צילום: פלאש 90

מה תעשו במקרה של פיגוע

בעקבות הביקורת הציבורית על התנהגות החיילים בפיגוע הדריסה בירושלים, מסביר משה פלסר - שחיסל את המחבל בפיגוע ביולי 2008 - איך לקבל את ההחלטה הנכונה. או לפחות להתכונן אליה
משה פלסר
10 בינואר 2017
11:44

כמה מחשבות רצות לי בראש מראשון בצהריים.

ארבעה יהודים נרצחו.

לא כי הם היו ימנים או שמאלנים, מתנחלים או תל אביבים, אלא כי הם היו חיילי צה"ל, כי ישנם אנשים שמאמינים שצריך לרצוח אותנו. כל שאר הדברים הם, במקרה הטוב, משניים.

ארבעה יהודים נרצחו ביום ראשון. הכבוד המינימלי שמגיע להם הוא שלא תהפכו אותם לטיעון בוויכוח שלכם, כשדמם עוד לא נקרש וצעקת "אללה הוא אכבר" עדיין מהדהדת באוויר. כשאתם מנגחים אחרים אתם בעיקר משחקים לידיים של הטרור, שמנסה להפוך אותנו לאויבים של עצמנו.

ואם תוך כדי קריאה היה לך ברור על איזה צד מדובר, אני ממליץ לך לגלול למעלה ולקרוא את הפסקה הזו שוב.

המשאית מנוקבת הכדורים ששימשה לפיגוע בירושלים (צילום: פלאש 90)המשאית מנוקבת הכדורים ששימשה לפיגוע בירושלים (צילום: פלאש 90)

חושבים שאם ראיתם וידאו אתם יודעים מה קרה?

האמת היא שאין לכם מושג.

בפיגוע שיצא לי לעצור היו יחד איתי עוד שני גיבורים - אורון בן שמעון ואלי מזרחי. מי שצופה בווידאו רואה כיצד אני לוקח לאורון את האקדח ויורה, וכיצד מספר שניות אחריי אלי יורה במחבל ירוי, מנורטל או מת. זו, כנראה, האמת בעיני הצופה.

אבל האמת היא שאורון לא יכול היה לירות במחבל, משום שעמד שם מישהו שהסתיר. בגבורה רבה הוא נלחם עם המחבל על ההגה כדי לנסות ולהפוך את כולנו הצידה ולסיים את הפיגוע. אלי הגיע רכוב על אופנוע, הטרקטור דרס את האופנוע שלו ואלי, תוך סיכון חייו, טיפס על הטרקטור הנוסע וניסה לירות במחבל כמה שיותר מהר. הרעש וההמולה שהיו מסביב בצירוף העובדה שהיה עם קסדה ומרוכז בהצלת חיים לא אפשרו לו לשים לב שכבר יריתי.

אז עשו טובה: אל תחשבו שאם יש סרט, אתם יודעים הכול. אתם לא. אני מקווה שזה יעזור לכם להיות טיפה פחות נחרצים ודעתניים.

אין שום דרך לדעת כיצד תנהג באירוע מסכן חיים,

גם אם יש לך צל"ש על עצירת פיגוע שכזה.

הדברים האלה מובנים מאליהם, ואין לי שום יתרון בהם על פני אף קורא או קוראת. הסיבה שבגינה אני כותב את הדברים הבאים היא שאני חי עם מחשבות על הפיגוע כבר למעלה משמונה שנים. על חלקי בו ועל מה שהביא אותי לפעול כפי שפעלתי. אם אצליח לשתף חלק מהמחשבות הללו כאן ולסייע ולו במעט במקרה עתידי, שאני מקווה שלא יתרחש, השיתוף הזה יהיה שווה.

 אי אפשר לדעת כיצד תנהג בפועל, אבל זו טעות להפוך את העובדה הזו לאידאל. תכין את עצמך הכי טוב שאתה יכול, תודיע לעצמך שתתפקד ותמיד תחשוב איך תצליח. לרובנו עוברות בראש המחשבות "מה אעשה אם יקרה ככה וככה?". לעניות דעתי, כשמגיעה כזו מחשבה אפשר להשתמש בה כדי להתכונן; פשוט לנצל את העובדה שבמחשבה אין סיכון חיים.

אחד הכוחות שבהם התברכנו כבני אדם הוא כוח הדמיון. אין צורך להרחיב על חשיבות הדמיון ביצירת מציאות - כמעט כל דבר שיצר האדם התחיל כדמיון ורק לאחר מכן הפך למשהו מציאותי. אפשר לנצל זאת כדי לדמות לעצמנו מה נעשה במקרה ש... דמיינו איך אתם קופצים על המחבל, משיגים נשק, הופכים עליו כיסא או כל דבר אחר, ותאמינו שבשעת סכנה זה מה שיקפוץ לכם לראש. זה נכון בראיה עצמית, וגם כמפקדים וכמחנכים: הרגילו את מי שאתכם שהוא ינצח, שהוא יצליח, שהוא יציל חיים. אל תספרו לו סיפורים מסובכים, כי זה יסבך אותו. אין זמן למחשבות מסובכות באירוע כזה.

