עובדת במפעל טבע (המצולמת אינה קשורה לכתבה)
פלאש 90

לשחד בלי להתבייש

חוזים כתובים שמתעדים שוחד, רופאים שמתלוננים במייל שהכסף לא מגיע מספיק מהר: טבע לא טרחה לטשטש את הראיות בפרשת השוחד המקסיקנית ותשלם קנס של חצי מיליארד דולר עם ביס ענק בפנסיה שלנו. כתבה שלישית בסדרה
גור מגידו
09 בינואר 2017
10:24

נדיר למצוא תיעוד להעברת שוחד בתכתובת מייל.

צדדים למעשי שחיתות נוהגים לטשטש את עקבותיהם, בוודאי שלא נוהגים להתלונן בכתב על תשלום שוחד שלא הגיע בזמן. אך אחרי שנים של מערכת יחסים מושחתת, של קבלת כספים בעד קידום תרופות לחולים במקסיקו, הרופא הבכיר המקסיקני כבר נעשה אדיש. לכן, כנראה, כשהכסף שהובטח לו בושש לבוא הוא פשוט כתב מכתב תלונה לאיש השלישי בחשיבתו אז בשרשרת הניהול בחברת טבע, חיים הורביץ, שניהל באותה העת את הפעילות הבינלאומית של החברה.

"טבע מבטיחה ומבטיחה ומבטיחה ולא נותר כל עניין בקידום מערכת היחסים שלנו", כתב המקסיקני להורביץ בנובמבר 2008. הורביץ, שהיה חרד לעתיד מערכת היחסים בין השותף המקסיקני לבין החברה מיהר להעביר את המייל למנהל חברת טבע-מקסיקו והוסיף כמה מילים משלו: "אני בטוח שהבעיה תיפתר... אחרי הכל, לא כל יום אנחנו מקבלים תלונות מפרופסור עם 170 חולים המטופלים בקופקסון".

את התכתובת המדהימה הזאת לא קיבלנו במעטפה סגורה ממקור עלום בעל אינטרס בחברה. התכתובת גם לא הושגה באמצעות האקרים שפרצו למחשבי החברה כדי לחשוף שחיתות באתר הדלפות מחתרתי. הציטוטים שקראתם כאן לקוחים מתוך כתב אישום שטבע הסכימה לכל מילה ומילה מתוכו.
כפי שפירטנו בשתי הכתבות הקודמות, טבע נתפסה על ידי הרשויות בארצות הברית בתשלום שוחד בשלוש מדינות: ברוסיה, באוקראינה ובמקסיקו. ובעקבות החקירה האמריקאית, הודתה באשמה, והסכימה לשלם קנס בסכום העצום של 519 מיליון דולר – קנס שיפגע בעיקר בנו, בעלי המניות בטבע.


התרופה והפלא


תרופת הקופסקון שמוזכרת במיילים למעלה היא הפיתוח החשוב ביותר של טבע בשנים האחרונות. זו תרופה יעילה מאוד לטיפול בטרשת נפוצה. קופקסון הייתה מנוע הרווח המשמעותי ביותר של חברת התרופות הישראלית בשנים האחרונות, ועדיין אחראית לנתח דו-ספרתי באחוזים מתוך הכנסות החברה. קשה לתאר את חשיבות התרופה ליציבות החברה. בחודשים האחרונים ערך המניה של טבע צולל, בין היתר על רקע החשש לפקיעת הפטנט הבלעדי של החברה לתרופות הקופקסון במינון של 40 מ"ג.

האם ייתכן שקופקסון הגיעה למעמד הזה בזכות שוחד?

הקופקסון היא תרופה לא זולה בכלל. עלותה נאמדת באלפי דולרים לחולה לחודש. הורביץ צודק: רופא עם 170 מטופלים הוא לקוח נכבד שיכול להניב לחברה מיליוני דולרים בכל שנה. חלוקת השוחד של טבע לבכירים במשרד הבריאות המקסיקני ולרופאים בכירים – בהם הרופא המוזכר בתחילת הכתבה - החלה ב-2001 ונמשכה יותר מעשור. השוחד הועבר בדרכים שונות שהשתנו במהלך השנים. חלק מהרופאים קיבלו כסף מזומן וחלק באמצעות חברות שנתנו לטבע שירותים שונים, כמו שירותי הפצה.

לדוגמה, כתב האישום מפרט כי מפיצה של טבע הסכימה להפיץ, בנוסף לתרופות, גם את התשלום לרופאים שרשמו לחולים קופקסון. החברה אף העבירה מדי פעם דוחות כדי להראות לאנשי טבע שכספי השוחד הגיעו בבטחה ליעדם. השירות הזה תומחר ב-2% מעלות ההפצה הכללית. 

משטרה במקסיקו. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: פלאש 90)

הפרקטיקה של חברות ענק לשכור צד שלישי שיבצע את מעשי השוחד עבורן במדינות ברמת סיכון גבוה לביצוע מעשי שוחד, דוגמת מקסיקו, היא תופעה מוכרת וידועה. זו הסיבה שהחוק האמריקאי יצר כללים שלפיהם על החברה מוטל נטל כבד לפקח מקרוב על הצדדים השלישיים שהיא פועלת עימם.

