אויבים

אויבים | סדאם חוסיין - פרופיל

מדי שבוע נחשוף פרופיל מקיף על מנהיג ערבי שעומד במוקד הסדרה "אויבים". והפעם: מבט על האיש שרצה לשלוט בעולם - ולהשמיד את ישראל
מערכת כאן
12 בינואר 2021
17:43
שם מלא: סדאם חוסיין אל תכריתי
תפקיד: נשיא עיראק ה-5
תאריך לידה:
 28.4.1937 בכפר עוג'ה, עיראק

תאריך פטירה:
5.11.2006 בבגדד, עיראק

אויבים | פרופילים
סדאם חוסיין יאסר ערפאתגמאל עבד אל נאצרחאפז אל אסדאנואר סאדאתרוחאללה ח'ומייני 

סדאם חוסיין אל תכריתי נולד ב-28 באפריל 1937 בכפר אל-עוג'ה שליד תיכרית. לאמו סובחה היו שלושה ילדים מגבר אחר, אביו ככל הנראה נפטר בסמוך ללידתו או עזב את המשפחה. אמו של סדאם היתה ידועה בתור "מגדת עתידות": בזמן ההריון עם סדאם היא איבדה את אחיו הבכור של סדאם בן ה-12 שחלה בסרטן, וטענה שהבן שלה "הולך להיות שטן". היא אף ניסתה במקרים מסויימים להתאבד ובמקרים אחרים לבצע הפלה. משפחת זילכה, משפחה יהודית שחיה בשכנות אליה, שכנעה אותה להפסיק את הניסיונות, להישאר בחיים ולשמור את הילד. מאז, לאורך חייו של סדאם, היא היתה אומרת לבנה שהוא חי רק בזכות היהודים.

אחרי לכתו של אביו, אמו של סדאם נישאה לגבר אחר שהתעלל בסדאם והיה שולח אותו לגנוב עבור המשפחה. יש גם הטוענים שהוא דחף את סדאם לבצע את הרצח הראשון שלו.
במהלך התבגרותו, נדד סדאם בין בית אמו לבין בית דודו, קריילה - לאומן שלחם ב-1941 נגד הכיבוש הבריטי. הוא חינך את סדאם על סיפורי גבורה של בני השושלת המשפחתית, שהקריבו את חייהם למען הלאומיות העיראקית, וייעד את סדאם לגדולות. מגיל צעיר סדאם העריץ את היטלר, וחקר את דמותו של סטלין. יש על סדאם גם סיפור שבמהלך נעוריו המאוחריו, דודו נתן לו אקדח ושלח אותו להסתדר בעצמו בתיכרית.

מתוך "אויבים".

ב-1955 סדאם נכשל בבחינות לאקדמיה הצבאית ושנה לאחר מכן הצטרף למפלגת הבעת'. הוא התקדם בתוך המפלגה במהירות והעריץ את גמאל עבד אל נאצר ואת המהפכה שהוביל במצרים. ב-1985 הגנרל עבד קארים קאסם הוביל מהפכה צבאית בעיראק ותפס את השלטון. קאסם ככל הנראה בגד במפלגת הבעת' במהלך ההפיכה, וחברי המפלגה הטילו על סדאם בן ה-22 להוביל משימת חיסול של קאסם. המשימה נכשלה, כנראה בגלל טעות של סדאם עצמו. הוא ברח לסוריה, בהמשך עבר למצרים ולמד שם משפטים. הוא המשיך את פעילותו הפוליטית וקידם את עצמו במפלגת הבעת' המצרית.

סדאם חזר לעיראק ב-1963 כאשר מפלגת הבעת' הצליחה להדיח את קאסם. ב-1968 סדאם (עדיין לא מנהיגה הראשי של מפלגת הבעת') הוביל הפיכה צבאית בעיראק בסיוע ראש המודיעין הצבאי, אבדול רזאז אל נאייף. ברגע שההפיכה הושלמה, הוא הוביל לתפיסה וגירוש של נאייף מהמדינה.

במהלך השנים הראשונות לשלטון מפלגת הבעת', סדאם היה סגן ראש הפיקוד המהפכני במפלגה. הוא למעשה היה בפועל האיש החזק במדינה, שדאג לחסל יריבים ועמד מאחורי תליית 9 יהודים שהואשמו ב-1969 בריגול לטובת ישראל. ב-1976, עם היחלשותו של נשיא עיראק, אחמד חסן אל בכר, הפך סדאם לראש הכוחות המזויינים של עיראק, בנוסף למילוי תפקידו בתור ראש הצבא וראש המשטרה החשאית. זה היה שלב נוסף ומכריע בהפיכתו לאיש החזק ביותר בעיראק, כאשר מדיניות החוץ של עיראק הוכתבה בעיקר על ידי סדאם.

