-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד הבריאות מקצץ את כמות החיסונים נגד קורונה לקופות החולים

הקופות צפויות לקבל בין 20%-10% פחות מהמכסות שהובטחו להן – דבר שיאט את קצת החיסונים. הקופות שמרו מראש מנות לאנשים שקיבלו כבר את הזריקה הראשונה של החיסון • במשרד הבריאות צפויים להמליץ לבטל את הבידוד במלונית
קטי דור, עמיחי שטיין ומואב ורדי
28 בדצמבר 2020
20:14
עודכן ב 20:50

בכירים בקופות החולים אומרים שמשרד הבריאות הודיע להם שהוא מקצץ במכסות החיסונים נגד קורונה שהובטחו להם - כך פורסם היום (שני) לראשונה בחדשות הערב. הקופות צפויות לקבל בין 20%-10% פחות מהמכסות שהובטחו להן. אנשים שקיבלו את הזריקה הראשונה של החיסון לא צפויים להתמודד עם מחסור במנה השנייה, שכן הקופות שמרו מראש את החיסונים הללו. 

מנכ"לית קופת החולים "מאוחדת", סיגל רגב רוזנברג, אמרה לכאן חדשות שכבר מעוד ארבעה ימים היא לא תוכל לתת תורים חדשים למתחסנים. קופות נוספות אומרות שבעוד שבוע-שבועיים הן ייאלצו להאט את קצב החיסונים. 

בקופות כועסים על העברת מאות אלפי חיסונים לבתי החולים ולמקצועות חיוניים – כמו משטרה, מד"א וצבא – לפני מיצוי כל האוכלוסיה המתועדפת, בני ה-60+. גם בוועדת חיסוני הקורונה אומרים שצריך ללכת לפי התיעדוף שקבעו, ולחסן קודם את האוכלוסייה המבוגרת. 

במשרד הבריאות צפויים להמליץ לבטל את הבידוד במלונית

במשרד הבריאות צפויים להמליץ לבטל את חובת הבידוד במלוניות לשבים מחו"ל, הדיונים בנושא ממשיכים להתקיים. במשרד ממתינים עם ההחלטה הסופית, בין השאר, עד לקבלת תוצאות של ריצופי DNA נוספים של השבים לארץ, שנעשים כדי לאתר נדבקים בזן החדש של הקורונה. ההחלטה להכריז על כלל המדינות "אדומות" צפויה להימשך, גם אם יוחלט לבטל את חובת הבידוד במלוניות.

בתוך כך, גורמים במשרד הבריאות מבקרים את האכיפה סביב מתווה המלוניות ואומרים שהמדינה לא אכפה בצורה מלאה את ההנחייה לשלוח את כולם לשם. לדבריהם, כל מי ש"עשה שרירים" בנתב"ג הצליח להישלח הביתה ולא למלונית. עם היעדר אכיפה מלא, לא ברור מהו יעילותו של המהלך.  

האם נחוייב לעטות מסכות כל החורף? 

במשרד הבריאות נוטים שלא לאפשר פתיחה מוחלטת של המשק וחזרה מלאה לשגרת החיים, גם לאחר חיסון כלל האוכלוסיות בסיכון. חלק מהעומדים בראש המערכת סבורים שנתון הבעייתי הוא ש-35% מהמקרים של תחלואה קשה בקורונה מתרחשים בקרב אנשים מתחת לגיל 60, שלא יהיו מחוסנים בשלב הזה.

ככל הנראה תהיה פתיחה הרבה יותר מאסיבית של ענפי מסחר ושירותים, אך לא תהיה הורדת מסכות. נוסף לכך, בצמרת מערכת הבריאות שוקלים להנחות את כולם לעטות את המסכות בכל חורף באתרים הומי אדם, בגלל היכולת שלהן למנוע את שפעת החורף העונתית.