צום לא פשוט

לכבוד עשרה בטבת, הכירו את קלי צום - כדור שמקל לכאורה על הצום, נמכר בבתי מרקחת ובתי כנסת ומגלגל מיליונים. אבל האם זה בכלל עובד?
עקיבא ווייס
08 בינואר 2017
18:18

בבתי המרקחת, בחנויות הטבע ובבתי הכנסת - היום היה יום מכירות משובח לכדור קלי צום. לא שמעתם? לא הכרתם? סתם צמתם וסבלתם. אם לא שמתם לב, היום (א') הוא יום צום עשרה בטבת, אחד מששת הצומות בשנה היהודית. מקובל לחלק את הצומות לארוכים וקשים – יום כיפור ותשעה באב, שמתחילים בערב קודם – ולארבעת הקלים יותר (הכל יחסי) שנמשכים רק מזריחה ועד שקיעה. אבל גם בצומות הקלים קשה להימנע מחולשה ותחושת קושי המתגברות ככל שהשעות נוקפות. אל דאגה, העידן המודרני מצא פתרון גם לקושי הזה.

קלים צום הוא כדור המיוצר על ידי חברת ניו אייג' לבורטוריס השוכנת בקיבוץ גבעת ברנר. הכדורים מגיעים בשלושה סוגים – אחד כללי, אחד מותאם למניקות ואחד לנשים הרות. הכדורים, הנמכרים בכ-25 שקלים לחבילה של שישה כדורים, אמורים לסלק את תחושת הרעב מהצמים ולהשאיר אותם רעננים - ובבתי הכנסת אף נמכרים במחירים זולים יותר. למרות שהמוצר קיים מזה 20 שנים, בשנים האחרונות הפופולריות שלו בשיאה. אז האם זה בכלל עובד?

"לא שמעתי על הכדורים האלו ואין חיה כזאת". מודיע פרופ' מוטי רביד, המנהל הרפואי של בית החולים מעיני הישועה. "לא יכול להיות כדור שמקל על צום. הלוואי שהיה, כל העולם היה משתמש בו. מה שכן יכול להיות זה שמישהו עושה כסף מתמימות של אנשים ומרמה אותם".

"מדובר בתוסף תזונה, לא בתרופה, ולכן לפי חוק אי אפשר לייחס לו תכונות רפואיות", מחדד פפו דודו, יו"ר הסתדרות הרוקחים בישראל. "האם זה עובד או לא? לדעתי, הסיבה שאנשים חוזרים וקונים את זה יכולה להיות פסיכולוגית - אבל הם עדיין מגיעים וקונים את הכדור לפני כל צום וצום.

כל זה מביא אותנו לשאלה - האם מותר בכלל לקחת כדורים שיקלו את הצום?

"אני לא רוצה לקלקל למישהו את הפרנסה, אבל לדעתי אין לזה שום תועלת", אומר הרב אליהו שלזינגר, רבה של שכונת גילה בירושלים ששימש גם כפוסק בענייני כשרות של המועצה הדתית בעיר. "דיברתי עם הרבה מאוד אנשים ואמרו לי שלא הרגישו שום שינוי בין אם לקחו או לא לקחו. אין חיוב להצטער בצום. לא כתוב שאדם צריך ללכת בשמש ולעשות לעצמו עינויים, וכמו שמישהו אוכל הרבה בערב צום כדי שירגיש טוב בצום ואין בכך כל בעיה".

קלי צום. מקל או לא מקל? (צילום: עקיבא ווייס)

בניגוד לרב שלזינגר, מצאנו דווקא כמה משתמשים שסיפרו על הבדל משמעותי ברמת הקושי והמליצו על קלי צום בכל פה. לצדם, היו גם משתמשים כמו משה אברהם (20), שהשתמש בכדור בצומות בשלוש השנים האחרונות, וטוען כי "הכדורים הללו יותר פסיכולוגיים מאמיתיים. מעצם המחשבה שלקחת כדור אתה מרגיש פחות רעב."

פסיכולוגי או לא, מדובר במוצר המגלגל מיליונים. "בשנה האחרונה נמכרו כחצי מיליון חבילות", אומר ישי דריקס, דובר חברת קלי צום. "עיקר המכירות בערב צום יום כיפור ותשעה באב, אז הצום מתחיל כבר מהערב. בצומות אלו יש גם יותר צמים מהמגזר הכללי". לדבריו, "הכדורים האלו כבר בשוק 20 שנה, אך בשנים האחרונות נרשמה עליה משמעותית בביקוש, בפרט במגזר הדתי והחרדי. בשנה האחרונה קיבלנו בקשות רבות מהמגזר הערבי לקראת חג הרמדאן, לשווק להם כדורים של 'קלי צום' כדי להקל על ימי הצום שלהם".