שיגור טיל איראני, ארכיון
צילום: אי-פי

צה"ל נערך למתקפה איראנית שתתבצע על ידי מיליציות עיראקיות ותימניות

בשבוע האחרון נערכו בצה"ל הערכות מצב לגבי האפשרות שאיראן תפעיל כוחות נאמנים לה במדינות "המעגל השני" כדי לתקוף את ישראל בטילים או מל"טים. בצבא נערכים לאפשרות - ולסיכולה
כרמלה מנשה וגיא בריצמן
01 בינואר 2021
20:12

יומיים לפני יום השנה להתנקשות בקאסם סולימאניצה"ל נערך לאפשרות של התחממות בגזרה האיראנית, כשההערכה היא שאיראן תנסה לפגוע בישראל ממדינה במעגל השני - עיראק או תימן. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. השבוע התקיימו בצה"ל משחקי מלחמה, הערכות מצב ודיונים לגבי האפשרות שאיראן תפעיל את אותן המדינות באמצעי לחימה שונים - טילים, מטוסים ללא טיס ואמצעים אחרים המופעלים מרחוק.

בצה"ל סבורים שהאיראנים נערכים לפעולה כזו כבר עכשיו, ושמליציות פרו-איראניות בעיראק או המורדים החות'ים בתימן עשויים לבצע משטחם פעולות נגד ישראל. בריאיון לעיתון סעודי, אמר דובר צה"ל הדי זילברמן כי "מתרחשים דברים במעגל השני", כשהוא מתכוון לתימן ועיראק. בישראל נערכים לאפשרות זו ואף לסיכולה. 

בתוך כך, איראן אמרה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית כי בכוונתה להעשיר אורניום לרמה של 20%. כך אמר היום שגריר רוסיה לסוכנות. מדובר ברמת העשרת האורניום שאליה הגיע איראן לפני הסכם הגרעין שנחתם בינה לבין המעצמות. בעת האחרונה העשירה טהרן אורניום לרמה של 4.5%. מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית טרם התקבלה תגובה רשמית לעניין.

היום התפרסם שגורם אמריקני בכיר טען כי וושינגטון רואה סימנים לכך שאיראן עשויה לתכנן מתקפה נגד כוחות אמריקניים במזרח התיכון. הבכיר אמר לרשת NBC כי לעתים קשה לקרוא את כוונותיה של איראן. הדברים נאמרו על רקע ציון יום השנה לחיסולו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני. באירוע לזכרו של סולימאני אמר מפקד משמרות המהפכה של איראן, חוסיין סלאמי כי ארצו מוכנה לכל מהלך אמריקני באזור ואינה מודאגת מהן.