הכללים נועדו למנוע תירוצים מהסוג של "זה לא אנחנו, אלה הספקים שלנו" או "בכלל לא שמנו לב". החברה צריכה להראות שהפעילה פיקוח, בדיקה ובקרה ועשתה כל מה שהיא יכולה כדי למנוע שוחד. לצוותים האלה קוראים צוותי ציות (ובאנגלית: Compliance). מי שמחפף בבדיקה ובבקרה משלם, ובמקרה של טבע, המחיר היה כבד מאוד – עבורנו, בעלי המניות.

טבע באמת מינתה צוותי ציות ושילמה להם משכורות יקרות - מהכסף שלנו, בעלי המניות. ומה עשו צוותי הציות? צייתו. לא לחוק. להנהלה. כתב האישום מביא ציטוטים מתוך ישיבת צוות הציות של החברה ב-12 באפריל 2011. בישיבה בישר קצין הציות האחראי על מקסיקו לעמיתיו כי "תפקידו של מערך הציות הוא לא להתערב בהחלטת הסופיות של הדרג העסקי", במילים פשוטות – מרגע שמערך הציות מתריע על שחיתות וההנהלה מחליטה שזה פחות או יותר מתאים לה לקחת את הסיכון שבמעשים, תפקדי מערך הציות להסתכל לצד השני ולא לשים לב.

עוד הוסיף קצין הציות כי "תוכנית הציות שלנו בנוסח שלה היום אינה רלוונטית לאזור (אמריקה הלטינית) ולכן יש להתעלם ממנה". נשמע די חד-משמעי. גם הציטוטים הללו, אגב, נקבעו בהסכמה בין טבע לבין משרד המשפטים האמריקאי – כלומר, טבע מודה רשמית שהדברים אכן נאמרו.

המנהלים המתפוגגים באוויר

מי הם אותם מנהלים בכירים שהורו לאנשי מערך הציות לישון בעמידה? לא ברור.

המנהל היחיד שניתן לקשור בינו לבין השוחד לרופאים המקסיקנים הוא חיים הורביץ. כפי שסיפרנו בכתבה הקודמת, הורביץ הוא בן למשפחת מייסדי טבע, בנו של המנכ"ל והיו"ר המיתולוגי של טבע, אלי הורביץ. במהלך הקריירה שלו בחברה היה חיים הורביץ מנהל בכיר בין 2002 ל-2010 ודירקטור בין 2010 ל-2014.

הורוביץ גם אישר, תמך וקידם את מערכת היחסים העיקרית בפרשת השוחד הרוסית המובאת בכתב האישום, במרכזה קשר מושחת ואסור עם חבר פרלמנט רוסי לשעבר בשם בוריס שפיגל, שהיה חבר בוועדות סל התרופות ברוסיה. לאחרונה הורביץ הביע במספר ראיונות את המוטיבציה שלו לכבוש את תפקיד יו"ר החברה בעתיד.

הורביץ וחבריו לדירקטוריון ולהנהלת טבע לא יתנו את הדין על נזקי השוחד ששילמה החברה במשך שנים. הם לא יחזירו לחברה ולו חלק מכספי הקנס וגם לא יעמדו לדין במסגרת ההליך הפלילי בארה"ב. כל זה קורה כשכל אחת ואחת מקרנות הפנסיה בישראל מושקעות בטבע וקרנות הפנסיה של כולנו יפגעו כתוצאה מפרשת השוחד.

נזכיר: בגלל שטבע נסחרת גם בניו יורק וגם בתל אביב, לרשויות האכיפה בשתי המדינות סמכות לחקור את הפרשה. הרשויות בישראל יכולות להשלים את המלאכה של משרד המשפטים האמריקאי, שעסק בכתב האישום רק בחברה עצמה, ולחקור את מנהלי החברה באופן פרסונלי. האם רשות ניירות ערך או המשטרה יחקרו את בכירי טבע שהיו מעורבים בשוחד? זה ממש לא בטוח. לישראל רקורד דל מאוד בחקירת פרשות שוחד בינלאומיות. למעשה, רק שתי פרשות כאלו נחקרו מאז ומעולם.

החדשות הטובות הן ששתי הפרשות נחקרו ממש בחודשים האחרונים. הראשונה נוגעת לחברה בבעלות איש העסקים עמנואל ענתבי ששיחדה פקיד בכיר במדינת לסוטו שבאפריקה, כדי לזכות במכרז לבניית מערכת מרשם אוכלוסין למדינה הנידחת הזו. האחרונה היא חקירתו של המיליארדר בני שטיינמץ לפני כשבועיים בחשד לתשלום שוחד לנשיא גינאה בתמורה לזכיה בזכויות במכרה עופרת ענק.

תביעה המנוהלת בישראל החל מהשבוע שעבר מבקשת להטיל את האחריות הכספית לקנס על הדירקטורים בטבע באופן אישי, ספציפית גם על הורביץ. ההליך לא חסר סיכוי, אבל ארוך ורצוף משוכות. אגב, גם נצחון בתביעה כזו יביא ברמת סבירות גבוהה לכך שמי שישלם בסופו של דבר פיצוי לחברה על התנהלות המנהלים הן פוליסות האחריות המקצועית של המנהלים עליהן שילמנו אנחנו, בעלי המניות.

לכתבות הקודמות בסדרה: השוחד הקטן הגדול של טבעמי ישלם על הפשעים של טבע?