצעקות ואף לאיומים מרומזים. לאחר חקירות אפידמיולוגיות קיבלו כמה מאנשי כחול לבן פטור מבידוד. גורם במפלגה אומר כי נראה שמישהו במשרד הבריאות ניסה לנקום בכחול לבן בגלל ההצבעות בוועדת החינוך.

וכך זה התנהל:

חבר קבינט הקורונה יזהר שי: "האחות התקשרה ואמרה שאחרי שיחה עם הרופאה המחוזית כל מי שהיה באירוע צריך להיכנס לבידוד. אמרתי שזו הוראה לא סבירה בעליל ואני דורש לדבר עם הרופאה. אם ידברו איתכם אל תוותרו, תדרשו לעבור תחקיר אפידמיולוגי. צריך לשחרר את הסיעה מההוראה הקבוצתית הזאת, היא הזויה ולא מוצדקת".

בשלב הזה של השיחה מתרעם גם שר החוץ גבי אשכנזי על הדרישה להכניסו לבידוד

אשכנזי: "למה? (להיכנס לבידוד) הייתי רחוק ממנה".

כשהשרים הבכירים מבינים שהם נדרשים להיכנס לבידוד הם פונים לבכירי מערכת הבריאות בישראל

יזהר שי: "דיברתי עם חזי לוי (מנכ״ל משרד הבריאות), הוא הבטיח לבדוק מיד".

גבי אשכנזי: "דיברתי עם פרופסור איתמר גרוטו (המשנה למנכ״ל משרד הבריאות), הוא אמר שיתחקרו אחד אחד ואין מצב שזה יהיה גורף".

לאחר שגם השיחות עם מנכ"ל משרד הבריאות וגם עם המשנה למנכ״ל לא הועילו, השר יזהר שי ממשיך לעדכן על המאמצים מול בכירי משרד הבריאות.

יזהר שי: "היתה לי שיחה עם ד"ר אלרעי פרייס והרופאה המחוזית אחרי ויכוח קשה. יעשו חקירה אפידמיולוגית לכל אחד מהנוכחים באירוע. יתקשרו לכל אחד בשעה הקרובה - היו זמינים. מי שלא יענה יהיה בבידוד".

זה היה מסע לחצים מוזר וחריג של שרי ממשלה, חברים בקבינט הקורונה - מי שמקבלים את כל ההחלטות האמיתיות במשבר הזה. דווקא הם בחרו להפעיל את הפקידים הבכירים במשרד הבריאות כדי שיפטרו אותם מהבידוד עליו הנחתה הרופאה המחוזית.

גורם שהיה מעורב בשיחות אמר לכאן חדשות: ״היה עימות קשה בין אנשי כחול לבן לפקידים הבכירים - השיחות גלשו לצעקות ואף לאיומים מרומזים".

ולמרות הוויכוחים והצעקות ומעורבות כל בכירי המשרד, בשורה התחתונה כל הנוכחים באירוע שנפגשו עם חברת הכנסת וזאן - נאלצו בניגוד לרצונם להיכנס לבידוד ביתי. כך גם השרים גבי אשכנזי ויזהר שי.