-
צילום: מתניה טויסיג פלאש 90

מה קורה כשהבן שלך מחליט להפוך לנער גבעות?

דוד ומשפחתו היו צריכים להתמודד עם הדרך המפתיעה שבה בחר בנם. היום הוא נזכר בביקור הראשון שלו במה שהפך לבית החדש של בנו: "אמרתי לעצמי 'אני משאיר אותו כאן? איפה שאין אפילו ארבעה קירות?'". בסוף הגיעה גם ההבנה והקבלה
קלמן ליברמן
04 בינואר 2021
10:44

ביום בהיר אחד, הודיע בנו של דוד (שם בדוי) כי הוא עוזב את הישיבה והופך לנער גבעות – וטילטל את המשפחה כולה. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן הבוקר (שני) סיפר דוד על הרגע שבו הודיע לו בנו על ההחלטה ללכת לגבעות, וגם על הביקור הראשון שלו עצמו במה שהפך לבית החדש של בנו. "אמרתי לעצמי 'וואו, אני הולך להשאיר אותו כאן? איפה שאין אפילו ארבעה קירות?'"

מה קורה כשהבן שלך הופך לנער גבעות? האזינו לריאיון בכאן רשת ב

משפחתו של דוד מתגוררת בבית שמש, והוא מתאר אותה כנורמטיבית. "אני עוסק בחינוך הרבה שנים, אשתי עובדת סוציאלית ברווחה", סיפר. "הילד הלך לישיבה תיכונית באזור בנימין שאנחנו חשבנו שהיא טובה מאוד. כשהוא אמר שהוא הולך לגבעות ניסינו להבין מה זה. ביקשתי שיתנו לי טלפון של מישהו שם שאוכל לדבר איתו. אנשים צחקו עלי ואמרו שאני לא מבין מה זה, באמת לא הבנתי". 

דוד הוסיף כי היה לו קשה מאוד לקבל את ההחלטה של בנו: "תפסתי את הראש ואמרתי 'איך זה נפל עלינו?' למה הילד שלנו לא יכול לעשות את המסלול הרגיל שכולם עושים בציונות הדתית?". את הביקור הראשון שלו בגבעה שבה התגורר בנו, הוא זוכר היטב. "קילומטר משם ראיתי כפר פלסטיני, היו שם נחשים, לא הכרתי את האנשים סביבו. הוא ראה משהו בעיני רוחו, ואני ניסיתי לשכנע אותו לחזור", סיפר. 

"אני רואה איך מוקיעים את הנוער הזה וחבל. אנחנו צריכים לראות את הכוחות האדירים שלהם ואת מה שהם מוכנים להקריב"

בהמשך, משפחתו של דוד הבינה שעליה לשנות גישה, כדי לשמור על הקשר עם בנם. "לקח לנו זמן עד שנפל לנו האסימון, והגענו למסקנה שאם אנחנו רוצים את הבן שלנו – אנחנו צריכים להגיע אליו", אמר. "התחלנו להכיר אותו, את החברים שלו, הזמנו אותם אלינו הביתה". 

היום בנו של דוד מתגורר בגבעה ליד יצהר עם אשתו ושני ילדיו. "אני חי עם זה בשלום", הבהיר. "אני מאמין שהורה לא בוחר את ההתמודדויות שיהיו לו עם הילדים שלו". ברקע המחאות על מותו של הנער אהוביה סנדק, דוד חושב שהשיח הציבורי המתלהט מפספס את הנערים הללו. "אני רואה איך מוקיעים את הנוער הזה וחבל. אנחנו צריכים לראות את הכוחות האדירים שלהם ואת מה שהם מוכנים להקריב. צריך להכיר גם את הטוב שבהם".