אפשר להאזין לפודקאסט בכל שעה ומכל מקום באיזה אורך

עידן הפודקאסט: "זה זמן מרגש ביותר, מדיום חדש נולד"

לאחר עשור בו הפודקאסטים התפתחו כתרבות שוליים, הם עושים דרכם אל אוזני המיינסטרים והופכים את חווית ההאזנה לאיכותית, מעשירה ומפתיעה. בקרוב כאן
רום אטיק
22 בינואר 2017
16:49

במהלך מערכת הבחירות האחרונה בארה״ב, היה ברור יותר מתמיד שהפודקאסטים הפכו למיינסטרים. באותה תקופה, כל גוף תקשורת שמכבד את עצמו - מה״ניו יורק טיימס״ ועד ״באזפיד״ - העלה פודקאסט מיוחד לכבוד הבחירות. אפילו הילארי קלינטון הפיקה פודקאסט משל עצמה (שבו ענתה, בין היתר, לשאלות נוקבות כמו ״מה הספר האהוב עליך״).

אחרי עשור במהלכו נחשב התחום כנישה בעולם התקשורת, נדמה כעת שהוא התגלה מחדש: לאחרונה אפליקציית ההיכרויות ״טינדר״ העלתה פודקאסט על עולם הדייטינג (הפרק הראשון היה על מילת הפתיחה הנפוצה ביותר באפליקציה - ״Hey״, והפרק השני בחר לדון ב-״Dick pics״). קרנות הון סיכון משקיעות מיליונים בחברות פודקאסט צעירות. גיבור הספר החדש של ג׳ונתן ספרן פויר, ״הנני״, מאזין ללא מעט פודאקסטים, בין היתר ל- Radiolab, תכנית ותיקה ופופולרית. ויש גם את ההצלחה המפתיעה של Serial, תוכנית המתח שפתחה מחדש תיק רצח שהתרחש בבולטימור ב-1999. עם 80 מיליון הורדות, Serial הפך לפודקאסט המצליח ביותר אי פעם, לתופעה תרבותית ולמבשר ״הגל החדש״ של הפודקאסטים.

אוקיי, אבל מה זה בכלל פודקאסט?

התשובה הקלה היא: תכנית אודיו שניתן להאזין לה ברשת. העובדה שהיום כבר לא מאזינים לתכניות האלה רק ברדיו, משנה את כל חוקי המשחק. כך למשל בכל הנוגע לאורך התוכנית - פודקאסטים לא מחויבים לרצועת שידור תחומה, ולכן אינם מוגבלים במסגרת זמן קצובה. תכנית יכולה להימשך חמש דקות או לחילופין, חמש שעות. ניתן להאזין לה בכל זמן שהוא, ובכל מקום ויש לה חיי מדף ארוכים יותר. כלומר, אפשר להאזין לה גם תקופה ארוכה אחרי שהופצה לשידור.

בניגוד לרדיו המסורתי, הפודקאסטים לא מחויבים לכרוניקה החדשותיות היומיומית - ולכן פועלים בעולמות תוכן אחרים לגמרי. הפודקאסטים הפופולריים ביותר נוגעים במדע, היסטוריה, תרבות או כלכלה; כשטווח הנושאים נע מתקציב דאעש ועד העולם המופלא של העובש. במרחב הדיגיטלי האינסופי, יש מקום לכל. 

״עבורי זה זמן מרגש ביותר. זה נדיר מאוד שמדיום חדש נולד", אומר אדם דיוידסון, שכותב על נושאים כלכליים עבור המגזין "ניו יורקר", ומאחוריו כבר קילומטראז' נכבד של שעות פודקאסט. בין היתר, הגיש גם את הפודקאסט הכלכלי הנחשב Planet Money. בשיחת טלפון מניו יורק, מסביר דיוידסון כי מדובר בעולם אחר לגמרי מזה של הרדיו המסורתי. "זה כמו לקרוא ספר, בניגוד לקריאה של עיתון", הוא אומר. 

לדבריו, "הרבה גופי מדיה עדיין לא מבינים את זה. הם חושבים שפודקאסטים זה כמו 'רדיו על הסמארטפון', אבל זה דבר אחר לגמרי - מערכת יחסים אחרת עם המאזינים, שמגיעים עם ציפיות אחרות. הפודקאסטים ששורדים, שאנשים מאזינים להם שוב ושוב, שמושכים קהל גדול ולכן גם מפרסמים גדולים, הם אלה שמושקעת בהם עבודת הפקה רבה והם בנויים בקפידה. זה שוק שבו איכות שורדת. עבורי, אלה באמת חדשות טובות".

