-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו מקדם את סגירת כיתות ה'-י' וצמצום מקומות עבודה

פרופ' חזי לוי לכאן חדשות: החיסונים החדשים יגיעו לישראל רק בתחילת חודש פברואר • משרד האוצר צפוי לתמוך בהקשחת ההגבלות: עדיף סגר של ממש על פגיעה במסחר בזמן שהתחלואה ממשיכה לעלות • בתי החולים ביטלו אלפי ניתוחים לא דחופים בגלל הגידול בחולי קורונה שמצבם קשה
כתבי כאן חדשות
03 בינואר 2021
19:08
עודכן ב 21:12

לאור הנתונים העולים של הקורונה בישראל: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רוצה לסגור את כיתות ה'-י' עוד השבוע, ולצמצם את מקומות העבודה הפתוחים – כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב. ראש הממשלה רוצה להטיל הגבלות של שבוע לפחות, ומשרד הבריאות מבקש שבועיים של סגר.

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, אמר הערב בריאיון באולפן כאן 11 כי משלוחי החיסונים החדשים יגיעו לישראל רק בתחילת חודש פברואר. "אם העולם יעבור לחיסון במנה אחת – נחשוב על זה", אמר פרופסור לוי. לגבי הידוק ההגבלות אמר: "אם רוצים סגר שיוריד את התחלואה, אנחנו צריכים פשוט לסגור את הכול. אנחנו רוצים סגר שיתן תוצאות בצורה מהירה".

צפו בריאיון המלא של מנכ"ל משרד הבריאות בכאן חדשות

ישיבת קבינט הקורונה לא תתקיים לפני יום שלישי, ומכיוון שעד אז נתוני התחלואה צפויים לעלות עוד יותר, ייתכן שגם נתניהו יתמוך בסופו של דבר בהצעת משרד הבריאות - לסגור את כל מערכת החינוך. מנגד, שר הביטחון, בני גנץ, מתעקש שיש להשאיר את מערכת החינוך פתוחה, אלא אם תהיה עלייה משמעותית בתחלואה. למרות המחלוקות, לשכת ראש הממשלה כלל לא יצרה קשר עם בכירי כחול לבן כדי להגיע להבנות בנושא. 

גורם נוסף שצפוי לתמוך בהקשחת ההגבלות הוא משרד האוצר. בפקידות הכלכלית אומרים שעדיף סגר של ממש ממצב שבו המסחר סגור, והתחלואה ממשיכה לעלות. ככל שזה תלוי בהם, גני הילדים והחינוך לגיל הרך יישארו פתוחים אך הם דורשים הגבלות נוספות.

עמדת האוצר מתבססת על נתוני האבטלה הגבוהים בתקופה האחרונה. מיום חמישי האחרון נוספו למעגל האבטלה כ-7,300 ישראלים. מאז שהחלו ההגבלות של הסגר השלישי כמעט 42.7 אלף ישראלים איבדו את מקום העבודה שלהם. רובם של המובטלים נמצאים בחופשה ללא תשלום, כשליש מהם במקצועות המכירות, ועבור חלק גדול מהם זו  לא פעם ראשונה שהם מוצאים לחל"ת.

בגלל הגידול בחולים שמצבם קשה: בתי החולים ביטלו אלפי ניתוחים לא דחופים 

בתי חולים ביטלו אלפי ניתוחים לא דחופים עקב העלייה הגדולה במספר חולי הקורונה שמצבם קשה, בהם גם מונשים. בבית החולים רמב"ם נרשמה ירידה של 20% בפעילות האלקטיבית ובביטולי הניתוחים, בבית החולים שערי צדק הייתה ירידה של 30%, בבני ציון ישנה ירידה של 40%, בבית החולים כרמל ירידה של 10% וגם בבית החולים הדסה דיווחו על ביטולים של ניתוחים. 

מנהל בית החולים רמב"ם ד"ר מיקי הלברטל, ומנהל בית החולים הדסה הפרופסור זאב רוטשטיין, אמרו לכאן חדשות: "הגל השלישי קשה יותר מהגל השני. מספר החולים שמצבם קשה גבוה יותר ואנחנו נאלצים לפתוח יותר מחלקות קורונה". 

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן הערב כי גילה שבעה מקרים חדשים של הווריאנט לנגיף הקורונה המוכר כ"מוטציה הבריטית". במשרד בחנו 96 דגימות ומתוכן שבע שהגיעו מירושלים, גבעת זאב ובני ברק התגלו כחיוביות לווריאנט. ככל הידוע, הנשאים לא שבו לאחרונה מחוץ לארץ. 

עד כה התגלו בישראל 30 מקרים של הווריאנט, כשרק שישה מתוכם הם של אזרחים ששבו בוודאות מחו"ל. במשרד הבריאות הודיעו כי "כיום ישנן עוד כ-300 דגימות נוספות מכל הארץ שנמצאות בתהליכי ריצוף, כחלק מהמערך הלאומי לריצוף גנטי שהקים משרד הבריאות".

נומה: הבחירות משפיעות על האכיפה במגזר החרדי

הממונה על הקורונה במגזר החרדי, האלוף רוני נומה, ציין הערב שכרבע מהנדבקים בנגיף שאובחנו ביממה האחרונה משתייכים למגזר החרדי. אולם שיעור המאושפזים מהמגזר במחלקות הקורונה בבתי החולים עומד על 8% בלבד. עוד הוסיף נומה כי יש כמות של חולים בנגיף מהמגזר שמאושפזים בבתיהם, ומספרם אינו ידוע למערכת.

לגבי מצב התחלואה בישיבות, אמר האלוף נומה כי היא ממוקדת ב-12 מוסדות מתוך מאות. "זה נמצא תחת שליטה", הבהיר. "לא מדובר במספרים שיפרקו את מתווה הקפסולות ושבגללם צריך להפסיק את הלימודים בישיבות. לא צריך להיכנס לפאניקה. זה לא טוב, אבל זו לא התמוטטות".

באשר למאמצי האכיפה אמר נומה: "לצערי האכיפה בחלק מהמקומות, בעיקר במוסדות חינוך, היא לא מספיק יעילה". כשנשאל האם יכול להיות שלחרדים יש כוח פוליטי ולכן כוחות האכיפה מתעמתים איתם פחות, השיב הממונה במגזר: "בוודאי שהכל משפיע, אתם חיים בירח? בוודאי שהדברים האלה קשורים. כולנו עכשיו בתוך מערכת הרבה יותר מורכבת של בחירות, והדברים האלה משפיעים. מי שיגיד שזה לא משפיע, חוטא לאמת".

מוקדם יותר היום אמר שר החינוך יואב גלנט בריאיון לכאן רשת ב כי כ-16 אלף תלמידים התגלו כחיוביים לקורונה, ורובם המוחלט לא נדבקו בבתי הספר. עוד ציין בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" שמתוך כ-195 אלף קבוצות לימוד בישראל, רק ב-5% מהן קיימת הדבקה בנגיף.

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, ליאל קייזר, קטי דור, עקיבא ווייס ודקלה אהרן שפרן