חיסון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הכנסת דנה בדרכון הירוק: "יזרז את פתיחת המשק"

כמה עשרות מפגינים נגד מדיניות הדרכון הירוק • מבצע החיסונים נמשך, וגם העלייה בתחלואה • בניגוד להנחיות: מאוחדת בשייח ג'ראח קוראת לבני 16 ומעלה להתחסן
דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני
04 בינואר 2021
08:24
עודכן ב 13:32

הדיון על הדרכון הירוק: ועדת החוקה של הכנסת דנה הבוקר (שני) על התנאים שבהם מתחסנים נגד קורונה ומחלימים מהמחלה יקבלו דרכון ירוק שאמור לפטור אותם מבידוד. בדיון משתתפים גם שר הבריאות יולי אדלשטיין ופרויקטור הקורונה פרופסור נחמן אש. מחוץ לכנסת מפגינים כמה עשרות בני אדם נגד מדיניות הדרכון הירוק: "נגד כל כפייה".

"פחות מעניין אותי אם מישהו בוחר שלא להתחסן, כל אחד בוחר בדרך שלו", אמר אדלשטיין בדיון. "הוא כמובן לא יקבל דרכון ירוק. אבל יש שאלה יותר קשה והיא מה לגבי אוכלוסיות שאינן יכולות להתחסן, כמו נשים בהריון. מה עושים איתן?".

הפרויקטור נחמן אש אמר בדיון כי "מטרת הדרכון הירוק זה לעודד ולתמרץ חיסון בקרב האוכלוסיה. המטרה היא להגיע ל-70% חיסון ואז נוכל להתנהל בחופשיות לאור חסינות העדר. הדרכון הירוק אמור לזרז את פתיחת המשק. בלעדיו לא נוכל לפתוח חלק מענפי המשק".

פרטי הדרכון הירוק שהוצגו לוועדה

"תעודת מתחסן רק תאשר שאדם התחסן ותיתן לו פטור מחובת בידוד", הוסיף אש. "לצד זה יהיה דרכון ירוק שאמור להיות תו מעבר לכניסה לפעילות. והוא יינתן למתחסנים, מחלימים וכאלו שעברו בדיקות מהירות בכניסה לאירוע. כלומר תהיה אפשרות לבצע בדיקה לפני פעילות כלשהי כדי לקבל דרכון ירוק עבור אותה פעילות".

בתוך כך, 1,224,000 בני אדם בישראל התחסנו נגד קורונה עד היום, כך עדכן אדלשטיין הבוקר. על פי נתוני משרד הבריאות, עד כה התחסנו 52% מבני ה-60+, מחצית מבני ה-60-69, 60% מבני ה-70-79, ו-47% מבני ה-80+. 

עוד עולה מנתונים כי 36% מהמתחסנים היו מתחת לגיל 60, 9,271 בני 16-19 קיבלו את החיסון עד כה, 44,818 בני 20-29, ו-71,988 בני 30-39.

סגן שר הבריאות יואב קיש התייחס הבוקר לרצונו של ראש הממשלה ומשרד הבריאות להטיל סגר הדוק יותר למשך שבועיים, ולהתנגדות לכך. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב הוא אמר כי "אנחנו מבקשים שבועיים של מאמץ נוסף מכולם. יש לזה מחיר לא קל ומצד שני אנחנו מודאגים מהנתונים". על הקשיים באכיפה אמר: "ברגע שמאפשרים חינוך פתוח ועבודה כמעט מלאה קשה לאכוף כי כל אחד יכול לומר שהוא יוצא למטרה חיונית".

בניגוד להנחיות - מאוחדת קראה לבני 16 ומעלה בשייח ג'ראח להתחסן

פרסום של קופת חולים מאוחדת בשפה הערבית קורא לכל מי שגילו מעל 16 לבוא ולהתחסן בשכונת שיח ג'ראח בירושלים מדי יום מ-8:00 בבוקר עד 22:00 בלילה וגם בימי שישי. כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

במשרד הבריאות אמרו כי הפרסום מנוגד להנחיות וכי בקופת חולים מאוחדת לא ביקשו החרגה בעבור הפרסום. ממאוחדת נמסר כי במגזר הערבי יש 40% אנשים שלא מגיעים להתחסן למרות שקבעו תור ולפיכך במקום לזרוק מנות חיסון הקופה מזמנת חולים כרוניים. כשגם אלה אינם מופיעים, פותחים את החיסון של היתרה למי שמגיע. עם זאת, המודעה קוראת לבני כל הגילאים לבוא ולהתחסן מלכתחילה.

מבדיקת כאן חדשות עולה כי בשירותי בריאות כללית מדווחים כי 70% מהמתחסנים מפני קורונה עד כה הם בני 60 ומעלה. 13% הם בגילאי 50-60, ומרביתם סובלים ממחלות רקע. במכבי שירותי בריאות אמרו שכ-75% מהמתחסנים גילם 60 ומעלה ובלאומית דיווחו על אחוז זהה בקרב בני 60 ומעלה. במאוחדת אמרו ש-64% הם בני 60 ויותר ו-10% הם חולים קשים וכרוניים. נתונים אלה אינם עומדים בקנה אחד עם הנתונים הרשמיים של משרד הבריאות, שלפיהם 65% מהמתחסנים הם בני 60 ויותר.