t
פלאש 90

השוחד הקטן הגדול של טבע

רק 200 אלף דולר הוציאה טבע על שוחד באוקראינה, בהשוואה לעשרות מיליונים במדינות אחרות, אבל בתהליך שלא היה מבייש צ'יינג' באלנבי
גור מגידו
08 בינואר 2017
09:43
עודכן ב 20:50

אתמול כתבנו כאן על פרשת השוחד של טבע ברוסיה, פרשה שהיקף השוחד ששולם במסגרתה הוא למעלה מ-60 מיליון דולר. היום נדבר על המדינה בה שולם סכום השוחד הנמוך מתוך המכלול שנחשף בחברת טבע: באוקראינה שילמה טבע סך הכל 200 אלף דולר בלבד.

פיצוחים.


שתי הפרשות האלה יחד עם פרשה שלישית שהתרחשה במקסיקו, יעלו לטבע חצי מיליארד דולר, או בעברית – קצת יותר משני מיליארד שקל, שחלקם הגדול ייפול עלינו.


למה עלינו? כי באמצעות קרנות הפנסיה שלנו, שכולן מושקעות בטבע, אנחנו בעלי המניות. בשבוע שעבר אישר דירקטוריון החברה הסדר פשרה מול משרד המשפטים האמריקאי במסגרתו החברה תודה בשוחד השיטתי, שנמשך שנים ברוסיה, במקסיקו ובאוקראינה. בעקבת ההסדר החברה תשלם את הקנס הענק, שהוא שווה ערך לשליש משורת הרווח הנקי של החברה לשנת 2015.


ההסדר עדיין כפוף לאישור סופי של בית המשפט האמריקאי.


השוחד ששולם בפרשה האוקראינית הוא דווקא לא הדבר המעניין ביותר בפרשה. מה שמעניין זו הדרך שבה עבר הכסף - באמצעות שורה של העברות כספים בשיעורים קטנים יותר, לחשבון קש בניו יורק, פרקטיקה שמפתיע לגלות בתאגיד ענק כטבע.


כתב האישום שבפרטיו הודתה החברה מפרט שהחל משנת 2001 ועד שנת 2011, שכרה החברה את שירותיו של הבכיר במשרד הבריאות האוקראיני, שהוגדר כיועץ לענייני רישיונות.


היועץ היה מוסמך במיוחד להעניק עצות בנושא, שכן הוא היה בין האחראים על ההחלטה האם להעניק רישיונות להפצת התרופות של החברה במדינה.


באוקראינה נדרשים רישיונות מקומיים מיוחדים כדי לשווק כל תרופה ובפרט כדי שבתי החולים הציבוריים באוקראינה יוכלו לקנות את התרופות. משום שבתי החולים, מטבע הדברים, רוכשים כמויות גדולות מאוד של תרופות - הדרך לנתח שוק משמעותי במדינה עוברת בהשגת אותם רישיונות. השוחד שולם לקידום תרופת הקופקסון, התרופה שהיא גאוותה של טבע, לטיפול במחלת הטרשת הנפוצה.


ב-2008, ה"ייעוץ" שנתן אותו בכיר משרד הבריאות האוקראיני נעשה עוד יותר שימושי. באותה שנה מינה נשיא אוקראינה אז ויקטור יושצ'נקו, את היועץ של טבע לתפקיד של סגן ראש הוועדה לתמחור רכש ממשלתי ומתן רישיונות בתחום התרופות. אדם ששווה להחזיק על ה-payroll.


איך להעלים תשלום של 200 אלף דולר


כך בוצע התשלום: מדי כמה זמן העביר הבכיר האוקראיני דרישות תשלום שונות במייל לבכירים בטבע (לדוגמה: "אבקש להעביר לחשבוני X דולרים לכיסוי הוצאות רישום הקופקסון"). הסכומים נעו בין 10,000 ל-15,000 דולר בכל פעם. העברת הכספים נעשתה מחשבון בנק בבעלות טבע, לחשבון הקש בניו-יורק, וממנו בהמשך לחשבונו של הבכיר האוקראיני.


הרשויות בארצות הברית לא מצאו עדויות ליותר מ-200 אלף דולר שהועברו לפקיד הבכיר. האם שולמו עוד כספים? יכול להיות. וייתכן גם שתעריף השוחד במשרד הבריאות האוקראיני אינו גבוה כפי שאולי הייתם מצפים.


בהתחשב במעמדה של טבע, חברת ענק בשווי כ-150 מיליארד שקלים, עם משרדים ונציגויות בעשרות מדינות, שמעסיקה 7,500 עובדים, די מדהים לחשוב שככה הדברים אכן התנהלו.


העברות הכספים הללו לתוך חשבון קש, פה 10,000 דולר ושם 15,000 אלף דולר - זה לא ממש נשמע כמו התאגיד הישראלי שכבש את העולם. מה זה אומר על מנגנוני הפיקוח של החברה? איך ייתכן שהעברת כספים לחשבון קש בניו-יורק יכולה להתרחש במשך עשור שלם מבלי שאיש ישים לב? מי עצם את העין לנוכח המעשים?


את התשובות הללו לא נקבל. כי טבע לא משתפת אותנו, בעלי המניות, בתהליך. היא שיגרה הודעה לבורסה, סיפרה שהגיעה לפשרה במסגרתה תודה בשוחד, והגישה לנו את החשבון. 519 מיליון דולר – כספי הפנסיה שלנו.


חשבו על כל ההורים שיש לשוחד הזה – המנהלים שאישרו את ההסכם, האנשים שהעבירו את הכספים בפועל, איש קש כלשהו בניו-יורק, מנהלי הנציגות האוקראינית של טבע, קציני הציות שתפקידם היה לאכוף מנגנונים שימנעו את הדבר הזה ואפילו הדירקטוריון של טבע (שנכשל בעיקר בפרשה שהתרחשה ברוסיה – להסבר, קראו כאן). האם מישהו מהם יכניס יד לכיס? האם הם ישתתפו איתנו בעלות הקנס?
החקירה האמריקאית לא התמקדה בכל אותם אנשים שביצעו את מעשי השוחד. כתב האישום עוסק ביישות המשפטית שנקראת טבע – כלומר, בחברה. המשמעות היא שלרשויות בישראל – המשטרה או רשות ני"ע, נותרה הסמכות להשלים את המלאכה, ולפתוח בחקירה פלילית נגד המנהלים האחראים לפרשה, שהביאה לפגיעה בכולנו.


האם זה עומד לקרות? בכלל לא בטוח. בחודשים האחרונים אמנם קרה דבר משמעותי. רשויות האכיפה הפעילו לראשונה את סעיף החוק המאפשר לחקור ולהעמיד לדין ישראלים בגין שוחד לאיש ציבור זר. זה קרה בחקירתו של איש העסקים בני שטיינמץ ובפרשה נוספת נוספת שעסקה בשוחד במדינת לסוטו שבאפריקה. עם זאת, מרבית מקרי השוחד הבינלאומי לא נחקרים בישראל. לחץ ציבורי לפתוח בחקירה בפרשת טבע, יכול בהחלט להשפיע על הסיכוי שאכן תפתח חקירה.