מעצב העל הצרפתי פייר קרדן
צילום: אי-פי

צרפת: מעצב האופנה פייר קרדן מת בגיל 98

מעצב העל הצרפתי, מהמובילים בעולם, נודע בעיקר בזכות עיצוב מוקפד ופורץ הדרך • קרדן נולד באיטליה, אך היגר לצרפת כשהיה ילד. לפרסום עולמי הגיע בשנות ה-60 וה-70 כאשר עיצובי האופנה שלו נוצרו בהשראת עידן החלל וזכו לפופולריות
תמר אלמוג, איתמר מרגלית
29 בדצמבר 2020
14:34

מעצב האופנה פייר קרדן נפטר היום (שלישי) בגיל 98 בצרפת. כך מדווחות משפחתו וגם האקדמיה לאמנויות היפות של צרפת. מעצב העל, מהמובילים בעולם, נודע בעיקר בזכות עיצוב מוקפד ופורץ דרך. גישתו החדשנית הובילה למהפכות אופנה רבות לאורך שנות יצירתו. הוא התפרסם באמצע המאה הקודמת, בזכות עיצובים חדשניים של שמלות בגזרות עתידניות.

פייר קרדן בצילומי אופנה בפריז, דצמבר 1961 (צילום: אי-פי)

פייר קרדן נולד באיטליה ב-22 ביולי 1922, וקיבל את השם כפייטרו קרדן. הוא היגר לפריז כשהיה ילד ב-1945, שם למד אדריכלות ועבד עם מעצבים בכירים, עד שנעשה המעצב הראשי של כריסטיאן דיור בשנת 1947.

לאחר שפוטר מעבודתו בבית האופנה של כריסטובל בלנסיאגה, ייסד בית אופנה משלו ב-1950, והתפרסם בזכות בעובדה שעיצב כ-30 תלבושות ל"מסיבת המאה", נשף מסכות בפאלאצו לאביה בוונציה ב-1951. קרדן החל לעצב אופנה עילית ב-1953. לפרסום עולמי הגיע בשנות ה-60 וה-70 כאשר עיצובי האופנה שלו נוצרו בהשראת עידן החלל וזכו לפופולריות.

קרדן היה ממעצבי העילית הראשונים שאת דגמיהם הציגו גם דוגמניות ממוצא אסייתי או צבע עור כהה. כמו כן היה אחד הראשונים לצאת עם עיצוביו לשווקים במזרח הרחוק. בסרט דוקומנטרי שיצא בסתיו האחרון מתאר קרדן את עצמו כמי שרצה להיות בעיקר אמן, ואכן קרדן הרבה לעבוד בשיתוף פעולה ובעיצוב תלבושות לאומנויות הבמה.