בני הזוג טראמפ
צילום: AP

בגדי המלכה החדשים

דונלד טראמפ עוד לא עטה על עצמו ארשת של ממלכתיות, אבל רעייתו מלאניה כבר עברה את המהפך: מדוגמנית בלבוש המוני, לגברת ראשונה ומחויטת
שחר גבע
19 בינואר 2017
12:45

 

מלבד הגברת הראשונה השחורה הראשונה של ארצות הברית, מישל אובמה התהדרה בשמונה השנים החולפות בעוד תואר מחמיא ונחשק – מלכת סטייל. מרגע כניסתה לתפקיד, סומנה אובמה כמתלבשת בטוב טעם, בעלת מראה אסתטי ומעל הכל - נשי: שמלות רכות ומרשימות, נטולות שרוולים, מחשופים עדינים וצבעוניות מגוונת, כזו שטרם נראתה על מדשאות הבית הלבן.

היו גברות ראשונות לפניה שתוייגו כמתלבשות מצטיינות ובראשן אייקון האופנה ג'קי קנדי, אך גם היא, בדרך כלל, היתה לבושה באופן מחויט יחסית, שאופיין בשמלות בגזרת A, חצאיות עפרון וחליפות מבדים נוקשים. אובמה עצמה כמעט ולא נראתה לובשת חליפות, אך בגדיה לא רק שלא גרעו מתדמיתה, אלא אף להיפך. הם תרמו לתפיסתה כאישה רצינית, חזקה, מכובדת ועצמאית, שלא מתפשרת על מראה רק בשל היותה הגברת הראשונה של ארצות הברית.

חזקה, מכובדת, עצמאית. מישל אובמה (צילום: AP)חזקה, מכובדת, עצמאית. מישל אובמה (צילום: AP)

התקדימים האלה היו אמורים לסייע למלניה טראמפ להחליק בקלות לנעליה הגדולות, תרתי משמע, של מישל אובמה, אם משמיטים לרגע את הגורמים האחרים (בעלה, למשל). טראמפ, דוגמנית לשעבר ממוצא סלובני, התברכה גם היא בחוש אופנתי מפותח ובארון מפותח לא פחות, המכיל יצירות מבתי האופנה הנחשבים בעולם כמו דולצ'ה וגבאנה, ראלף לורן, ויקטוריה בקהאם וכריסטיאן לובוטין.

כשהייתה צעירה יותר - בימיה כדוגמנית, וגם כרעייתו של אחד מאנשי העסקים המוכרים בעולם, סגנון לבושה של מלניה התהדר, כמובן, בהמון מחשופים, בשמלות קצרות ובאופן כללי בלוק די המוני. עם השנים, ולאחר תחילת המרוץ של בעלה לבית הלבן, הסגנון התעדן: לא עוד בדים זוהרים וצבעים צעקניים, המחשופים נסגרו והשמלות התארכו. בהופעותיה המעטות מול התקשורת במהלך קמפיין הבחירות, היא הופיעה בגזרות מיוחדות בתפירה עילית, בצבעים סולידיים ועם חיבה מיוחדת לצבע הלבן על כל גווניו.

טראמפ במלתחה הישנה (צילום: AP)טראמפ במלתחה הישנה (צילום: AP)

בניגוד למישל אובמה, שלאורך שנותיה כגברת הראשונה הקפידה ללבוש בגדים של חברות אמריקאיות מוכרות ואף פרגנה למעצבים צעירים כשלבשה את עיצוביהם לטקסים רשמיים, טראמפ לבושה בדרך כלל במותגים אירופאים יוקרתיים. יתכן וזו תחושת הזרות שעדיין מקוננת בה ואולי עברה הססגוני, אך בכל הקשור ליחסיה עם המעצבים האמריקאים מצבה לא מזהיר.

למרות האבולוציה המרשימה של מלתחתה והיותה אשתו של הנשיא ה-45, נדמה כי מלניה מתקשה להתנער מהתדמית שנוצרה לה במשך השנים. פעמים רבות מייחסים לה תכונות שליליות כמו "זולה" ו"טיפשה", אך אין ספק שהמעיב הגדול ביותר על תדמיתה של מלניה הוא בעלה בעצמו, כפי שהוכח בסוגיית הלבשתה לקראת טקס ההשבעה.