הרגע הקשה ביותר הוא ההחלטה לעשות משהו. אם תחליטו לעשות, כבר תדעו לתרגם את ההחלטה למישור המעשי. כשהחלטתי לעצור את הטרקטור, הייתי עם קרוקס ומכנסיים קצרים, לא חמוש ובמרחק תעלה מהטרקטור. מהרגע שהחלטתי והתחלתי לרוץ, כבר מצאתי פתרונות.

זירת הפיגוע שבה חיסל פלסר את המחבל, יולי 2008 (צילום: פלאש 90)זירת הפיגוע שבה חיסל פלסר את המחבל, יולי 2008 (צילום: פלאש 90)

עם השנים שחלפו, הצלחתי להבין את ההבדל בין החלטות משמעותיות להחלטות קשות. נסו לדמיין מצב בו מצאתם את עצמכם עומדים על קצה של מצוק - צעד אחד קדימה ואתם נופלים, וצעד אחורה יציל את חייכם. זו החלטה משמעותית מאוד, אך היא אינה קשה. מנגד, כשאתם מחליטים לתרום עשרה שקלים ומתלבטים בין כמה עמותות שונות, ההחלטה קשה אך המשמעות שלה כמעט זניחה.

הבנה זו יכולה בעיניי לסייע לכם להתכונן למצב שבו תצטרכו לקבל החלטות משמעותיות. ככל שתיטיבו לבחור נכון בהחלטות קשות ויומיומיות, כך ייקל עליכם להכריע נכון גם בהחלטות קשות ומשמעותיות גם יחד.

המשמעות של הכרעה נכונה היא להשתיק ברגע אחד, קצר מאוד, את יצר ההישרדות ואולי לוותר על החיים שלך למען אחרים. הדרך הטובה ביותר בעיניי להכין את עצמך להחלטה כזו היא להחליט כמה שיותר החלטות יומיומיות ששמות את האחר לפניך.

אם בכל פעם שתתלבט האם לשים את עצמך בראש סדר העדיפויות או את הסובבים אותך, תיקח את עצמך צעד אחד קדימה ותבחר באחר, תשפר לאט לאט את היכולת שלך. כאשר תגיע למצב סכנה תצליח ללכת קדימה, מול היצרים שיצעקו לך ללכת אחורה, משום שיהיה ברור לך שהציפייה שלך מעצמך לשים את חיי האחרים לפני אלו שלך.

פלסר בטקס הענקת הצלפלסר בטקס הענקת הצל"ש עם אלוף פיקוד הצפון דאז איזנקוט (צילום: דובר צה"ל)

רועי קליין כתב: "יושר זה לא רק איך לא לשקר. ישר תמיד בין שתי נקודות מחבר, אם יש בך חסד, אתה תהיה גיבור".

זו תובנה פשוטה וחשובה מאין כמותה. ויתור הוא ויתור, אם תלמד את עצמך לשים את האחרים לפניך בדברים קטנים ופשוטים אתה תטביע בעצמך את תכונת החסד בצורה כזו שגם כאשר חייך יעמדו מול חיי אחרים אתה תצליח לשים אותם לפניך. אולי אפילו תגלה שלהציל חיים זה משמעותי אבל פחות קשה ממה שחשבת.

קחו על עצמכם עשיה טובה למען אחרים, לזכר שיר, שירה, יעל וארז. זה מגדיל את הסיכוי שתעצרו מחבל בפעם הבאה, יותר מאשר אם תשבו ותריבו עם מישהו בפייסבוק.

יהי זכרם ברוך, בעזרתנו.

רס"ל (מיל') משה פלסר קיבל את צל"ש מפקד פיקוד הצפון בספטמבר 2009 לאחר שחיסל את המחבל בפיגוע הדריסה ברחוב יפו בירושלים ב-2 ביולי 2008. פלסר, שהיה בחופשה ועל בגדים אזרחיים, הבחין בטרקטור מבצע פיגוע, והתקרב אליו באופניים ובריצה. יחד עם שוטר ומאבטח הוא נאבק במחבל, נפל מהטרקטור ושב אליו, עד ששלף את אקדחו של המאבטח וירה ארבע פעמים במחבל. בנימוקים להענקת הצל"ש נכתב "כי סמל פלסר הראה במעשיו אומץ לב, אלתור, יוזמה ותושייה".