ב-16 ביולי 1979 סדאם הכריח את אל בכר להתפטר ולמעשה הפך את עצמו לשליט עיראק. ב-22 ביולי סדאם ערך אסיפה מצולמת של מפלגת הבעת', במהלכה הכריז כי גילה 68 חברי מפלגה לא נאמנים. הוא הקריא את שמותיהם בזה אחר זה והם הוצאו להורג ביחד עם מאות חברי מפלגה.

כך הבטיח סדאם חוסיין את נאמנות אנשי מפלגתו | מתוך "אויבים" >>

סדאם ראה עצמו כמנהיג העולם הערבי וכמי שמחייה את האימפריה הבבלית, ופיתח פולחן אישיות שלא היה כדוגמתו בעידן המודרני של המזרח התיכון. עוד לפני עלייתו לשלטון, וביתר שאת אחרי שתפס את הנהגת המדינה, שאף סדאם לנשק גרעיני על מנת להפוך את עיראק לאימפריה אזורית ולאיים על ישראל, בה ראה אויב שיש להשמידו. המודיעין הישראלי פעל רבות כדי לסכל את שאיפותיו הגרעיניות של סדאם: שיא הפעילות החשאית נגד פרויקט הגרעין היה "מבצע אופרה", ובו הפציץ חיל האוויר את הכור האטומי בעיראק ביוני, 1981.

מתוך "אויבים".

בספטמבר 1980, אחרי שנים של מתיחות רבת שנים בין סדאם ומנהיג איראן רוחאללה ח'ומייני, עיראק תקפה את איראן ופלשה לשטחה, ובזאת פרצה מלחמת איראן-עיראק. המלחמה נמשכה 8 שנים, במהלכה השתמש סדאם בנשק כימי שפיתח בסיוע מדענים גרמניים, ואולי גם אמריקאים. אחד המקרים הבולטים של שימוש בנשק כימי ארע במרץ 1988, חודשים ספורים לפני תום המלחמה, כאשר העיראקים תקפו את העיירה הכורדית חלבג'ה בתערובת של גז חרדל וגז עצבים, והרגו לפחות 5,000 אנשים.

מלחמת איראן-עיראק הותירה את עיראק עם חוב של 30 מליארד דולר לכווית, שכנתה. סדאם ככל הנראה סחב איתו קנאה לשכנה העשירה, שעתודות הנפט שלה היו שוות לאלו של עיראק. בתחילת אוגוסט 1990 פלש סדאם לכווית וסיפח חלקים ממנה כמחוז ה-19 של עיראק. ארה"ב הקימה בתגובה קואליציה של 34 מדינות, והציבה לעיראק אולטימטום להסיג את כוחותייה מכווית עד ה-15 בינואר 1991. אחרת היא תתערב בכוח. לצד הדאגה לכווית, היה גם חשש מסתמן בארה"ב שסדאם ינסה לפלוש גם לערב הסעודית. בתגובה לאוליטימטום איים סדאם שאם כוחות אמריקאים יפלשו לשטחו הוא יתקוף את ישראל וסעודיה בנשק כימי. על אף שלא מימש את איומו, הוא הורה לשגר עשרות סקאדים על תל אביב וערי המרכז.מתוך "אויבים".

גם אחרי המלחמה, רבות ממדינות העולם ראו בסדאם עריץ מסוכן: לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, החל נשיא ארה”ב ג’ורג’ בוש לראות בסדאם גורם מסוכן שיש להפילו, ובמרץ 2003 פלשה ארצות הברית לעיראק. הצבא העיראקי התמוטט תוך שלושה שבועות, ובתחילת אפריל כבשו הכוחות האמריקנים את עיראק. ניכר היה כי סדאם איבד את השליטה בעיראק.

בדצמבר 2003, במהלך מבצע "שחר אדום", נתפס סדאם חוסיין על ידי כוחות אמריקאים לאחר שנמצא במחבוא באדמה ליד חווה בעיר תיכרית. בעקבות תפיסתו, הועבר סדאם לבסיס ארצות הברית תיכרית, ולאחר מכן הועבר לבסיס האמריקאי ליד בגדאד. בנובמבר 2006 סדאם חוסיין נמצא אשם בפשעים נגד האנושות ונידון למוות בתלייה. ב-30 בדצמבר 2006, הוצא חוסיין להורג.

בחזרה לעמוד הראשי >>

אויבים | פרופילים

סדאם חוסייןיאסר ערפאתגמאל עבד אל נאצרחאפז אל אסדאנואר סאדאתרוחאללה ח'ומייני