ההכנות של מלניה לטקס קיבלו תפנית מעניינת כבר בחודש נובמבר, כאשר מעצבת האופנה סופי טילט, מהמעצבות החביבות על מישל אובמה, יצאה במכתב פומבי בחשבון הטוויטר הרשמי של המותג בבעלותה. במכתב היא קוראת למעצבים להימנע מלהלביש את גברת טראמפ בשל דעותיו של הנשיא הבא. "המותג סופי טילט יוצא כנגד כל דיכוי או דעות קדומות... אני מודעת היטב לכך שאין זה חכם להתערב בפוליטיקה, אבל השורה התחתונה שלנו היא לא רק להרוויח כסף.. לא אקח חלק בהלבשת הגברת הראשונה הבאה... אני מעודדת את עמיתיי המעצבים לעשות את אותו הדבר".


מעצבי על נוספים, כמו טום פורד ומארק ג'ייקובס, שלא תיאמו בהכרח עמדות עם טילט, סרבו גם הם להלביש את הגברת הבאה. המעצב כריסטיאן סיריאנו, שהלביש את מישל אובמה למספר אירועים רשמיים וזכור בעיקר בשל השמלה הכחולה המוצלחת שלבשה אובמה בוועידת המפלגה הדמוקרטית בשנה שעברה, אמר בריאיון לאתר Bustle: "לצערי בזמנים אלה, מה שמלניה והעולם שלה מייצגים פשוט לא מייצג אותי. אנחנו לא חולקים את אותם הערכים".

כשסטפאנו גבאנה, מהצמד דולצ'ה וגבאנה, פרסם באינסטגרם תמונה של מלניה לובשת שמלה של המותג בערב השנה החדשה, ביקורות הגולשים לא איחרו להגיע. שם בין היתר הגדירו את הזוג טראמפ כ"זוג הזול ביותר" והצהירו על ירידה בגדולתו של בית האופנה האיטלקי.

Melania Trump #DGwoman ❤❤❤❤❤ thank you 🇺🇸 #madeinitaly🇮🇹

A photo posted by stefanogabbana (@stefanogabbana) on

נראה שעד שהנשיא טראמפ לא יוכיח עצמו בתפקיד החדש, גם הסערות סביב רעייתו לא יעברו לגמרי. אך בכל הנוגע לעולם האופנה, ייתכן ויש אור בקצה המנהרה: לצד המעצבים המקטרגים יש גם כאלה שמצליחים לראות מעבר לגבר שאיתה, ולהעריך את מלניה טראמפ בפני עצמה. קרולינה הררה אמרה לאחרונה למגזין Business of Fashion שבעוד חודשיים או שלושה כל המעצבים הסרבנים יתרצו. "אתם תראו שכולם ילבישו את מלניה. היא תייצג את ארצות הברית", אמרה הררה, וטומי הילפיגר הוסיף: "אני חושב שמלניה היא אישה יפהפיה ושכל מעצב צריך להיות גאה להלביש אותה. אני לא חושב שאנשים צריכים לערב פוליטיקה בעניין הזה".

טראמפ בוועידת המפלגה הרפובליקנית (צילום: AP)טראמפ בוועידת המפלגה הרפובליקנית (צילום: AP)

כבר לאחר ועידת המפלגה הרפובליקנית ביולי האחרון, כשהופיעה בשמלה מרשימה של המעצבת הסרבית רוקסנדה אילינצ'יץ', היו שסימנו אותה כאייקון האופנה החדש בשמי ארצות הברית. השמלה, אגב, אזלה באתר המותג תוך שעה. הנאום שנשאה באותו הכנס, שהועתק ממישל אובמה, רמז שמלניה עושה מאמצים להתאים עצמה לאורח חייה העתידיים, גם אם לא תגור בעצמה בשדרות פנסילבניה 1600, אלא תישאר במגדל בשדרה החמישית בניו יורק. לאחר המהפך שעברה בכל הנוגע למלתחה, מדוגמנית חשופה לליידי אצילית, עיני העולם יהיו נשואות אליה בשאלה – האם תצליח להתעלות מעבר לדעות הקדומות ולהוכיח לעולם שנועדה לגדולות? ימים יגידו.