אחד החלוצים של הגל הנוכחי של הפודקאסטים הוא רוברט קרולוויץ׳, מגיש Radiolab. יחד עם שותפו ג׳אד אבמרוד, הם יצרו שפה רדיופונית חדשה, עשירה ומוזיקלית, כשדיברו על מדע בדרך שונה לחלוטין ממה שהיה נהוג עד אז ברדיו האמריקאי.
מוזמנים להתחיל מהפרק בנושא "צבע", ולשמוע כיצד התגברו על המגבלה המובנת מאליה, שברדיו פשוט אי אפשר לראות צבע:

״בשונה מרדיו, אני כמגיש, לא מדבר אליך מתוך קופסא - אני נמצא בתוך הראש שלך", אומר קרולוויץ׳ בריאיון טלפוני מניו יורק. ״האינטימיות של החוויה מצדיקה בעיני את ההשקעה הרבה בכל תוכנית. אם, נניח, אני מתאר גבעה יפה, מכוסה דשא ירוק ועצי אקליפטוס, אתה שומע את המילים שלי ואפילו בלי לחשוב על זה, אתה גם מצייר תמונה. אתה מכניס משהו מעצמך לסיפור. המאזין הופך ליוצר-שותף של התוכנית. מיליון אנשים שמאזינים לפודקאסט יוצרים מיליון סיפורים שונים״.

עד כה, הגל הנוכחי של הפודקאסטים מגיע בעיקר מכיוון ארה"ב, אבל גם אצלנו, בישראל, צומחת לה לאטה סצנה פעילה של יוצרים. השמות הבולטים הם ״עושים היסטוריה״ הוותיקה, ״סיפור ישראלי״ הדוקומנטרית, ואנשי ״גיקונומי״ שכבר יצרו משפחה של פודקאסטים-אחים.

״פודקאסטים יהיו מושלמים בישראל", אומר דיוידסון דובר העברית, שנוהג לבקר בארץ לעיתים. ״יש הרבה מספרי סיפורים נהדרים בישראל, זה חלק גדול מתרבות היידישקייט ומהתרבות הישראלית. ובכלל, פודקאסטים נרטיביים ומעמיקים עובדים טוב במיוחד כשמדובר בסיפורים שהם כל כך גדולים שאתה לא יודע בכלל מאיפה לגשת אליהם. תחשבו על נושאים כמו המשבר הכלכלי, בחירת טראמפ, מלחמות. כולם שמעו עליהם, זה כל היום בעיתון, אתה יודע את הדברים הבסיסיים, אבל מה שחסר הוא דרך רגשית ואינטלקטואלית לגשת אל הסיפור. בישראל, יש כל כך הרבה סיפורים גדולים כאלה: הפלסטינים, איראן, דתיים-חילונים, אשכנזים-מזרחים. כולם מדברים עליהם, אבל קיים גם מרחב שאינו סובב סביב אידאולוגיה, שבו אפשר לספר סיפור שמעניק לך הזדמנות להבין את הנושא בדרך אחרת, שיכולה לשנות בך משהו״.

כאן מאזינים

ביקשנו מכמה מעובדי "כאן" להמליץ על הפודקאסטים שיושבים להם באוזניים ואתם חייבים להכיר


1. סטארטאפ

שאול אמסטרדמסקי, העורך הכלכלי של "כאן"

איפה מאזין לפודקאסט?
"מאזין בנסיעה לעבודה, ובדרך חזרה הביתה"
איך?
"משתמש באפליקציית npr one"
על מה ממליץ?
"Startup - How Not To Pitch a Billionaire"

"הפרק הראשון של startup הוא פשוט מדהים, מצחיק ולא נורמלי. חבל על כל מילה שאוסיף, כי היא תהיה מיותרת".

2. עיצוב

עמוס מרון, עורך בחטיבת הדיגיטל

איפה מאזין לפודקאסט?
"באוטובוס בדרך לעבודה"
איך?
"משתמש באפליקציית Pocket Casts אנדרואיד"
על מה ממליץ במיוחד?
"99% Invisible - Longbox"

״99% בלתי נראה הוא פודקאסט של בחור בשם רומן מארס שהתחיל לשדר ב־2010 סיפורים על עיצוב, אדריכלות והמרחב הציבורי ומתקרב היום לפרק ה־250 שלו. בפרק הזה הוא מנסה להוכיח למה אלבום מוסיקלי אחד של R.E.M השפיע יותר מכל אלבום אחר על ההיסטוריה הפוליטית של ארה״ב, ורק בגלל העטיפה שלו".

