מאיר שפיגלר
צילום: שלומי יוסף, גלובס

המבקר מסר ליועמ"ש מידע על מנכ"ל הביטוח הלאומי המיועד

חשיפה: היועמ"ש קיבל חומרים הנוגעים למעורבותו לכאורה של מנכ"ל קק"ל הפורש מאיר שפיגלר בהעברת תקציבים לפארק אריאל שרון
שאול אמסטרדמסקי
10 בינואר 2017
18:40
עודכן ב 22:04

מבקר המדינה, יוסף שפירא, העביר ליועץ המשפטי לממשלה חומרים על מעורבותו לכאורה של מנכ"ל קק"ל הפורש מאיר שפיגלר בהעברת תקציבים לפארק אריאל שרון. בתמורה לקבלת אישור להשתמש במתקני המתחם - בניגוד להנחיות בשתי תוכניות מתאר שונות.

שמו של מאיר שפיגלר אולי לא מוכר למרבית הישראלים, אבל הוא רלוונטי מאוד עבור כל אחת ואחד מהם. שפיגלר מסיים בימים אלה קדנציה בת שלוש שנים וחצי בתור מנכ"ל קרן קיימת לישראל. בתוך זמן קצר הוא אמור להתמנות לתפקיד מנכ"ל הביטוח הלאומי, לאחר שוועדת איתור של משרד הרווחה שהוקמה בידי שר הרווחה חיים כץ המליצה עליו לתפקיד. כל שמפריד בין שפיגלר ובין התפקיד הם שני אישורים שאמורים להינתן בשבועות הקרובים.

על פי מידע שהגיע לדסק הכלכלי של כאן, בשנה שעברה העביר שפירא מידע ליועץ המשפטי לממשלה בנוגע למעורבותו של שפיגלר באחד משיתופי הפעולה הרבים של קק"ל עם גופים אחרים. מדובר בשיתוף פעולה בין קק"ל לבין חברה ממשלתית - פארק אריאל שרון.

במסגרת אותו שיתוף פעולה, קק"ל - תחת הנהלת שפיגלר - העבירה, או התחייבה להעביר, סכום מצטבר של יותר מ-10 מיליון שקל מקופתה לטובת פארק אריאל שרון. מלבד נטיעות עצים, הסטת נחלים ופיתוח הפארק, הנהלת קק"ל קיבלה בתמורה אפשרות להשתמש במשרדים שנמצאים בתחום הפארק, למרות שהדבר היה אסור על פי שתי תכניות המתאר.

כשהדבר התגלה, בתחילת ב-2016, היועץ המשפטי של קק"ל דאז שי מרכוס ציין בפני יו"ר קק"ל הטרי דני עטר כי הישיבה במשרדים אסורה על פי חוק. כתוצאה מכך, עטר הורה על פינוי המשרדים לאלתר ומאז הם אינם מאוישים (בימים אלה המדינה עורכת שינויים בתכנית המתאר כך שאפשר יהיה לשבת במשרדים שבפארק). סיפור זה פורסם לראשונה על ידי כתבת חדשות 2 יונה לייבזון.

שר הרווחה, חיים כץ (צילום: פלאש 90)

שר הרווחה, חיים כץ (צילום: פלאש 90)

מבקר המדינה מעביר חומרים ליועץ המשפטי לממשלה או כשהוא מוצא ממצאים פליליים, או אם במסגרת הביקורת שלו עולים חשדות לפלילים, שאין למבקר המדינה די ראיות לגביהם. המידע שנוגע לשפיגלר התגלה בידי אנשי מבקר המדינה לקראת סיום דוח ביקורת מקיף שהם ערכו על קק"ל בשנים האחרונות. המידע התגלה בשלהי שנת 2015, והועבר ליועץ המשפטי לממשלה בתחילת 2016.

הדוח המרכזי על התנהלותה של קק"ל אמור להתפרסם בקרוב מאוד, בהנחה שהוועדה לביקורת המדינה תאשר סוף סוף את פרסומו (דבר שעשוי לקרות כבר השבוע). שפיגלר הוא אחת הדמויות המרכזיות המבוקרות בדו"ח, בתור המנכ"ל. החלק שנוגע לשיתוף הפעולה של קק"ל עם פארק אריאל שרון לא ייכלל בדו"ח המרכזי אלא צפוי להתפרסם בנפרד במועד לא ידוע.

בלשכת היועץ המשפטי לממשלה סירבו להשיב לפניית כאן מה הסטטוס של החומרים שהועברו אליהם על ידי משרד המבקר, ואף סירבו לאשר או להכחיש שחומרים כאלה אכן הועברו לרשותם. גם במשטרת ישראל סירבו להתייחס לעניין. במשרד האוצר, בשם השופטת בדימוס גילאור, היושבת בראש הוועדה לאישור מינויים בכירים בתאגידים ממשלתיים, סירבו להתייחס ורק ציינו כי קיבלו את פרטיו של שפיגלר וכי יבררו את כל הפרטים הרלוונטיים כאשר ידונו במועמדותו.

קק"ל בחרו שלא להגיב. משר הרווחה חיים כץ לא התקבלה תגובה.