מוחמד עבד אלווהאב ג'בארין, המתחסן המיליון

הבהרה והתנצלות: מתחסן המיליון – לא רוצח אלא עבריין משוחרר

עבדל ווהאב ג'בארין שהצטלם ליד ראש הממשלה הוא אסיר משוחרר, שישב בכלא 14 שנה על עבירות חמורות – אבל לא בעוון עבירת רצח כפי שטענו
ערן זינגר
04 בינואר 2021
14:49

ביום שישי, 1.1.21 הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו במפתיע לאום אל-פחם כדי להצטלם עם המתחסן המיליון. הצילום המשותף נועד, בין השאר, לעודד את הציבור הערבי לבוא להתחסן מפני קורונה, על רקע שיעורים נמוכים של מתחסנים ערבים.

באופן אקראי, כך דווח, נבחר למעמד הזה תושב העיר מוחמד עבדל ווהאב ג'בארין. תמונתו עם ראש הממשלה ועם שר הבריאות פורסמה תחת הכותרת: "המתחסן המיליון".

ביום ראשון, יומיים לאחר מכן, מסר לי אחד ממקורותי, שהאזרח שהתחסן הוא עבריין מורשע, שנשא עונש מאסר על רצח, כך לדברי המקור. הוא אף הרחיב על נסיבות המקרה.

בבדיקה שעשתה אורלי אלקלעי, הכתבת שלנו בעמקים, עם מקורותיה, המידע הוצלב ונאמר שהוא נכון. גם אליי וגם אל אורלי הגיעו פרטים זהים על המקרה, ממקורות לא זהים.

אורלי ואני דיווחנו על המידע בכותרת: פרסום ראשון: המתחסן המיליון, שהצטלם עם רה״מ באום אל פחם - רוצח משוחרר.

לאחר שידור הידיעה טען ג'בארין שהוא מעולם לא רצח, אך הודה שהיה מעורב והורשע במעשים פליליים חמורים ובהם סחר והברחת אמצעי לחימה ושוד מזוין. על פי מסמך רשמי של שב"ס, שהועבר על ידי פרקליטו, ג'ובראן ישב בכלא 14 שנה לסירוגין, לארבע תקופות מאסר שונות לפי הפירוט הזה: 1981-1986, 1989-1991, 1992-1995, 1996-1999. 

טעינו בכך ששידרנו את הידיעה בלי קבלת תגובה ממר ג'בארין. חשבנו שהמידע שבידינו מוצלב ומאומת דיו, הסתמכנו על מקורות שלנו, חלקם כאלה שאנחנו עובדים מולם שנים - ועל כך אנו מתנצלים מעומק ליבנו בפני ג'בארין ובפני צרכני כאן חדשות.

עם זאת, אנו חושבים שהיתה חשיבות בשידור הפרטים המהותיים: אדם שנשא עונש מאסר ממושך על עבירות חמורות עמד בקרבתו של ראש הממשלה, בלי שאיש בסביבתו יידע דבר על האיש ועל עברו.