סגר שלישי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד הבריאות דורש: סגר מלא וסגירת מערכת החינוך

במשרד הבריאות מעריכים שהסגר לא יוריד את מדד ההדבקה R מתחת ל-1 • משרד הבריאות עדכן את אוכלוסיית התיעדוף לחיסון: המורים בחוץ, האסירים והסוהרים בפנים • חשש מהתפרצות באוכלוסייה הערבית • מנהל בי"ח שערי צדק "אצלנו יש יותר חולי קורונה מאיכילוב, שיבא, וולפסון ובילינסון יחד"
כתבי כאן חדשות
31 בדצמבר 2020
17:22
עודכן ב 20:25

במשרד הבריאות דורשים שקבינט הקורונה יתכנס ויחליט על סגר מלא למשך שבועיים, כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. במשרד הבריאות יבקשו את סגירת מערכת החינוך והמסחר ופתיחתם רק של מקומות עבודה חיוניים, בדומה לסגר ביום כיפור.


במשרד הבריאות מעריכים כי הסגר כפי שהוא מתנהל כעת לא יוריד את מדד ההדבקה R מתחת ל-1. במשרד מוטרדים מהעלייה במספרי החולים שמצבם קשה ומהעלייה בהתפרצויות במערכת החינוך. הערב נרשמו עימותים בהפגנה של מתנגדים לסגר בכיכר הבימה בתל אביב, לאחר ששוטרים ניסו לתת דוחות למפגינים שלא עטו מסכה.


כמו כן, ישנו חשש של גורמי המקצוע מהתפרצות מחודשת במגזר הערבי כשעונת החתונות תתחיל בחודשים פברואר-מארס. החשש הוא בשל העובדה שקיימת היענות נמוכה מאוד במגזר בכל הנוגע לחיסונים - ואף בחלק מהיישובים היענות אפסית.


מבצע החיסונים, שבמערכת הבריאות צופים כי ישפיע על היקף התחלואה רק בעוד חודש לפחות, ממשיך ומשרד הבריאות עדכן היום את אוכלוסיית התיעדוף לקבלת החיסון. לפי העדכון, מאושפזים במחלקות גריאטריות יחוסנו בתיעדוף ראשון, כך גם עובדים המטפלים בגופות וכן אסירים וסוהרים.

בתוך כך, כ-15 אלף מטופלים שקיבלו את המנה הראשונה של החיסון ביצעו בדיקת קורונה (PCR) במועדים שבין יום קבלת החיסון ועד תשעה ימים לאחר מכן. מתוכם 428 אובחנו כחיוביים לנגיף, 12 מהם אף אושפזו. הנתונים הללו לא מצביעים על כשל בחיסון, מפני שעד כה המטופלים קיבלו את המנה הראשונה בלבד ולכן עדיין לא התפתחה בגופם תגובה חיסונית מלאה. נוסף לכך, יש להניח שחלקם נחשפו לנגיף עוד לפני קבלת החיסון. 


מנתונים שמפרסם משרד הבריאות עולה כי 33% מבני ה-60+ התחסנו מפני קורונה, מדובר בכ-476 אלף בני אדם. שר הבריאות יולי אדלשטיין עדכן הבוקר כי במשך 11 ימי מבצע החיסונים "לתת כתף" חוסנו כמעט 800 אלף בני אדם. אדלשטיין ציין כי אתמול חוסנו יותר מ-150 אלף איש – זה היום השני ברציפות.


"בשערי צדק יש יותר חולי קורונה מאיכילוב, שיבא, וולפסון ובילינסון יחד"

ירושלים במוקד ההתפרצות: מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' עופר מרין סיפר היום על היקף התחלואה בעיר הבירה וטען שבשערי צדק לבדו "מאושפזים יותר חולי קורונה מבתי החולים איכילוב, שיבא בילינסון וולפסון – ביחד". לפי מרין, השבוע הנוכחי הוא "הקשה ביותר מאז חודש מארס, העומס עצום". את הדברים אמר בריאיון לתוכנית משחקי הכיס בכאן 11.


העומס משפיע לא רק על מחלקות הקורונה, אלא על כל בית החולים", אמר מרין. "אנחנו מסבים מחלקות פנימיות לקורונה והצורך הוא על חשבון מטופלים רגילים". מרין אומר כי הוא טרם רואה את השפעת "הסגר החלקי", לדבריו, שהתחיל השבוע. אך הוא צופה כי השפעתם החיוביות של החיסונים תורגש בבתי החולים בעוד שבועיים-שלושה.

"אני מודאג מהשבועיים הקרובים", אמר מרין בסיכום דבריו. "אבל אופטימי לגבי החודש-חודשיים הבאים. כ-95% מהאנשים מחוסנים שבוע אחרי החיסון השני. אם אחוז ניכר מהאוכלוסייה, בעיקר זו שבסיכון, אז נראה את ההשפעה חמישה שבועות מיום שהתחלנו את החיסונים".

השתתפו בהכנת הידיעה: קטי דור, מואב ורדי, נוב ראובני ועמיחי שטיין