ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

המחלוקת על הסגר: "אנחנו לא בהתפרצות"

השר שי: צריך להתבסס על נתונים, עוד לא רואים את השפעת הסגר • רופאים בכירים: קריאות מנהלי בתי החולים על מצוקה - לא משקפות את המציאות, יעודדו סגר מיותר ומזיק • משרד הבריאות: 42% מהתחלואה בקורונה קשורה למערכת החינוך
נוב ראובני ולירן כוג'הינוף
04 בינואר 2021
11:22
עודכן ב 14:25

המחלוקת על הידוק הסגר: שר המדע יזהר שי אמר הבוקר (שני) בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, כי את השפעת הסגר השלישי לא ניתן עדיין לראות בשטח, וכי על פי הנתונים אין הצדקה למגבלות נוספות על הציבור. "עשרות פרופסורים הסתכלו על הנתונים וראו את מה שאני אומר - אנחנו לא בהתפרצות", אמר. הבוקר הגיבה מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה למנהלי בתי החולים שהתריעו אתמול על מצוקה: "האמירה לא משקפת את המציאות, חזרו בכם".

"אני תומך בלהמשיך להתבסס על נתונים מספריים, ולצערי כולנו נמצאים בדיון הלא נכון", אמר שי. "הסגר החל לפני שמונה ימים, ולכן צריך לחכות 14 יום כדי להבין לאן הגענו. את ההשפעות של הסגר השני ראינו רק שבועיים לאחר שהחל, ועד אותה נקודת זמן הייתה עלייה משמעותית בתחלואה, אבל ידענו שהמספרים הולכים לרדת". 

האזינו לריאיון עם השר יזהר שי בכאן רשת ב

לדברי שי, "עשרות פרופסורים וחוקרים הסתכלו על הנתונים וראו את מה שאני אומר עכשיו. יש נתונים שמראים שבקצב הנוכחי, עם ירידה קלה בתחלואה, נגיע לשיא התחלואה ב-8,000 מאומתים ואחריו נראה את האור בקצה המנהרה, אז תחל הירידה. זה יקרה בזכות שני דברים - הצעדים שהחלו לפני 8 ימים ולא רואים את השפעתם, ובזכות החיסונים".

"בשבועיים שלושה הקרובים נגיע לכשני מיליון אנשים שחוסנו או שעברו את המחלה, ובשלב הזה הסכנה לאוכלוסיות בסיכון תהיה נמוכה יותר", המשיך שי. "חייבים להכניס את זה בשיקולים כשדנים בסגר. הנתונים שמראים על התקדמות התחלואה והחיסונים לא מצדיקים צעדים נוספים. אנחנו לא בהתפרצות. יש 731 חולים קשה נכון להבוקר, זו התמתנות של העלייה הזאת ומקדם ההדבקה של החולים בינוני וקשה, מה שמראה בפועל מה קורה בבתי החולים, המקדם הזה התמתן, כלומר יש עלייה הדרגתית ולא אקספוננציאלית". 

"אני בוחר להגיד את הדברים שבמשרד הבריאות לא אומרים, הם מכירים את אותם נתונים", הוסיף השר. "תפקידי להביא את הנתונים ולנתח אותם בצורה נקייה בפני הציבור ולייצג עמדה שמראה את התמונה כמו שהיא. העסק תחת שליטה ולא צריך להיכנס להיסטריה".

"דגל שחור מעל מכתב מנהלי בתי החולים - מעודדים סגר מיותר ומזיק"

במכתב של מועצת החירום הציבורית למשבר הקורונה, המורכבת מרופאים בכירים ומומחים שונים, קראו חברי המועצה למנהלי בתי החולים לחזור בהם מהמכתב שבו התריעו על מצוקה. "אנו, שרובנו מכירים את המערכת לרוחבה ולעומקה; שטיפלנו ומטפלים בחולים, ניהלנו מערכות וטיפחנו דורות של רופאים, יודעים היטב לקרוא את הנתונים, ויודעים כי קריאה זו איננה משקפת את המציאות", כתבו. "יתרה מכך, במכתב נרמזת ברמז עבה הסיבה ל'זעקת המנהלים' הזו, בהתייחסותכם ל'בקשת משרד האוצר לקצץ את תקציב מערך האשפוז'".

בפנייה הדגישו חברי המועצה כי על פי הנתונים העובדתיים העדכניים של משרד הבריאות, בתי החולים נמצאים כרגע בעומסים נמוכים לעונה, ודצמבר היה אחד החודשים הדלילים בעשור האחרון. "אמירתכם אינה דגל אדום, כי אם דגל שחור", הוסיפו במועצה. "דגל שחור המתנוסס ומעיד על פשיטת רגל מוסרית של העוסקים במנהל רפואי, על וויתור על הנאמנות העליונה שלנו – לאדם, למען אינטרסים תקציביים וענייני יוקרה. אנו קוראים לכם לחזור ממכתב זה, שללא כחל וסרק משתמש בעם ישראל ככלי בוויכוח תקציבי בין משרדי הממשלה". 

"אנו עומדים נדהמים אל מול קריאה זו, המעודדת סגר נוסף, מזיק ומיותר, סגר שיחנוק את כלכלתם, רווחתם וכבודם של אזרחי ישראל, הנאנקים תחת השלכות מגבלות הקורונה", כתבו עוד במכתב. "הסגר אף יביא למותם של אנשים בשל סיבות שנגרמו עקב אילוצי והשפעות הסגר, ויצמצם את המשאבים שיופנו למערכת הבריאות בעתיד".

בתוך כך, במשרד הבריאות אמרו היום כי נכון לאתמול 42% מהתחלואה בקורונה קשורה למשרד החינוך. ד"ר אפרת אפללו ממשרד הבריאות אמרה בוועדת החינוך: "יש הרבה מאוד תחלואה במערכת החינוך בכל המדינה. יש התפרציות בגנים, ביסודי, בחטיבות, בפנימיות, אי אפשר להגיד שזה רק במקום אחד. התחלואה גואה בכל המדינה, יש כמויות מאוד גדולה של תלמידים".