המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך
צילום: פלאש 90

רוני אלשיך: "קובי שבתאי לא רצה להיות מפכ"ל, העדיף לפרוש כמפקד מג"ב"

רב ניצב בדימוס אלשיך בכאן רשת ב: "שנתיים ללא מפכ"ל זה טירוף מערכות. ידעתי שזה יקרה אבל לא פיללתי שלתקופה כזאת ארוכה" • על העימותים במחאה של מות אהוביה סנדק: "הנושא של נוער הגבעות מקבל טיפול מאוד לקוי"
אלמוג וגילת
31 בדצמבר 2020
10:21
עודכן ב 11:37

המפכ"ל לשעבר, רב ניצב בדימוס, רוני אלשיך בירך היום (חמישי) על כך שלאחר שנתיים ללא מפכ"ל קבוע, ועדת גולדברג אישרה אתמול את מינויו של ניצב יעקב (קובי) שבתאי לתפקיד מפכ"ל המשטרה. על שבתאי אמר לכאן רשת ב: "קובי לא רצה להיות מפכ"ל, הוא העדיף לפרוש כמפקד מג"ב. הוא איש של אנשים, עם עמוד שדרה, יצירתי וגישה טובה לטכנולוגיה. אני מאמין שהוא יעמוד בלחצים - הוא יקיף את עצמו באנשים שישלימו אותו".

האזינו לריאיון עם רוני אלשיך

אלשיך מתח ביקורת חריפה על העיכוב במינוי הקבוע לראשות המשטרה: "שנתיים ללא מפכ"ל זה טירוף מערכות. ידעתי שזה יקרה אבל לא פיללתי שלתקופה כזאת ארוכה". 

בהתייחס לממלא מקום המפכ"ל היוצא מוטי כהן, אמר אלשיך "זו הזדמנות להגיד לו תודה - אני חושב שהוא תיפקד במצב בלתי אפשרי. לך תנהל משטרה כשסביב שולחנך כולם מועמדים להיות מפכ"ל. זה איום ונורא".


על עבודתו של אלשיך עם השר לביטחון הפנים הקודם גלעד ארדן, ולחוסר ההסכמות ביניהם, ואמר לתמר אלמוג ומרדכי גילת בתוכניתם: "ראיתי שהתהליך לא מתחיל בזמן והשר הקודם לא מתניע אותו. היה ברור לי אחרי שנה וחצי שכהונתי לא תוארך, אבל היה חשוב לי שהמשטרה תעבור מיד ליד בצורה מסודרת ולחצתי עליו לקבל החלטה. אמרתי לו 'המשטרה חשובה ממני וממך' אבל הוא השיב כל הזמן - 'לא בשלה העת, לא בשלה העת'".

"הנושא של נוער הגבעות מקבל טיפול מאוד לקוי"

ברקע העימותים עם המשטרה במחאות על מותו של אהוביה סנדק, אלשיך התייחס לנוער הגבעות ואמר: "כל הנושא הזה מקבל טיפול מאוד לקוי, תקשורתית, חינוכית ומנהיגותית - מכל הקהילות". המפכ"ל לשעבר הסביר שהמשטרה רואה בנוער בסיכון את הפוטנציאל להחזירם למוטב, אך הוסיף: "כשאתה רוצה לטפל בנוער בסיכון עליך לגנות בכל פה את העבריינות שלהם, ולנסות להחזיר למעגל הנורמטיבי את רובם". 

לצד הגינוי, אלשיך הוסיף כי הקהילה והמשטרה צריכים למצוא את הדרך לשיתוף פעולה, כדי להחזיר את אותו הנוער לחברה נורמטיבית. על התנהלות המשטרה בחקירת מותו של סנדק, ציין אלשיך: "המשטרה עבדה פה, להבנתי, בידיים מאוד נקיות. היא העבירה את החקירה למחוז אחר שיחקור את זה בצד של החשדות לפלילים של הנערים. נוסף לכך היא שיתפה חוקר מח"ש כחלק מצוות החקירה". 

אלשיך ביקר את ניחום האבלים שביצע השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה בבית משפחת סנדק. הוא הסביר: "אם הביקור היה מעביר מסרים ברורים – מה הוא חושב על הפעילות, כיצד הוא מגנה אותה ואיך הוא משתתף בצער המשפחה – זו הייתה נקודת איזון. היות והוא לא גינה – זו הביקרת שלי".