הלווייתו של לוחם גולני עמית בן יגאל שנהרג בפעילות
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

צה"ל: 28 חיילים נפטרו בשנה האחרונה – תשעה מהם התאבדו

לפי נתוני אכ"א מדובר במספר דומה של חללים ביחס ל-2019 • ראש אכ"א: "צה"ל משתמש באמצעים מהירים יותר לאיתור חיילים שיש חשש לחייהם, נהיה ערניים ב-2021 להמשך השלכות הקורונה" • חייל אחד נהרג בפעילות מבצעית, עמית בן יגאל, שישה נהרגו בתאונות דרכים, שניים בתאונות עבודה
כרמלה מנשה
03 בינואר 2021
16:00

אגף כוח אדם בצה"ל (אכ"א) פרסם היום (ראשון) כי 28 חיילים נפטרו בשנה האחרונה לעומת 27 אשתקד. לפי הנתונים, תשעה חיילים שמו השנה קץ לחייהם, לעומת 12 מקרים אובדניים בשנת 2019.

ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, עדכן כי צה"ל משתמש באמצעים מהירים יותר לאיתור חיילים נעדרים או כאלה שיש חשש לחייהם. אם בעבר לקח מספר שעות עד שעירבו את מצ"ח והמשטרה, כיום תוך דקות מפעילים יכולות טכנולוגיות לאיתור מיקום החיילים, לרבות איכונים סלולריים. "כך הגענו לארבעה חיילים שהיו קרובים ממש לשים קץ לחייהם", הסביר אלוף אלמוז. "את אחד מהם איתרנו ממש ברגע האחרון. אנו פועלים מהר גם מול הודעות שחיילים מפרסמים ברשתות חברתיות, שמעידות על כוונות אובדניות".

עוד ציין האלוף אלמוז כי באף אחד מתשעה מקרי האובדנות בשנה החולפת לא נמצא קשר ישיר או עקיף למשברים הכרוכים במגפת הקורונה. עם זאת, לפחות בניסיון אובדני אחד נמצא קשר בין מצוקה כלכלית משפחתית שנבעה מהשלכות הקורונה, לחייל ששקל להתאבד ומפקדיו הצליחו להתערב בזמן ולמנוע זאת. בניגוד לשנת 2019, אף אחד מהחיילים ששמו השנה קץ לחייהם לא היה חייל בודד, אך חלקם היו לוחמים.

עוד עולה מנתוני סיכום הנפגעים של אכ"א כי חייל אחד נהרג בפעילות מבצעית, עמית בן יגאל ז"ל, שנפגע בראשו במהלך מבצע מעצרים ליד ג'נין. שישה חיילים נהרגו בתאונות דרכים, שניים בהתרסקות מטוס הסנונית, רב"ט ליהוא בן-בסה ורס"ן איתי זיידן. שני חיילים נהרגו בתאונות עבודה, שלוש בתאונות אחרות שנחקרות והיתר ממחלות.

"אנו נהיה חייבים להיות ערניים ב-2021 להמשך השלכות הקורונה", ציין אלמוז. "אנו משקיעים רבות בהסברה, בחינוך ובמעקב שהמפקדים נדרשים לתת לפקודיהם - כי המקרים הכי קלים הם כשחייל בא ומזהיר שהוא עשוי להתאבד. מפקדים נדרשים לאתר את הסימנים המעידים על כך, לראיין את החיילים ובעיקר להפיק לקחים ממקרי עבר".