המחאה על מות אהוביה סנדק, שבת שעברה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המחאות על מות אהוביה סנדק: אכיפה בכפפות של משי

למפגינים יש סיבה מוצדקת לצאת לרחובות. אבל בימים האחרונים ההפגנות יוצאות משליטה. כך לא נראית מחאה לגיטימית, אלא פריקת תסכול ושנאה כלפי קבוצת מיעוטים. האנרכיה הזו לא הייתה קיימת אם לא הרוח הגבית של נתניהו ואוחנה
סולימאן מסוודה | דעה
02 בינואר 2021
10:32
עודכן ב 12:03

למפגינים על נסיבות מותו של הנער אהוביה סנדק יש סיבה מוצדקת לצאת לרחובות. נסיון טיוח חקירת האירוע הטרגי והעובדה שהמשטרה ניסתה כמה פעמים לרמות את הציבור בקשר לחקירתו – אינן מתקבלות על הדעת.

אבל בימים האחרונים ההפגנות יוצאות משליטה ברמת האלימות והשנאה: חלק מהמפגינים תוקפים אזרחים ערבים שעוברים ליד ההפגנה, רק בשל היותם ערבים. אותם מפגינים תקפו לפחות 11 שוטרים, כשבאחד המקרים הם התגודדו סביב בלש משטרה שניסה לבצע מעצר והחלו לבעוט בו ללא רחמים.

מותו של אהוביה סנדק הוא מוות טרגי שיש לחקור עד תום. אבל הפגיעה הבלתי מוצדקת בחפים מפשע מרחיקה ממנה את התמיכה הציבורית וחבל

כך לא נראית מחאה לגיטימית על מותו של קטין, אלא פריקת תסכול ושנאה כלפי קבוצת מיעוטים. המפגינים שלוקחים חלק בתקריות מגיעים בעיקר מהגבעות, הם מתמזגים עם מפגינים חרדים שמוחים זה זמן רב נגד עבודות הרכבת הקלה בירושלים ועם אנשי ישיבת "שובו בנים" של אליעזר ברלנד, שעומדת בחוד החנית של שנאת הערבים. אותם מפגינים לא רואים בעיניים. הם תקפו אוטובוסים של אגד, סניף קופת חולים של מאוחדת במזרח ירושלים, השחיתו כלי רכב, ושלא לדבר על האלימות היומיומית שהם מפעילים נגד פלסטינים בגדה.

האנרכיה הזו לא הייתה קיימת אם לא הרוח הגבית שהפיחו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון פנים אמיר אוחנה במפגינים, בעקיפין. הם ניחמו את משפחתו האבלה של סנדק, אבל שכחו על הדרך לגנות את האלימות שהמפגינים מפעילים נגד שוטרים ועוברי אורח.

חשוב להדגיש, ההפגנות האלה מוצדקות והן צריכות להיות מכוונות אל המשטרה ואל ימ"ר ש"י. מותו של אהוביה סנדק הוא מוות טרגי שיש לחקור עד תום ולהעמיד לדין את כל האשמים. אבל הפגיעה הבלתי מוצדקת בחפים מפשע פוגעת במהות המחאה ומרחיקה ממנה את התמיכה הציבורית, וחבל.

וצריך גם לציין את המובן מאליו: אם ערבים היו מתפרעים בצורה כזו בירושלים, הטיפול בהם היה נראה אחרת לחלוטין. המשטרה וצה"ל יודעים לפשוט על שכונות ערביות כדי לעצור את מי שנחשד באירועים ביטחוניים, אבל כאן נראה שמערכת אכיפת החוק מטפלת במתפרעים בכפפות של משי – ובסוף זה יתפוצץ לכולנו בפנים.