"אנחנו מדממים, אל תתעלמו מאיתנו"

ועדת הפנים דנה בפיקוח על שוק המוהלים, הנוכחים בדיון זעמו על החלטת היו"ר אמסלם שלא לדון בממצאי תחקיר כאן. מנכ"ל הרבנות: "אין צורך בחקיקה, אל תשפכו את התינוק עם המים"
אוריה אלקיים
10 בינואר 2017
09:43
עודכן ב 19 אוקטובר 16:29

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת התכנסה היום (שני) לדיון בנושא פיקוח על עבודת המוהלים, על רקע תחקיר כאן ועכשיו שחשף כיצד מוהלים בכירים נתנו למתלמדים להתנסות על תינוקות בני העדה האתיופיות ועל ילדים של עובדים זרים.

יושב ראש הוועדה, חבר הכנסת דודי אמסלם (הליכוד), אמר כי כינס "דיון כללי לגבי פיקוח בשוק המילה", למורת חברי הכנסת ופעילים חברתיים בני העדה האתיופית, שהביעו מחאה וטענו כי יש מקום לדון גם בגזענות. כמה מהמוחים הוצאו מהדיון, ובהם מנכ"לית האגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה זיוה מקונן דגו והפעיל גדי יברקן.

אמסלם אמר: "ברמה הרגשית התחקיר פוצץ לי את הבטן. זה נושא בעל עוצמה ברמה המוסרית והערכית. נוכל לקיים דיון לגביו. יש להסדיר את נושא המוהלים בחקיקה".

יברקן, העומד בראש המכינה הקדם צבאית "בארי", אמר: "אי אפשר להתעלם מהעובדה שהמוהל חזר לעבוד. אני בספק אם התלונה שהוגשה במשטרה נבדקה. אנחנו מדממים, אי אפשר לדלג על זה. יש פה אנשים שהילדים שלהם הפכו לנכים כל החיים. אי אפשר להתעלם מההווה".

 

צפו בקולות מהדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת

בדיון נכחו גם נציגי הרבנות הראשית, ובהם המנכ"ל משה דגן, שמסר נתונים לפיהם שיעור סיבוכי המילה השנתי מזערי: "בכל שנה יש כ-65 אלף מילות, ומתוכן אולי 50 מקרי סיבוך (0.08 אחוזים, א. א.). אם יורדים לפרטים, יש אולי מקרה בעייתי אחד בשנה. לא מדובר בכאוס שצריך לבוא ולהסדיר אותו".

לשאלת חבר הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד), האם ההתנסות על תינוקות אינה בעייתית, ענה דגן: "התנערתי מהמקרה ואני לא מצדיק אותו, אבל זה לא אומר שצריך חקיקה. לא צריך לשפוך את התינוק עם המים". לכך הגיב בזעם חברו של שטרן לסיעה, מאיר כהן: "אין לכם בושה? והאם היו עושים את זה לבן שלך? אתם לא יכולים להתעלם מהתחקיר שגרם זעזוע במדינה. במקום להתנצח איתנו, כדאי לכם לומר שזה האינטרס שלכם שלא יהיו בעיות עם המוהלים".

ח"כ עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת): "הזדעזעתי כששמעתי שהסיבוכים ברפואה רבים מהסיבוכים במילה. אני אורולוג במקצועי ואני מציע שהנושא יוסדר. ראיתי הרבה סיבוכים כרופא". נציג משרד הבריאות, הרב פנחס פרנקל, הוסיף: "בדקנו את התהליך על כל ההיבטים שלו. עבדות הוועדה לפיקוח על המוהלים טובה, אנחנו לא רואים צורך לשנות את המצב הקיים".

הדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה. מימין: אמסלם, משמאל: דגן (צילום מסך)הדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה. מימין: אמסלם, משמאל: דגן (צילום מסך)