ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי ותומר נויברג, פלאש 90

משרד הבריאות לקופות: הקיצוץ בכמות החיסונים יבוטל

ממונה הקורונה: בוחנים אם אפשר לקצר את הסגר • שיא מאז אוקטובר: 5,449 אובחנו אתמול עם קורונה - שיעור הבדיקות החיוביות - 5.6% • משרד הבריאות עדכן כי 115 אלף בני אדם התחסנו אתמול • ממונה הקורונה אש על חשיפת כאן חדשות: "אין קיצוץ במכסות הקופות, אלא הגדלה - במטרה להגיע לקצב חיסון של 150 אלף איש ביום" • שיעורי ההתחסנות באוכלוסייה הערבית נמוכים במיוחד
דקלה אהרן-שפרן וקטי דור
29 בדצמבר 2020
07:52
עודכן ב 13:13

יותר מ-115 אלף ישראלים קיבלו אתמול את המנה הראשונה של החיסון, כך פרסם הבוקר (שלישי) משרד הבריאות. מספר המתחסנים עד כה, בתשעה ימי המבצע - כחצי מיליון. שר הבריאות יולי אדלשטיין אומר כי ישראל היא המדינה המובילה בעולם במהירות ההתחסנות. זאת על רקע העלייה בתחלואה - אתמול נקבע שיא במספר הנדבקים בקורונה מאז אוקטובר: 5,449 אובחנו ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 5.6%.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש התייחס הבוקר לחשיפת כאן חדשות בנושא הקיצוץ במנות החיסון בקופות החולים והעברתן לבתי החולים ואמר כי: "אין קיצוץ במכסות - אלא הגדלה. אנחנו רוצים לנצל את כל אפשרויות החיסון במטרה להגיע לקצב חיסון של 150 אלף איש ביום. הקופות רוצות לחסן אצלן ואנחנו רוצים להרחיב את אפשרות החיסון בכלל".

מאוחר יותר הודיעו במשרד הבריאות לקופות החולים כי כמות החיסונים שקוצצה תוחזר כדי שיוכלו להמשיך לחסן את האוכלוסייה המבוגרת. בקופות החולים אומרים כי עדיין אין להן מספיק מידע על כמות החיסונים שאמורה להגיע בשבועות הקרובים.

בריאיון לתוכניתנו סדר יום בכאן רשת ב אמר פרופ' אש כי: "יהיו מספיק חיסונים לכולם. אנחנו תלויים בקצב הגעת החיסונים ופועלים להקדים את הגעת המנות לארץ. בישראל, כמדינה קטנה, ניתן לראות את התהליך מהר מאוד ואנחנו יכולים להעביר מידע לחברות - זה יתרון עבורם ויתרון עבורנו".

לאור קצב ההתחסנות, השיב אש על האפשרות לקיצור הסגר כי: "אנחנו כל הזמן בוחנים אם ניתן לעשות זאת. יכול להיות שהחיסונים ישפיעו על כך שיהיו יותר חולים - אך פחות חולים קשים". אש הדגיש כי חשוב שהציבור יענה להנחיות - אחרת ההפרות יגרמו להארכת הצעדים.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בכללית, וראש קבינט המומחים של תוכנית "מגן ישראל" התייחס אף הוא לנושא הסגר בתוכניתנו סדר יום ואמר: "זה לא סגר. אנחנו משתמשים בביטוי הלא נכון וגורמים לתגובה ציבורית לא מידתית. מה שצריך להנחות אנשים כרגע הוא להימנע ממחלה שמתפשטת ללא מעצורים. ייקח שבועות עד שהאוכלוסייה בסיכון תהיה מוגנת. קבינט המומחים סבר שכרגע לא צריך סגר אלא להשאיר חנויות רחוב במנגנון של טייק אווי ולחייב איסור של התקהלות מעל חמישה אנשים", ציין והוסיף כי כרגע זה הרע מכל העולמות: "יש דברים שלא קורים כי ועדות הכנסת מונעות אותם – כמו החינוך ובסוף באופן פרדוקסלי תהיה היענות נמוכה יותר".

בליצר ציין כי בשבעה עד עשרת הימים הראשונים לאחר קבלת החיסון אין הגנה ואסור שתהיה שאננות. "לאחר מכן יש הגנה חלקית ושבוע לאחר החיסון השני יש 95% הגנה", ציין. לגבי הפטירה של האדם שהתחסן אתמול אמר בליצר כי יש למצות את הבדיקות והתחקיר כדי לוודא למעלה מכל ספק שאין קשר בין הדברים. "סטטיסטית, אנשים ימותו לאחר קבלת החיסון ללא קשר לחיסון", סיכם.

