"חטפנו ביצים על הראש": כך נעלם השמאל הישראלי

איך קרה שמ-56 מנדטים בשיאן נותרו מפלגות השמאל הציוני העבודה ומרצ על סף אחוז החסימה? האם זה פרי הדה-לגיטימציה שהוביל בשנים האחרונות רה"מ נתניהו או שהאשמה היא במנהיגי המחנה שנקרא פעם מחנה השלום? מיכל רשף מארחת את השר וחבר הכנסת לשעבר איתן כבל על כשלי העבר, החזון לעתיד ומי הוא חושב שצריך להנהיג את גוש השמאל בבחירות הקרובות?
מיכל רשף
29 בדצמבר 2020
15:03
עודכן ב 10:46

בשביל שמאלנים, לשבת בימים אלה מול מהדורות החדשות זה כמו עינוי סיני. עוד ערב של סקרים, עוד מנדט לבנימין נתניהו או לאלטרנטיבה התורנית שטוענת שלא תשב איתו רק כדי שוב לשבת איתו בממשלה. שוב מפלגת העבודה לא עוברת את אחוז החסימה, שוב מרצ על הגבול שלו. בני גנץ, מי שלא היה אף פעם שמאל, אבל עורר ברבים במחנה הזה תקווה שאולי יש סיכוי להביס את נתניהו ולהתחיל לסובב את הספינה בכיוון הנכון, מתקרב לאחוז החסימה, ובקצב הזה, ב-23 במארס הוא יישאר מתחתיו.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"


ההלקאה העצמית הזאת לא חדשה. שמאלנים מנוסים בזה כבר שנים. איפה טעינו? היכן שגינו? הלכנו על ההוא במקום על ההיא - איזו טעות. היינו צריכים להיכנס לממשלה - בגלל זה, לא היינו צריכים בשום פנים ואופן להיכנס לממשלה - בגלל זה.

וכל אלו מובילים לשאלה המתבקשת: איך זה קרה? איך שתי מפלגות, העבודה ומרצ, שבשיא שלהן ב-92' קיבלו יחד 56 מנדטים, נאבקות על חייהן הפוליטיים? עד כמה העובדה שהשמאל הפך מטרה להשליך עליה חיצים בעבור נתניהו ואנשיו, לשם גנאי, לתווית שאף אחד לא רוצה לשים על הבגד, היא שגרמה להידרדרות הזו? ואולי האשמה היא דווקא באנשי השמאל? איך הידרדר השמאל מעצרות של מאות אלפים בכיכר מלכי ישראל, מאות אלפים שקראו לשלום עכשיו, ועד לריסוס כתובות על בתיהם של שמאלנים כדי לסמן אותם?

מי שינסה לענות על כמה מהשאלות האלה הוא מי שהיה שם, ועכשיו כבר לא, ובעתיד - מי יודע? - ח"כ לשעבר איתן כבל.

מה צריך לקרות כדי להקים לתחייה את מחנה השמאל? לא משיח, ולא גנרל. לא אידיאולוגיה ממגדל השן ולא כניעה לגחמות הימין. לפי התוכנית של איתן כבל צריך קודם כל להפסיק להתפצל ואולי אפילו להתאחד. להביס את נתניהו יחד עם כוחות אחרים במפה הפוליטית, ואז, רק אז, לעשות חישוב מסלול מחדש. האם כל זה יקרה בבחירות הקרובות? ממש לא בטוח. אבל אולי אם בבחירות האלה תרד מהפרק שאלת "כן ביבי לא ביבי", אולי התהליך הזה סוף סוף ייצא לדרך.