קהל בהופעה של סטטיק ובן אל בירושלים ב-2017
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מה ההבדל בין הדרכון הירוק לתעודת מתחסן, ובמה כל אחד מהם יזכה את המתחסנים?

בשלב זה עדיין מדובר במתווה לא סופי של משרד הבריאות, שעוד צפוי להיתקל בקשיים, אך הכוונה היא שהדרכון יאפשר למחזיקים בו להיכנס למופעי תרבות, אירועי ספורט, כינוסים ומוזיאונים - ואף לנוע בחופשיות בין מדינות. הצפי הוא שעד פסח תהיה רשימה של כ-40 מדינות, אליהן יוכלו לטוס מי שמחזיקים בדרכון
ליאל קייזר ושרון עידן
04 בינואר 2021
22:18
עודכן ב 07:55

בשבועות הקרובים צמדי המילים "דרכון ירוק" ו"תעודת מתחסן" צפויים להפוך מדוברים יותר ויותר. אז מה מסתמן שהמסמכים האלה יכללו?

נתחיל מההבדל בין שתי התעודות: בראש ובראשונה ההבדל הוא בקבוצת הזכאים - תעודת המתחסן כשמה כן היא, תינתן לכל מי שהתחסנו, שבוע לאחר החיסון במנה השנייה. תוקפה יהיה חצי שנה. הדרכון הירוק לעומת זאת יינתן לקבוצה גדולה יותר, שתכלול את המחוסנים אבל גם את מי שהחלימו מהנגיף. מי שנבדקו ונמצאו שליליים יוכלו ליהנות גם הם מהתעודה הזאת, אבל רק למשך 72 שעות ממועד הבדיקה.

ועכשיו לשאלה שמעסיקה את כולנו - אילו הטבות יקנו המסמכים האלה? תעודת המתחסן תספק לזכאים את הפטור הנכסף מחובת בידוד במקרה שנחשפו לחולים. לגבי הדרכון הירוק - זה עדיין לא נסגר סופית, אבל במשרד הבריאות מתכוונים שמי שיחזיקו בו יוכלו להיכנס בעזרתו למופעי תרבות, אירועי ספורט, כינוסים ומוזיאונים - כלומר בעיקר אירועי פנאי שכרוכים בהתקהלות.

במקביל, נבחנת האפשרות שהדרכון הזה ישמש גם תנאי כניסה למסעדות ובתי קפה, קניונים, מלונות, חדרי כושר ובריכות שחייה.

מחוץ לישראל התקווה היא שהמסמך הזה יאפשר מעבר קל וכניסה למדינות אחרות. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום אודות קידום הפן התיירותי בדרכון הירוק. המתווה צפוי לעבוד בהדדיות בין מדינות שונות לבין ישראל. כרגע מדובר על 10 מדינות שכבר החלו איתן מגעים, ומעוניינים להגיע עד ל-30 מדינות בשבועות הקרובים, ולכ-40 מדינות לפחות עד חג הפסח. 

בין המדינות שעמן כבר יש מגעים בנושא - תאילנד, יוון, קפריסין, בולגריה, סרביה, בחריין, ירדן, סיישל, רומניה, קרואטיה ומלטה. ישראלים יהיו פטורים מבידוד במעבר בין המדינות, הן בהלוך הן בחזור. חלק מהמדינות כלל לא ידרשו בדיקות קורונה ממחזיקי הדרכון הירוק שיבקשו לבקר בהן. חלק מהמדינות מתירות כבר עכשיו כניסה לישראלים, אך נדרש בידוד בחזרה מהן כיום.

המהלך נועד גם להביא תיירים ואנשי עסקים לישראל, לראשונה אחרי כמעט שנה שבה הדבר לא היה ניתן למעט אישורים חריגים מאוד.

על מה הדרכון הירוק לא ישפיע? לאן נוכל כולנו להיכנס אם המשק יהיה פתוח בלי קשר לדרכון? לפי משרד הבריאות, למרות הרצון לעודד את הציבור להתחסן, לא יהיה צורך בדרכון כדי להיכנס למוסדות לימוד, מקומות עבודה, חנויות רחוב, תחבורה ציבורית ובתי תפילה.

על פניו, הדרכון הזה נשמע כעת אטרקטיבי מאוד, אבל עדיין מדובר עדיין במתווה לא סופי. ההערכה היא שההצעה הזאת שמציג משרד הבריאות תעורר קשיים משפטיים לא קטנים, כשהעתירות והטענות על אפליה, פגיעה בחופש העיסוק והתנועה למי שלא החלימו או התחסנו - צפויות כנראה להגיע מהר מאוד.