שער מנשה
צילום: כאן חדשות

עתירה: מטופל בבי"ח שער מנשה נקשר בניגוד להוראות

משרד הבריאות עתר נגד משרד הבריאות ובית החולים. בעתירה נכתב כי בבית החולים יודעים שפעמים רבות התקפים שעובר המטופל ובגללם הוא נקשר, נובעים ממחלת אפילפסיה ולא מההפרעה הנפשית
סדר יום
29 בדצמבר 2020
14:41

משרד המשפטים, באמצעות האגף לסיוע משפטי, עתר היום (שלישי) נגד משרד הבריאות ובית החולים שער מנשה בטענה כי באגף לביטחון מירבי נקשר מטופל בחודשים האחרונים לזמן ממושך, ללא הצדקה וללא כל בקרה בניגוד גמור להוראות חוזר המנכ״ל של משרד הבריאות עצמו.

מדובר במטופל המכונה י', חולה אפילפסיה המאושפז בשנה האחרונה בבית החולים הפסיכיאטרי, ומהעתירה עולה כי נקשר בארבע גפיו פעם אחר פעם אחר פעם בניגוד להוראות החוק. מהעתירה עולה כי בבית החולים יודעים כי פעמים רבות התקפים שעובר המטופל, ובגללם הוא נקשר, נובעים ממחלת האפילפסיה שלו ולא מההפרעה הנפשית.

בשער מנשה אף אמרו שיעשו בירור נוירולוגי כדי שניתן יהיה לטפל במקור לבעיה, אך הדבר לא נעשה והמטופל ממשיך להיקשר. בעתירה נכתב כי המטופל כלל לא היה צריך להיות מאושפז במקום וכי עיקר המסוכנות שלו, לכאורה, נובעת מכך שהוא חולה אפילפסיה. בשער מנשה מבקשים כעת להאריך את האשפוז בכפיה של המטופל. 
עו"ד דניאל רז, הממונה הארצי על תחום האשפוז הכפוי בהנהלת הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, אומר כי מדובר בתיק חשוב שמעלה שוב לסדר היום את סוגיית הקשירות והתאמתה לחוק ואת שאלת אשפוזו בנסיבות המקרה של אדם המתמודד עם אפילפסיה. 
מבית החולים שער מנשה נמסר כי מטעמי הקפדה על חיסיון רפואי, הם מנועים מלהתייחס לפרטי המקרה, אך ניתן לציין באופן כללי כי המטופל קיבל וממשיך לקבל טיפול המותאם למצבו הבריאותי, על פי שיקול דעת מעמיק של הצוות הרפואי, הבוחן את עצמו תדיר, בניגוד לנטען, תוך הקפדה על נהלי פיקוח ובקרה מחמירים.