ארכיון
צילום: אי-פי

שנה לחיסול סולימאני: הפגנות חיזבאללה מול מטולה

במערכת הביטחון מעריכים כי איראן תנסה לפגוע בישראל באמצעות מדינה שלישית
רועי קייס
03 בינואר 2021
08:50
עודכן ב 09:30

שנה לחיסול מפקד כוח קודס: עשרות אנשי חיזבאללה מפגינים הבוקר (ראשון) מול מטולה. המפגינים קוראים קריאות בגנות ארצות הברית וישראל. בצד הישראלי של הגבול יש נוכחות של חיילי צה"ל ואנשי או"ם.

היום צפויות הפגנות בבגדאד שבעיראק ביוזמת המיליציות השיעיות הפרו-איראניות לרגל יום השנה הראשון לחיסולם של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, וסגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות, אבו מהדי אל-מוהנדיס. 

גורם ביטחוני עיראקי שצוטט בעיתון א-שרק אל-אווסט הבוקר ציין כי כוחות הביטחון מתפרסים באופן נרחב בקרבת נמל התעופה לקראת אפשרות שהמיליציות השיעיות יקיימו מפגן צבאי לרגל המאורע. הלילה התקיימה אזכרה המונית בזירת החיסול של השניים בקרבת נמל התעופה הבינלאומי של בגדאד. גם מפקדים בכירים בשורות המיליציות השיעיות השתתפו. 

הערוץ האמריקני בשפה הערבית אל-חורה דיווח כי לרשתות החברתיות הועלו סרטונים שתיעדו הפגנות הלילה של תומכי המיליציות בקרבת נמל התעופה הבינלאומי של בגדאד, כולל כניסה של מפגינים לאחד המבנים החיצוניים שלו.

בתוך כך, בצה"ל נערכים לאפשרות של התחממות בגזרה האיראנית, כשההערכה היא שאיראן תנסה לפגוע בישראל ממדינה במעגל השני - עיראק או תימן. כך פורסם ביום שישי בתוכנית "השבוע" בכאן 11. השבוע התקיימו בצה"ל משחקי מלחמה, הערכות מצב ודיונים לגבי האפשרות שאיראן תפעיל את אותן המדינות באמצעי לחימה שונים - טילים, מטוסים ללא טיס ואמצעים אחרים המופעלים מרחוק.

בצה"ל סבורים שהאיראנים נערכים לפעולה כזו כבר עכשיו, ושמליציות פרו-איראניות בעיראק או המורדים החות'ים בתימן עשויים לבצע משטחם פעולות נגד ישראל. בריאיון לעיתון סעודי, אמר דובר צה"ל הדי זילברמן כי "מתרחשים דברים במעגל השני", כשהוא מתכוון לתימן ועיראק. בישראל נערכים לאפשרות זו ואף לסיכולה.