מוקד קבלת חיסונים במודיעין, בשבוע שעבר
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

סחרחורת, אודם ונפיחות: תופעות הלוואי של המתחסנים

652 מתחסנים דיווחו למשרד הבריאות על תופעות לוואי לאחר קבלתו • בשלושה מארבעת מקרי המוות נקבע כי אין קשר סיבתי בין התמותה לקבלת החיסון • מקרה תמותה נוסף שאירע אתמול עדיין בבירור
נוב ראובני
30 בדצמבר 2020
14:36

כ-650 אלף בני אדם כבר קיבלו את מנת החיסון הראשונה נגד נגיף קורונה, היום (רביעי) דווח כי 652 מתחסנים דיווחו למשרד הבריאות על תופעות לוואי שחוו לאחר קבלתה. 293 מהמתחסנים דיווחו על תופעות מקומיות כמו כאב, הגבלה בתנועה, נפיחות ואודם. 319 מתחסנים דיווחו על תופעות סיסטמטיות שכוללות חולשה, סחרחורת וחום. חמישה מהם דיווחו גם על שלשושלים לאחר קבלת החיסון.

26 מתחסנים דיווחו על תופעות נוירולוגיות, 19 מהם דיווחו על תחושת נימול. 14 מתחסנים דיווחו על תופעות אלרגיות כמו גירוד, נפיחות של הלשון והגרון. חשוב לציין כי מבין כלל המדווחים על תופעות לוואי -51 בלבד פנו לטיפול רפואי.

עד כה נרשמו ארבעה מקרי מוות לאחר קבלת החיסון. בשני מקרים אין חשד לקשר סיבתי, במקרה אחד נקבע שאין מספיק מידע לקבוע קשר סיבתי. במקרה אחר אושפזה אישה בת 36 שסובלת מדלקת מפרקים שגרונית, ונקבע כי יש היתכנות לקשר סיבתי בין האשפוז לקבלת החיסון. בנוסף, נרשמו ארבעה מקרי פטירה לאחר קבלת החיסון. בשלושה מהמקרים נקבע כי אין קשר סיבתי בין התמותה לקבלת החיסון. מקרה תמותה נוסף שאירע אתמול עדיין בבירור.