כיתה בבית ספר בירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מסתמן: הגבלות על מערכת החינוך - בשבוע הבא

הממשלה תתכנס מחר כדי לדון בהידוק הסגר • מסתמנת פשרה בין הליכוד לכחול לבן על סגירה חלקית של מערכת החינוך והחזרת ימים בקיץ • אדלשטיין הורה לעצור את הקצאת החיסונים לאיכילוב בעקבות חיסון צוותי הוראה
גילי כהן
04 בינואר 2021
17:21
עודכן ב 23:00

הזינוק בתחלואה בקורונה | הממשלה תתכנס מחר (שלישי) כדי לדון בעלייה בתחלואה ובסגירת מערכת החינוך. מסתמן כי ההגבלות החדשות יצאו לפועל רק בשבוע הבא, כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.

מסתמנת פשרה בעניין סגירת מוסדות הלימוד בעקבות התקרבות בין הליכוד לכחול לבן: ראש הממשלה בנימין נתניהו מצדד כעת בעמדת משרד הבריאות, שנוטה לסגור את כל מערכת החינוך במלואה, אך בימים האחרונים תמך בסגירה חלקית, של כיתות ה' עד י'. שר הביטחון בני גנץ נוטה להסכים לסגירה חלקית של בתי הספר, בין היתר בגלל שחלק לא מבוטל מראשי הרשויות נקטו בצעד זה באופן עצמאי, אך הוא מבקש להתחייב לחיסוני צוותי ההוראה - ולהחזרת ימי הלימוד החסרים בפסח ובחופשת הקיץ.

נתניהו הודיע הערב בישיבת הממשלה: אכנס את הממשלה ב-48 שעות הקרובות כדי לקבל החלטה על הידוק הסגר במאמץ אחרון למיגור המגפה. "מיליוני החיסונים שהבאנו לארץ הציבו את ישראל במקום הראשון בעולם ליציאה מהקורונה", הוסיף נתניהו. "אעשה הכול כדי שנוכל לחסן בקצב המהיר הזה. בזכות מיליוני החיסונים, בסגר קצר ומהודק נציל חיים רבים ונהיה הראשונים בעולם לפתוח את הכלכלה". שר הבריאות יולי אדלשטיין הזהיר בישיבה כי "אם לא ננקוט בצעדים הכי קשים, במארס-אפריל נהיה במצב של איטליה של במארס הקודם".

בתוך כך, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד איימה היום בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב כי "אם לא יחסנו את צוותי ההוראה עד 12 בינואר - אשבית את מערכת החינוך. בממשלה לא יודעים מה הם עושים, אני מאוד מקווה שלא מחזיקים אותנו ואת הילדים כבני ערובה".

אדלשטיין הורה לעצור את הקצאת החיסונים לאיכילוב בעקבות חיסון צוותי הוראה

שר הבריאות אדלשטיין הנחה הערב לעצור את הקצאת החיסונים לבית החולים איכילוב, בעקבות דיווחים על מתן חיסונים בבית החולים לצוותי הוראה. בהודעת לשכת השר אדלשטיין נמסר: "השר רואה בחומרה את הדיווחים על מתן חיסונים בתל אביב למי שלא בקבוצות התעדוף. השר הנחה את מנכ"ל משרדו הפרופסור חזי לוי לעצור את הקצאות החיסונים לבית החולים איכילוב ולבחון את הקצאות החיסונים הבאות לבית החולים. מדובר במשאב לאומי וכך צריך להתייחס אליו. השר קורא לכל הגופים המחסנים לחסן אך ורק בהתאם להנחיות אנשי המקצוע במשרד הבריאות".

בתגובה, מנהל איכילוב, וממונה הקורונה לשעבר, הפרופסור רוני גמזו צייץ בטוויטר: "בית החולים פעל לפי הנחיות התעדופים של משרד הבריאות, שבו בעת היווצרות מלאי יש לחסן קבוצת גיל מעל 55 וחולים כרוניים, ובהמשך בעדיפות שנייה מורים ושוטרים. העודף שעמדנו מולו בשעות הצהריים עמד על כ-3,000 מנות חיסון וכנראה נובע משיעור ההתחסנות גבוה בתל אביב.

"מיד יצאנו וחיסנו את כל מאושפזי בית החולים המתאימים בתוך המחלקות ושלחנו זימון לכל אדם מעל גיל 60 שעדיין לא התחסן. בנוסף, השלמנו חיסונים לדרים בהוסטלים ולשוטרים על פי בקשת משרד הבריאות. במקביל, קראנו לעובדי הוראה להגיע מיד ולהתחסן. אין הבדל בינם לשוטרים בהנחיות המשרד. במבצע מיוחד ותוך שעות בודדות הצלחנו למנוע בזבוז משאב לאומי ולחסן קרוב ל-3,000 מורות וגננות ועוד 2,000 איש מעל גיל 50 וחולים במחלות כרוניות ומעל גיל 60. אני מתקשה להבין מדוע משרד הבריאות תומך בחיסון שוטרים אבל מעניש על חיסון מורים כשהם באותה קבוצת תעדוף".