-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת החוקה אישרה את תקנות הסגר שקבעה הממשלה

ירושלים, חיפה ואשדוד נצבעו בכתום או אדום, וחולקו לשכונות • מנהלת היחידה למניעת זיהומים בביה"ח שיבא בתל השומר: "ניתן היה להימנע מהסגר השלישי, כשאנחנו עם חיסונים ביד"
דקלה אהרן-שפרן
28 בדצמבר 2020
11:13
עודכן ב 13:05

ועדת החוקה אישרה היום (שני) את תקנות הסגר השלישי שקבעה הממשלה. קודם לכן משרד הבריאות פרסם שלפי מתווה הרמזור המעודכן – 51% מתושבי ישראל (4.5 מיליון אזרחים) בערים כתומות ואדומות. שיעור הבדיקות החיוביות לנגיף קורונה עלה אתמול ל-4.9%, ובסך הכול  כ-380 אלף ישראלים כבר קיבלו את המנה הראשונה של החיסון.

רשימת הרשויות לפי סיווגן לצבעים היא הקובעת לנושא פתיחת מערכת החינוך בכיתות ה'-י"ב, בכפוף לאישור הרשימה על ידי קבינט הקורונה. אחרי החלטת ועדת החינוך אתמול כן לאפשר את פתיחת בתי הספר בכלל מערכת החינוך לכיתות ה'-י', משרד הבריאות פרסם את חיתוך הרמזור השבועי שבוצע הבוקר.

על פי הרשימה המעודכנת, בין הרשויות שבהן יותר מ-200 אלף תושבים, ירושלים, חיפה ואשדוד נצבעו בכתום או אדום, וחולקו לשכונות. תל אביב נצבעה בצהוב גבוה, אך כיוון שלא הוגדרה כתומה לא חולקה לשכונות. על פי הודעת משרד הבריאות, סיווג זה יחול עד לסוף השבוע. בימים רביעי או חמישי יבוצע חיתוך נוסף כדי לקבוע את הרמזור לשבוע הבא.

יום אחרי כניסתו לתוקף של הסגר השלישי להורדת תחלואת קורונה, מנהלת היחידה למניעת זיהומים בבית החולים שיבא בתל השומר, ד"ר גילי רגב יוחאי, אמרה כי "ניתן היה להימנע מהסגר השלישי כשאנחנו עם חיסונים ביד. יש לנו כלי נשק אבסולוטי למגיפה וצריך להפעיל אותו מהר".

ד"ר רגב יוחאי הוסיפה: "צריך לחסן במלוא המרץ ולהיזהר, אבל החשש שהיה בסגרים הקודמים רחוק כרגע ולא מצדיק סגר. ברגע שלא סגרו את מערכת החינוך הכול מחורר, ולא ברור מה הערך בסגר הזה. אנחנו ערוכים לגל התחלואה הזאת ויודעים איך להתמודד איתו".

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת צפויה להתכנס במהלך היום כדי לדון ולהצביע על הגבלות הסגר. זאת לאחר שאתמול יו"ר הוועדה ח"כ מיכאל מלכיאלי פיזר את הישיבה מבלי שהתקיימה הצבעה ודחה אותה להיום. מהלך שעורר זעם בקרב חברי האופוזיציה שנכחו בדיון, והביא לכך שנטשו את הישיבה לפני שננעלה.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, התראיינה הבוקר בכאן רשת ב, בתוכנית "קלמן וליברמן" ואמרה: "קשה לקרוא לזה סגר - אנשים הולכים לעבודה, ילדים הולכים לבתי הספר. המלצנו שיהיה סגר כדי שהמשך שלו יהיה קצר יותר, וככל שהוא יהיה פרוץ זה יהיה יותר ארוך".