להאזנה לפודקאסט הקליקו כאן

3. רוח

עדי קצב, מאפיינת חוויות משתמש בחטיבת הדיגיטל

איפה ומתי מאזינה?
"בדרך כלל מאזינה בדרכים ובזמן הבישול"
איך?
"משתמשת באפליקציית Podcast Addict (ולא מרוצה. תעזרו לה עם המלצות?)"
על איזה פודקאסט ממליצה במיוחד?
"The Meditation Podcast - Episode 6"

"אני יוצאת הכי רוחניקית אבל יש כאן מדיטציות מצוינות! את פרק שש אני שומעת לפני השינה ונרדמת תוך שניה. המדיטציה מעולה, המוזיקה מרגיעה ואני אדם נחמד יותר בעבודה".

4. היסטוריה

הילה גברון, מנהלת הרכש בחטיבת הדיגיטל

מתי מעדיפה להאזין?
"מאזינה לפודקאסטים בזמן ריצה ובזמן קיפול כביסה"
איך?
"משתמשת באפליקציית הפודקאסטים של אפל"
מה כדאי לנו לשמוע?
"עושים היסטוריה - להתיש את הקודו"

״כל מי שרץ וגם אלה ששונאים לרוץ יכולים למצוא כאן סיפורים והסברים מרתקים על תרומתה של הריצה להתפתחות האנושית, למרות שבני האדם (כולל יוסיין בולט וכל רצי המרתון) הם אצנים ממש גרועים!"

להאזנה לפודקאסט לחצו כאן

5. מדע

איל שינדלר, מפיק בחטיבת הרדיו

מתי תופסים אותך מאזין לפודקאסטים?
"בזמן נהיגה או הליכה" 
איך?
"לרוב באתרי התוכניות או תחנות הרדיו"
מה הבאת לנו לשמוע?
"Noise: a human history - Prehistoric Voiceprints"

״רק לפני 150 שנה נוצרה לראשונה האפשרות להקליט קול. סדרת התוכניות של הבי.בי.סי שואלת איך נשמע העבר שלפני עידן ההקלטה. איך נשמעה הסביבה של האדם הקדמון? ושל בני האינקה? והרומאים? ומה התפקיד שקול ממלא בחיים שלנו גם היום?"

להאזנה לפודקאסט לחצו כאן

6. סיפור אישי

גדי צפריר, מנהל הפרוגרמינג במחלקת הטלוויזיה

מתי תופסים אותך מאזין?
"בזמן נהיגה או נסיעה ברכבת" 
באיזו אפליקציה משתמש?
"Podcast Republic"
איזה פודקאסט הרשים אותך במיוחד?
"Heavyweight – Gregor"

״הפודקאסט של העיתונאי הקנדי ג'ונתן גולדסטין, שבו הוא לוקח סיפורים אישים קטנים והופך אותם לחוויות רגשיות מטלטלות, מצחיקות ונוגעות ברמה האוניברסלית. הפרק השני של הפודקאסט עוסק בחבר של ג'ונתן, מיזנטרופ מריר, מתוסכל ומוחמץ בשם גרגור. לפני עשרים שנה, הלווה גרגור תקליט נדיר לחבר שלו, די ג'יי מתחיל בשם מובי. הדיסק ההוא היה הבסיס להצלחה המטורפת של מובי, וגרגור נותר מאחור בלי שום קרדיט ובלי התקליט. עכשיו, 20 שנה אחרי, יוצאים גרגור וג'ונתן לתבוע ממובי את הדיסק שהוא מעולם לא החזיר״.

להאזנה לחצו כאן

7. והחיים עצמם

רום אטיק, מגיש ועורך בחטיבת הרדיו

מתי מוצאים אותך מאזין לפודקאסט?
"מאזין לפודקאסטים בנסיעה באוטובוס, בהליכה, או בזמן משחק Bubble shooter על המיטה עם הלפטופ על הבטן"
באמצעות איזה פיצ'ר הכי נוח לך להאזין?
"משתמש באפליקציית הפודקאסטים של אפל, או מאזין באתרי התוכניות"
אז על מה ממליץ?
"This American Life - The invention of Money"

״תוכנית הרדיו הותיקה, ה'אימא' של הגל החדש של הפודקאסטים, שואלת שאלה כל כך בסיסית שרוב כתבי הכלכלה לא מעזים לשאול: מה זה בכלל כסף? פרק בשיתוף עם צוות Planet Money״.

להאזנה לחצו כאן