חיסון לקורונה
צילום: אי-פי

תוצאות סרולוגיות ראשונות בקרב מחוסנים: 50% פיתחו נוגדנים לקורונה

המחקר נערך בקרב עובדים במרכז הרפואי שיבא, שקיבלו את החיסון לנגיף
קטי דור וסולימאן מסוודה
05 בינואר 2021
16:30

מהמרכז הרופאי שיבא נמסר כי היום (שלישי) התקבלו תוצאות ראשוניות של מחקר סרולוגי שנעשה לעובדים שקיבלו את החיסון לקורונה במרכז הרפואי. תוצאות המחקר מראות כי יותר מ-50% מהעובדים שחוסנו - פיתחו נוגדנים המעידים כי הם מחוסנים לנגיף.

בתוך כך, שר הבריאות יולי אדלשטיין סתר הבוקר את דברי מנכ"ל משרדו פרופ' חזי לוי, שאמר בכאן רשת ב כי חיסוני חברת מודרנה יגיעו לארץ כבר בעוד שבועיים: "לא ידוע לנו על הקדמה של החיסונים וחבל מאוד", אמר שר הבריאות. "לפי ההסכמים עם חברת מודרנה, לצערי כנראה רק בעוד חודשיים נראה את החיסונים הללו. אם החברה תרצה להקדים את ההגעה נשמח על כך אבל אין לנו שום ידיעה שזה מה שהולך לקרות".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס לסכנה לדבריו, שבריבוי העמדות שמציגה מערכת הבריאות. בביקור בבית החולים ברזילי באשקלון, שם פגש הנשיא את המתחסן הראשון בשלב ב' של החיסון הישראלי הדגיש ריבלין: "על מערכת הבריאות הרשמית להציג קו אחיד מול הציבור באשר למתכונת החיסונים. אנחנו כחברה מאמינים למקבלי ההחלטות ואל לנו להעמיד נכס זה בסכנה ולבלבל את הציבור".

בצוות מגן ישראל מזהים בימים האחרונים מגמת עלייה בהיענות הציבור הערבי להתחסן. לפי נתוני הדסק הערבי של הצוות, 30% מאוכלוסיית היעד במגזר כבר התחסנה ונרשמה עלייה בשיעור המתחסנים בו. במגן ישראל זיהו שלוש בעיות מרכזיות שגרמו לחוסר ההיענות של המגזר הערבי להתחסן: המתנה ארוכה מאוד במוקדים הארציים של קופות החולים, מחסור במוקדנים דוברי השפה הערבית, וכן אי יכולת של קבוצת הסיכון לקבוע תורים בשירותי הדיגיטל.

בעקבות הבעיות, קופות החולים, מגן ישראל והרשויות מקומיות הקימו מערך מוקדנים שפונים בימים האחרונים באופן יזום לאזרחים באוכלוסיית היעד בחברה הערבית וקובעים להם תור לחיסון. ביישובים הבדואים החלו לפעול רכבי כריזה שקוראים לתושבים להתחסן.

בנצרת 80% מהמתחסנים בימים האחרונים היו ערבים, באום אל-פחם - 65%, בבאקה אל-גרביה - 50%. אתמול חוסנו 25 אלף אזרחים ערבים רק בקופת חולים מאוחדת. היעד של מגן ישראל הוא לחסן 100 אלף אזרחים ערבים מתוך 140 אלף המוגדרים בקבוצת סיכון בסך הכול.

במשרד הבריאות מדגישים כי בעקבות שמועות שקריות באשר לחיסונים, הם ממשיכים לגייס ידוענים במגזר הערבי כדי שיתחסנו ויהוו דוגמה אישית לשאר האזרחים.