מלונית קורונה בירושלים, בשבוע שעבר

אושר סופית: השבים מחו"ל יופנו לבידוד ביתי ולא למלוניות

14 חולי ונשאי קורונה התגלו במטוס שנחת מדובאי בנתב"ג • אתמול אובחנו 5,583 נדבקים חדשים, ו-152 אלף אזרחים חוסנו - כ-650 אלף מתחסנים סך הכול • בריטניה אישרה לשימוש את החיסון של אוקספורד ואסטרהזנקה
שרון עידן ומואב ורדי
30 בדצמבר 2020
08:41
עודכן ב 11:55

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (רביעי) את ביטול הבידוד במלוניות לשבים מחו"ל. מעתה ניתן יהיה להיבדק בשדה התעופה וללכת לבידוד ביתי במקום בידוד במלון. עוד הוחלט בוועדה כי גם השוהים כעת במלוניות ישוחררו לביתם בכפוף לביצוע בדיקה. הנוהל החדש נכנס לתוקף מיידי.

מוקדם יותר נודע לכאן חדשות כי במטוס של חברת אל על שנחת מוקדם יותר בנמל התעופה בן גוריון מדובאי, התגלו 14 חולים ונשאים של נגיף קורונה. משום כך, במשרד הבריאות שוקלים מחדש את אפשרות מעבר הישראלים לדובאי. ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס עדכנה על הגעת המטוס בדיון הוועדה.

קודם לכך פנתה "מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה", התארגנות מומחים ואנשי רפואה המתנגדים למדיניות משרד הבריאות להתמודדות עם נגיף קורונה, לחברי הכנסת, והעבירה להם נייר עמדה שקובע כי "המדיניות הנוכחית מבוססת על נתונים מוטעים שהוצגו לקבינט". זאת על רקע דיון של ועדת החוקה בכנסת על הארכת מצב החירום שמתקיים היום.

פרופ' צבי בנטוויץ' החבר במועצת החירום, אמר בדיון כי "אנחנו לא בקטסטרופה ואפילו לא קרובים לזה. אין הצדקה למצב החירום, ואין שוני דרמטי במצב מבחינת הקריסה של מערכת הבריאות".

בד בבד, מנתונים שפרסם הבוקר משרד הבריאות עולה כי אתמול אובחנו יותר מ-5,500 נדבקים חדשים, ונעשו כמעט 100 אלף בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות - 5.7%. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 609, בהם 154 מונשמים.

כמו כן, שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן הבוקר כי 165 אלף אזחרים חוסנו אתמול לקורונה, וכי מאז תחילת מבצע החיסונים - כ-650 אלף אזחרים חוסנו בסכך הכול. בנוסף, בריטניה אישרה היום לשימוש את החיסון של אוקספורד ואסטרהזנקה נגד קורונה.

בנייר העמדה של "מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה" כותבים החתומים עליו: "חוות הדעת עליה מבוססת הצעת ההחלטה לוקה באי דיוקים משמעותיים, שגיאות בסיסיות וניתוח לקוי, היוצרים מצג שווא של חרום. משכך, גם הבקשה להארכת ההכרזה על מצב החירום אינה מוצדקת, ודינה להתבטל.

"אנו מוחים בתוקף כנגד כל ניסיון להשתמש בתואנות רפואיות כעילה לפגיעה בזכויות הפרט ובדמוקרטיה. מערכת הבריאות במדינת ישראל איננה נמצאת כעת בסכנה. אין שום מניעה, לאור הלמידה וההתנהלות של החודשים האחרונים, להמשיך ולנהל את ההתמודדות עם נגיף קורונה מתוך המסגרת השלטונית התקינה של מדינה שומרת חוק ועל פי עקרונות הדמוקרטיה. הכרזת מצב החירום אינה תורמת דבר להמשך ההתמודדות עם הנגיף. מעבר לכך, יש בהמשך מצב זה בכדי פגיעה חמורה ביסודות שלטון החוק והדמוקרטיה, בבריאות הציבור, באמון האזרחים ובמרקם החברה הישראלית".

בין הטענות המרכזיות במסמך:

בניגוד לטענה כי החיסון לקורונה ישפיע רק בעוד כמה חודשים - לפי נתוני ה-FDA, ניתן לחסן את כל האוכלוסייה בסיכון תוך 3 שבועות.

• בניגוד לטענה כי יש חשש שהחיסון לא יעיל מפני הזן החדש של הקורונה - מנכ"ל משרד הבריאות עצמו אמר כי הסבירות לכך נמוכה.

• בניגוד לטענה כי אין טיפול יעיל, וקטיעת השרשראות היא הדרך היחידה להתמודד עם המגפה - הטיפול התקדם משמעותית, וקטיעת השרשראות היא אמצעי שכשל.

• מחקרים רבים מצאו כי הצעדים למניעת התפשטות הנגיף גורמים נזק חמור יותר מאשר פגיעת הנגיף עצמו.

• בניגוד לטענה כי העלייה בתחלואה הקשה ובתמותה דומה לעלייה במספר המאומתים - קיים פער משמעותי בין המאומתים והמתים, בישראל ובעולם. קצב עליית התחלואה הקשה והתמותה מתון בהרבה.