נשיא המדינה יצחק נבון ורעייתו אופירה
צילום: יעקב סער, לע"מ

שקט, מקליטים!

הקלטות רבות לאורך ההיסטוריה הסעירו את הציבור הישראלי, בנימין נתניהו מופיע בלפחות שלוש מהן. הדירוג המלא
עופר דק
12 בינואר 2017
15:03
עודכן ב 15:04

9. "ראש ממשלה מעופף"

בימי ממשלת האחדות הראשונה באפריל 1986 צוטט שר האוצר יצחק מודעי (ליכוד) כשהוא קורא לראש הממשלה שמעון פרס (מערך), "ראש ממשלה מעופף". מודעי אמר את הדברים בראיון לכתב הכלכלי של עיתון חדשות זאב חספר, שהקליט אותו וסיפר לימים כי הופתע שמודעי לא ביקש לעצור את ההקלטה. המערכת הפוליטית היתה על סף הליכה לבחירות. מודעי הועבר מתפקיד שר האוצר למשרד המשפטים ובסופו של דבר נאלץ להתפטר מהממשלה.

כותרת מעריב 8 באפריל 1986כותרת מעיתון מעריב (אתר עיתונות יהודית היסטורית www.JPRESS.org.il, מיסודם של הספרייה הלאומית ואוניברסיטת תל-אביב)

8. נאום המוקה

מאמן מכבי תל אביב בכדורסל פיני גרשון, הרצה בפני פורום סגור של מנהלים בכירים ב-2001 ופרש את משנתו הגזענית כשהתייחס לשחקנים השחורים: "גם בין השחורים יש צבעים... המוקה יותר חכמים, השחורים האחרים באמת טמבלים". גרשון צולם וההקלטה דלפה. גרשון סיים את תפקידו, אך שב לאמן את הקבוצה אחרי שנתיים.

7. "הוא שקרן, נמאס לי"

מיקרופון פתוח חשף מה באמת חושבים מנהיגי העולם על בנימין נתניהו. סרקוזי:" הוא שקרן, נמאס לי לראות אותו"; אובמה: "אני צריך להתמודד איתו כל יום". נשיא ארצות הברית ונשיא צרפת דיבור בחופשיות בוועידת G20 בצרפת ב-2011, בלי לדעת שהעיתונאים שומעים את דבריהם באוזניות. דבריהם לא הוקלטו אך כעבור כמה ימים הופצו תמלולי השיחה. 

אובמה וסרקוזי בוועידת G20סרקוזי ואובמה. המיקרופון היה פתוח (צילום: AP)

6. "אספסוף מהשוק"

כנס אמנים תומכי אהוד ברק במהלך בחירות 1999. תיקי דיין עולה על הבמה ואומרת על מצביעי הליכוד כי "אנחנו מדברים על עם אחר על אנשים בשוק, על אספסוף". ברק נכח באולם וצולם צוחק ללא קשר, מה ששימש את הליכוד בתשדירי התעמולה. הליכוד הפיץ מדבקות עם תגובתו של נתניהו, "אני אספסוף גאה", אך למרות הדברים אהוד ברק ניצח בבחירות. 

כותרת עיתון מעריב תיקי דיין אספסוףכותרת מעיתון מעריב (אתר עיתונות יהודית היסטורית www.JPRESS.org.il, מיסודם של הספרייה הלאומית ואוניברסיטת תל-אביב)

5. "הם שכחו להיות יהודים"

ב-1997 בעיצומה של הקנדציה הראשונה והסוערת של בנימין נתניהו בראשות הממשלה הוא נתפס במצלמות ובמיקרופון כשהוא לוחש למקובל הרב כדורי "אנשי השמאל שכחו מה זה להיות יהודים". ההתבטאות שנאמרה רק שנתיים לאחר רצח רבין עוררה סערה ציבורית רבהו ונתניהו נתפס כמי שזורע פילוג בעם.

כותרת עיתון ידיעות נתניהו לוחש לרב כדורי

כותרת מעיתון ידיעות אחרונות

4. פריצקי מנסה להפליל את פורז

"אני רוצה לדפוק אותו. ומהר. מהר. הבחירות מתקרבות". ב-2004 הערוץ הראשון חושף קלטות מ-2002 בהן נשמע שר התשתיות יוסף פריצקי מבקש מחוקר פרטי להפליל את חברו לסיעת שינוי, שר הפנים אברהם פורז. פריצקי הופיע באולפן כדי להתנצל אך המערכת הפוליטית סערה וחבריו לסיעה קראו לו להתפטר. ראש הממשלה אריאל שרון פיטר את פריצקי והוא סיים את חייו הפוליטיים, אך החקירה בעניין נסגרה מחוסר ראיות.

 יוסף פריצקי במליאת הכנסת (צילום: אבי אוחיון, לעפריצקי במליאת הכנסת (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

3. "הוא רשע"

בסוף 2014 תנועת ש"ס סוערת לאחר שמתפרסמות הקלטות של הרב עובדיה יוסף המנוח כשהוא קורא לאריה דרעי "גנב" ו"רשע" ו"מקבל שוחד". הדברים נאמרו ב-2008 בעת שדרעי ביקש לשוב לפוליטיקה והרב יוסף הדגיש כי לא יבגוד באלי ישי, אז מנהיג ש"ס. ההקלטה נחשפה שבועיים לאחר שאלי ישי הודיע על פרישה מהמפלגה ועל הקמת מפלגת "יחד", שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות 2015.

2. הקלטת הלוהטת

"היה לי רומן… אם לא אפרוש מהמירוץ יפורסם עלי חומר". בנימין נתניהו מגיע לאולפן מבט במהלך התמודדות על ראשות הליכוד ב-1993, מתוודה על רומן מחוץ לנישואים ואומר כי מנסים לסחוט אותו באיומים. הפרשה זכתה לכינוי הקלטת הלוהטת, שכן היא לכאורה מתעדת את נתניהו מקיים יחסי מין עם אשה שאינה אשתו. קיומה של הקלטת לא הוכח וחקירת המשטרה לא העלתה ממצאים כי נתניהו נסחט.

 

 

1. קלטות שולה זקן

"על כל חודש שתשבי בכלא תקבלי עשרת אלפים דולר". ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט מודה בשיבוש חקירה לאחר שהוקלט מציע לראש לשכתו שולה זקן כסף תמורת אי הפללה. בסוף 2014 נחשפו שמונה הקלטות שמסרה זקן לפרקליטות. ההקלטות מתעדות את התקופה ב-2011 בה שניהם ישבו על ספסל הנאשמים בבית המשפט בפרשות טלנסקי, ראשונטורס והולילנד.