הפגנות על מות אהוביה סנדק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גורם ביטחוני: "המשטרה מאבדת שליטה מול האלימות של נערי הגבעות"

ההפגנות על מות נער הגבעות אהוביה סנדק ממשיכות. גורם ביטחוני סיפר לכאן חדשות: "האלימות של המפגינים כוללת דחיפות, מכות וזריקות אבנים. השוטרים מורתעים ומפחדים לצאת מהרכב ולעצור את הפורעים" • עוד התריע הגורם - המשך פשיעה נגד פלסטינים עלול להוביל לפיגועי נקם נגד יהודים: "מצופה ממנהיגי ההתיישבות לפעול כדי למנוע אסון"
כרמל דנגור
30 בדצמבר 2020
15:28

גורם ביטחוני מסר היום (רביעי) לכאן חדשות כי המשטרה מאבדת שליטה מול נערי הגבעות בהפגנות על מות אהוביה סנדק. "האלימות כוללת דחיפות, מכות של ממש וזריקות אבנים", מסר הגורם. "השוטרים מורתעים ומפחדים לצאת מהרכב ולעצור את הפורעים".

עוד הזהיר הגורם כי המשך הפשיעה הלאומנית בסדר הגודל הזה תביא לפיגועי נקם נגד מתיישבים. "מנהיגי ההתיישבות עומדים מהצד ושותקים נוכח האלימות, ומתיישבים חפים מפשע ישלמו את המחיר. למול המציאות הנוכחית לא יספיקו מילים של גינוי - דרושים מעשים. מצופה ממנהיגי ההתיישבות שיפעלו במעשים של ממש כדי למנוע את המשך האלימות, שתוביל לאסון ולהרוגים". 

"אתמול ראינו אלימות בכמה מוקדים ברחלים, יצהר הגדולה וצומת שבי שומרון, בהם השתתפו בין 200 ל-250 מפגינים", המשיך הגורם הביטחוני. "כבר לא מדובר רק בנוער צעיר אלא עבריינים בגירים לכל דבר. נערי הגבעות והפעילים משתמשים באלימות קשה נגד השוטרים, ופוגעים ברכבים פלסטיניים שבחלקם משפחות עם ילדים. המשטרה מפחדת להיכנס ליצהר, ונוער הגבעות מבין שהיא הפסיקה לעבוד". 

אמש עצרה המשטרה 29 חשודים בגין הפרת הסדר, חסימת צירים ותקיפת שוטרים במהלך ההפגנות עד למות סנדק. בזמן מעצר של חשוד על ידי בלשים, כמה מפגינים ניסו לסכל את המעצר. אחד העצורים חשוד בתקיפת בלש משטרה. שוטר אחר נחבל לאחר שאבן שהושלכה פגעה בצווארו. בנוסף, גרמו המפגינים נזק לניידת משטרתית המשמשת להובלת עצורים וניפצו את חלונות הרכב.

סנדק בן ה-16 מבת עין נהרג לפני כשבוע בתאונה במרדף משטרתי באזור כוכב השחר. במקביל לחקירה במח"ש, ארבעת הנערים הנוספים שהיו ברכב בזמן המרדף נחקרו בחשד לגרימת מותו ברשלנות של סנדק. חבריו, שנפצעו גם הם בתאונה באורח בינוני וקל, נחקרו גם בחשד ליידוי אבנים לעבר כלי רכב פלסטיני לפני המרדף.