מתחסן מקבל חיסון נגד נגיף קורונה במודיעין
צילום: חיים צח, לע"מ

נתניהו באום אל פחם: "יש כוונה להדק את הסגר, נשקלת סגירת מערכת החינוך"

ראש הממשלה פגש את המתחסן המיליון: "יש פוליטיקאים שמנעו מאיתנו לעשות סגר הדוק וקצר" • למרות הסגר, מספר הנדבקים היומי עומד על יותר מ-5,500 - היום הרביעי ברציפות. מספר הנדבקים היומי עומד על יותר מ-5,500 - היום ה-4 ברציפות • משרד הבריאות: התגלו 18 דגימות חיוביות נוספות לזן החדש של הקורונה - שתיים מחו"ל והשאר מהארץ
כתבי כאן חדשות
01 בינואר 2021
07:16
עודכן ב 14:27

ראש הממשלה הגיע היום (שישי) לאום אל פחם כדי לציין מיליון מתחסנים נגד קורונה בישראל. בהצהרה שמסר במקום אמר: "אם המחלה משתוללת אז יהיה לנו קשה לעצור את המוות של האנשים. יותר טוב לנו לעשות סגר הדוק של כמה ימים, לא יותר מזה. צריך להדק לכמה ימים ואז לפתוח וזה מה שאנחנו רוצים לעשות. מקווה שהפוליטיקאים יתעשתו ויעזרו לנו. אפשר למצוא כמה דברים להדק, נבדוק את עניין מערכת החינוך". 

הוא הוסיף: "אנחנו שוברים את כל השיאים. הקדמנו את כל העולם. אנחנו זזים קדימה במהירות עצומה. חשוב לי שגם בציבור הערבי בישראל יתחסנו מהר. זה חשוב משום שזה הצלת חיים". לדבריו, "לצערי מסיבות פופוליסטיות ופוליטיות יש פוליטיקאים שמנעו מאיתנו לעשות את הסגר הקצר וההדוק שאנחנו רוצים שיציל מאות בני אדם". שר הביטחון גנץ הגיב לנתניהו: "אכיפה ומניעה במקומות שצריך מונעת סגרים במקומות שלא צריך". 

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן כי התקבלו 18 דגימות חיוביות חדשות לזן החדש של נגיף הקורונה שהגיע מבריטניה. שני מקרים שזוהו הינם של חוזרים מחו״ל ששהו במלוניות לצורך הבידוד, והשאר זוהו מדגימות שנלקחו בישראל מהיישובים: גבעת זאב, ירושלים, בני ברק, בית שמש, ביתר עלית, מודיעין עלית, רמת גן, טבריה, לקיה וכסיפה. עד כה זוהו 23 אנשים עם הזן החדש.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול בוצעו בסך הכל 153,430 חיסונים, ב-352 תחנות ברחבי הארץ. עד כה התחסנו בסך הכל כ-950 אלף ישראלים מתחילת מבצע החיסונים. הממוצע השבועי עומד על 133.7 אלף חיסונים ביום. במקביל, מנתוני משרד הבריאות עלה כי 5,804 בני אדם אובחנו אתמול עם קורונה מתוך כמעט 103 אלף בדיקות. למרות הסגר, זהו היום הרביעי ברציפות שמספר הנדבקים היומי עומד על יותר מ-5,500 בני אדם.

מבצע החיסונים, שבמערכת הבריאות צופים כי ישפיע על היקף התחלואה רק בעוד חודש לפחות, ממשיך ומשרד הבריאות עדכן אתמול את אוכלוסיית התיעדוף לקבלת החיסון. לפי העדכון, מאושפזים במחלקות גריאטריות יחוסנו בתיעדוף ראשון, כך גם עובדים המטפלים בגופות וכן אסירים וסוהרים.

בתוך כך, כ-15 אלף מטופלים שקיבלו את המנה הראשונה של החיסון ביצעו בדיקת קורונה (PCR) במועדים שבין יום קבלת החיסון ועד תשעה ימים לאחר מכן. מתוכם 428 אובחנו כחיוביים לנגיף, 12 מהם אף אושפזו. הנתונים הללו לא מצביעים על כשל בחיסון, מפני שעד כה המטופלים קיבלו את המנה הראשונה בלבד ולכן עדיין לא התפתחה בגופם תגובה חיסונית מלאה. נוסף לכך, יש להניח שחלקם נחשפו לנגיף עוד לפני קבלת החיסון. 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במשרד הבריאות דורשים שקבינט הקורונה יתכנס ויחליט על סגר מלא למשך שבועיים. הם יבקשו את סגירת מערכת החינוך והמסחר ופתיחתם רק של מקומות עבודה חיוניים, בדומה לסגר ביום כיפור.

במשרד הבריאות מעריכים כי הסגר כפי שהוא מתנהל כעת לא יוריד את מקדם ההדבקה R מתחת ל-1. במשרד מוטרדים מהעלייה במספרי החולים שמצבם קשה ומהעלייה בהתפרצויות במערכת החינוך. הערב נרשמו עימותים בהפגנה של מתנגדים לסגר בכיכר הבימה בתל אביב, לאחר ששוטרים ניסו לתת דוחות למפגינים שלא עטו מסכה.