בתוך כך, החיסון של עובדי ההוראה יחל בשבוע הבא, כך אמר שר החינוך יואב גלנט בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב בו אמר כי סיכם על כך עם אדלשטיין. גלנט ציין כי לפי קצב ההתחסנות מתחילת המבצע, באופן תיאורטי אפשר לחסן את כל 200 אלף המורים והגננות בארץ בתוך יומיים.

האזינו לריאיון המלא עם השר גלנט

עם זאת, מספר מוקדי ההתחסנות בחברה הערבית עומד על שישה בלבד ושיעורי ההתחסנות המדווחים באוכלוסייה זו מפני הקורונה – נמוכים יחסית לאוכלוסייה הכללית. מוקדי חיסונים פועלים כעת ברהט, נצרת עראבה, אום אל-פאחם, וסכנין, ובקרוב צפוי להיפתח מוקד נוסף בקלנסווה.

הממונה על הטיפול בקורונה במגזר הערבי, איימן סייף, אמר בתוכניתנו סדר יום כי: "יש יציבות יחסית מבחינת נתוני התחלואה בחברה הערבית, אך נעשות פחות בדיקות, שהרבה מהן מופנות כעת לאוכלוסייה הכללית. היום נפתחות תחנות חיסון נוספות ביישובים ערביים. אנחנו עובדים להגדיל גם את מספר התחנות וגם את שיעור ההתחסנות".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

גם מרכז הוועדה למיגור הקורונה בחברה הערבית מטעם משרד הבריאות, עו"ד מועוויה כבהה, אומר כי הסיבה המרכזית לכך היא שבאוכלוסייה הערבית מופץ הרבה פייק ניוז על החיסון - מה שמביא לפחד של לא מעט אנשים להתחסן. כבהה הוסיף כי גם "מיעוט תחנות החיסון בחברה הערבית יכול להסביר את חוסר ההיענות".

לעניין הודעת משרד הבריאות לקופות על קיצוץ במכסות החיסונים נגד קורונה שהובטחו להם - כפי שפורסם אמש לראשונה בחדשות הערב בכאן 11, לדברי בכירים בקופות, הן צפויות לקבל בין 20%-10% פחות מהמכסות שהובטחו להן. אנשים שקיבלו את הזריקה הראשונה של החיסון לא צפויים להתמודד עם מחסור במנה השנייה, שכן הקופות שמרו מראש את החיסונים הללו. 

מנכ"לית קופת־חולים "מאוחדת", סיגל רגב־רוזנברג, אומרת כי לצד הסיוע שבדבר, מתן החיסונים לקורונה בבתי־החולים יוצר בלגן. לדבריה, בתי־החולים לא צריכים לזמן בעצמם אזרחים לחיסון, ונראה שהם פועלים בעניין באופן לא מסודר, עושים מה שהם רוצים לעשות, ויש קצת חוסר־משמעת. "החיסונים צריכים להיות מסודרים. חיסון זה לא 'חד־פעמי - וגמרנו'. יש חיסון שני, ויש תופעות לוואי שצריך לעקוב אחריהן", הדגישה מנכ"לית "מאוחדת" בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה.

בקופות כועסים על העברת מאות אלפי חיסונים לבתי החולים ולמקצועות חיוניים – כמו משטרה, מד"א וצבא – לפני מיצוי כל האוכלוסיה המתועדפת, בני ה-60+. גם בוועדת חיסוני הקורונה אומרים שצריך ללכת לפי התיעדוף שקבעו, ולחסן קודם את האוכלוסייה המבוגרת.

לדברי ראש חטיבת הבריאות בקופת החולים מכבי, דוקטור מירי מזרחי־ראובני, מספר החיסונים המועברים לקופה צומצם, ובד־בבד החלו לחסן אזרחים בבית־החולים, ואפשר להבין שהדברים קשורים זה לזה. היא הוסיפה כי המבוטחים בקופות החולים יקבלו פחות חיסונים, או שיאלצו לכתת את רגליהם ולתפוס תור בבית חולים, ש"הוא אינו מקום לאנשים בריאים".

סמנכ"ל משרד הבריאות פרופסור ירון ניב התייחס לטענות בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב: "חבל לא לנצל את המצב של בתי החולים שמוכנים לחסן כבר עכשיו". על הטענה של קופות החולים על המחסור: "ניקח את הדברים בחשבון". על העומס בתורים לחיסונים בבתי החולים אמר: "אם עמדו בלי מסיכה ואחד על השני - זה לא בסדר. בתי החולים ערוכים מצוין".