-
צילום: מרים אלסטר ויונתן זינדל, פלאש 90

אדלשטיין העריך: עד סוף מארס ניתן יהיה לפתוח את המשק ועולם התרבות

שר הבריאות טען כי רוב המעוניינים להתחסן יהיו יכולים לעשות זאת בתוך כחודשיים • גלנט: כ-16 אלף תלמידים אובחנו כחיוביים לנגיף, רובם לא נדבקו בבתיה"ס • 46% מבני ה-60 ויותר כבר חוסנו נגד הנגיף • נכון להבוקר חוסנו בישראל בסך הכל 1.090 מיליון אזרחים
כתבי כאן חדשות
03 בינואר 2021
09:19
עודכן ב 16:57

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (ראשון) שעד סוף חודש מארס רוב המעונינים להתחסן - יחוסנו, ואז יהיה אפשר לפתוח את המשק ואת עולם התרבות. בזמן ביקורו בצפון הדגיש שר הבריאות כי לא תהיה מדיניות של קבלת מנת חיסון אחת בלבד במקום שתיים, בשל המחסור: "לא נעשה חצי עבודה".

עוד הוסיף אדלשטיין שחלה עלייה בהיענות לחיסונים במגזר הערבי, ושיעור המתחסנים עד כה בחברה הערבית הוא 16%. הבוקר טען ממונה הקורונה בחברה הערבית איימן סייף כי "יש אנשים שלא מעוניינים שהחברה הערבית תתחסן". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר סייף: "במגזר הערבי מפיצים הרבה פייק ניוז". הוא הוסיף כי "האתגר שלנו הרבה יותר גדול בחברה היהודית".

האזינו לריאיון עם איימן סייף בכאן רשת ב

גלנט: כ-16 אלף תלמידים אובחנו כחיוביים לנגיף, רובם לא נדבקו בבתיה"ס

שר החינוך יואב גלנט אמר היום לכאן רשת ב שכ-16 אלף תלמידים התגלו כחיוביים לקורונה, ורובם המוחלט לא נדבקו בבתי הספר. עוד ציין בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" שמתוך כ-195 אלף קבוצות לימוד בישראל, רק ב-5% מהן קיימת הדבקה בנגיף.

האזינו לריאיון המלא עם שר החינוך יואב גלנט בכאן רשת ב

"מערכת החינוך מאוד יעילה במניעת הפצה של הקורונה", טען גלנט. "הנתונים שמציגים בנושא הם מסולפים. אני מכבד את אנשי משרד הבריאות, אבל תמונת המצב שלנו מדויקת הרבה יותר". ברקע ההחמרות הצפויות בסגר, שר החינוך התייחס למאבק להשארת מערכת החינוך פתוחה ואמר: "בפעם הקודמת הרצון של משרד הבריאות היה לסגור את כל מערכת החינוך ללא יוצא מהכלל. הגענו לפשרה אבל היא לא התקבלה בגלל חוסר ההסכמה של כחול לבן בכנסת". 

ממונה הקורונה אש: הנדחפים בתור לחיסונים - עושים זאת על חשבון מי שזקוק

ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש, הבהיר שיהיו מספיק חיסונים לחסן את אוכלוסיות הסיכון. בריאיון לאסתי פרז קרא אש קרא לעמוד בהנחיות משרד הבריאות, ולחסן רק את אוכלוסיות הסיכון. "אני אומר גם למי שנדחף – תביא בחשבון שאתה נדחף על חשבון מי שזקוק לחיסון", ציין אש. "יש מקרים של נדחפים לחיסון ואני מגנה את המקרים האלה. אנחנו עובדים מול קופות החולים ומדגישים את הצורך לעמוד בנהלים".

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב

על ההצעה להסתפק במנת חיסון אחת, נוכח המחסור, אמר ממונה הקורונה שהאפשרות נידונה ונדחתה. הוא ציין כי עד כה זוהו 30 מקרים של המוטציה הבריטית והעריך שישנם עשרות מקרים נוספים. "המוטציה כנראה מדבקת יותר ולכן זה אחד הדברים שמביאים אותנו לבקש להדק את הסגר".

מנתוני ההתחסנות שפרסם היום משרד הבריאות עולה שכ-65% מהמתחסנים עד כה נגד קורונה הם בני 60+. לפי נתונים אלה, 24% מהמתחסנים הם בני 59-40, ו-10% – בני 40-20. עוד עולה מהנתונים כי 46% מאוכלוסיית בני ה-60 ויותר כבר חוסנו, וכי ממוצע ההתחסנות היומי במבט שבועי עמד על 115 אלף חיסונים ביום. נכון להבוקר חוסנו בישראל בסך הכל 1.090 מיליון אזרחים. 

בכיר במשרד הבריאות אמר היום לכאן חדשות כי ייתכן שהעלייה הנוכחית בתחלואה היא "רק קצה הקרחון". לדבריו, הדגימות האחרונות שנבדקו מעלות את החשד שהעלייה בתחלואה קשורה לזן החדש של הקורונה.

בד בבד, אגף המודיעין מסר שמחקרים חדשים בבריטניה מעלים שמוטציה החדשה מדביקה בהרבה לעומת זנים קודמים גם בקרב ילדים. החוקרים מייחסים את העלייה החדה בתחלואה בבריטניה לזן המדובר, ומעריכים כי נדרשת סגירה של מערכת החינוך. בסוף השבוע זוהו בישראל 18 נדבקים נוספים בזן החדש של הקורונה, והדבר מחזק את ההערכה שהיקף הנדבקים במוטציה בארץ גבוה בהרבה.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי "אנחנו על פי התחזיות יכולים להכפיל את התחלואה תוך זמן קצר. לכן יש צורך לסגור את הכול אם אנחנו רוצים להוריד את התחלואה. יש להטיל מגבלות קשות כדי שנצא מזה ובמקביל לחסן ולחסן".

יותר מ-600 אלף תלמידי ה'-י"ב בערים אדומות וכתומות לא שבו לבתי הספר

יותר מ-600 אלף תלמידי כיתות ה'-י"ב בערים אדומות וכתומות לא שבו היום לבתי הספר. לרשימת הערים שהופסקו בהם הלימודים הצטרפו מהשבוע גבעת שמואל, חולון, שכונת נווה שאנן בחיפה, נשר, עילבון, קדומים, תל שבע ועוד. עם זאת יחדשו הלימודים בהרצליה, חדרה, חריש, טירה, כפר ורדים, מיתר, נהריה, נס ציונה, פורדיס וראש העין.

בפתח תקווה הורה הבוקר ראש העיר רמי גרינברג לסגור לחמישה ימים את בית הספר בית יעקב בשל עלייה בתחלואה. מוסדות חינוך נוספים באזור החליטו מיוזמתם כי לא יפתחו את שעריהם. חברי מועצה מהאופוזיציה, מטעם יהדות התורה, מנסים לטרפד את החלטת ראש העיר וקראו לתלמידים להגיע לבית הספר בטענה שאין בסמכותו של ראש העיר לסגור את מוסדות הלימוד הללו.

השתתפו בהכנת הידיעה: נוב ראובני, דקלה אהרן-שפרן וקטי דור