אהוביה סנדק
צילום: באדיבות המשפחה

משפחתו של אהוביה סנדק: נגיש מחר בקשה למינוי שופט שיחקור את נסיבות מותו

עו"ד המשפחה: "השגנו ראיות שחייבות להיחקר - החקירה טויחה" • המשנה לפרקליט המדינה דחה את התלונות של ארגון חוננו על הליכי שיבוש מצד מח"ש: "צר לי שבמקום להתרכז בחקירת מות אהוביה סנדק - אנו משיבים לטענות סרק". עוד טוען למברגר כי החקירה מתנהלת במקצועיות וללא משוא פנים
סולימן מסוואדה, תמר אלמוג וכרמל דנגור
05 בינואר 2021
16:56
עודכן ב 19:09

משפחתו של אהוביה סנדק הודיעה היום (שלישי) כי יגישו מחר בקשה למינוי שופט שיחקור את נסיבות מותו של יקירם. "חקירת הריגתו של הנער אהוביה נגועה בכל מה שאסור", נימק עו"ד אריאל עטרי במסיבת עיתונאים של הרכב עורכי הדין של משפחת סנדק וטען:"מח"ש דואגת שכל חומר שמגיע אליה יהיה זמין לשוטרים".

עו"ד בני כ"ץ הוסיף: "החקירה טויחה. השגנו ראיות משמעותיות שמצביעות על כך שהן חייבות להיחקר. נגיש אותם בקרוב". עו"ד מנשה יאדו העלה את הטענה כי המוות של אהוביה לא נגרם כתוצאה מיידוי אבנים או נסיעה באוטו - אלא מנגיחת הרכב המשטרתי. "המשטרה השמיטה מהפרוטוקולים את גרסת השוטרים", טען. לדבריו, "דוחות השוטרים הוגשו באיחור של חמש שעות - כך עולה מהמכתב של משה סעדה, סגן ראשת מח"ש. הגענו לזירה והתלווה אלינו בוחן שהגיע למסקנה שיש פגיעה של רכב המשטרה". 

לשאלת כאן חדשות האם הנערים שהיו עם סנדק מכחישים שהם יידו אבנים לעבר פלסטינים באירוע השיב עו"ד עטרי: "זה לא רלוונטי לאירוע". לשאלה אם מקובל עליהם שמצ"ח יחקרו את האירוע ענה: "זה לא מקובל עלינו, גם אין להם סמכות".

13 נקודות על מות אהוביה סנדק והמחאה

מוקדם יותר התייחס המשנה לפרקליט המדינה, מומי למברגר, לחקירת מותו של סנדק ואמר כי זו מתנהלת בדרך מקצועית וללא משוא פנים. "צר לי שבמקום להתרכז בחקירה אנו נאלצים להשיב שוב ושוב לטענות סרק, שחלקן עולות כדי הוצאת דיבה", הצהיר למברגר במכתב תשובה לסניגורים. במכתב ששיגר, דחה המשנה לפרקליט המדינה את הטענות נגד התנהלות מח"ש, ואמר כי יש לו אמון מלא בראשת מח"ש, קרן בר מנחם, וכי החלטותיה הן מקצועיות וענייניות.

עוד כותב למברגר כי ההחלטה על צוות חקירה משותף למשטרה ולמח"ש התקבלה לאור צורכי החקירה, והרצון להגיע לחקר האמת של האירוע המורכב. הוא הדגיש כי החקירה של השוטרים מתבצעת רק על ידי אנשי מח"ש, וכי השוטרים שחוקרים את מה שנוגע לצעירים שהיו מעורבים לא משתייכים לאותו מחוז.

ארגון "חוננו", המעניק ייעוץ משפטי, שיגרו אמש מכתב ללמברגר בדרישה להדיר את ראשת מח"ש מחקירת מות אהוביה סנדק. הם טענו להליכי שיבוש ועיכוב החקירה, וכי בר מנחם "סיכלה את האפקטיביות של החקירה כבר מראשיתה".