-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלרעי פרייס: מחקר ראשוני מדאיג על יעילות החיסון לאנשים שלקו בווריאנט הדרום אפריקני

40% מהמתים מקורונה בדצמבר - מהמגזר הערבי • כמעט מיליון וחצי איש התחסנו, מתוכם 115,000 אתמול • מנכ"ל משרד הבריאות: הפעם לא קבענו יעדים ליציאה מהסגר - הכול יכול לקרות • שר האוצר: "מעריכים שעד סוף מאי כל העסקים יחזרו לעבוד"
כתבי כאן חדשות
06 בינואר 2021
07:34
עודכן ב 18:54

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה היום (רביעי) בוועדת החוקה בכנסת כי "בידינו מחקר ראשוני מדאיג על יעילות החיסון לאנשים שלקו בווריאנט הדרום אפריקני של קורונה".

במחקר, הסבירה אלרעי פרייס, נבדקו 11 מקרים ביחס לנוגדנים שנוצרים מהחיסונים הקיימים ויש חשד שיעילות החיסונים כלפיו פחות טובה. "אם נגיע למסקנה שהוא לא יעיל נבקש שאנשים מאומתים ואלו שחזרו מדרום אפריקה ייכנסו לבידוד במלונית", הוסיפה. "הווריאנט הזה מטריד כי הוא עלול לגרום לתחלואה קשה בקרב הצעירים".

עוד בהתייחס לווריאנט הבריטי אמרה: "אנחנו יודעים שיש העברה בקהילה בישראל - 30 אנשים רוצפו לווריאנט האנגלי - מתוכם 6 הגיעו מאנגליה וסביבם יש כ-200 מאומתים מאותה שרשרת".

כמעט מחצית מהחולים קשה - מהמגזר הערבי

בתוך כך, היום פורסם לראשונה בכאן חדשות כי 40% מתוך 1,874 חולי הקורונה שהתאשפזו במצב קשה בחודש דצמבר (730 חולים) משתייכים למגזר הערבי וכן 40% מהנפטרים בחודש זה, שהם 180 מתוך 470 מתים. נתונים נוספים מעלים כי רק 5% מבני המגזר הערבי התחסנו עד כה, לעומת 15% באוכלוסייה הכללית. במשרד הבריאות אמרו כי הם קוראים לבנות ובני האוכלוסייה הערבית, ובמיוחד האוכלוסייה בסיכון מעל גיל 60, לגשת בהקדם ולקחת אחריות על חייהם וחיי החברה כולה.

בנוסף, יותר מ-30% מהחולים המאובחנים ב-72 השעות האחרונות הם בני החברה החרדית. מדובר בכמעט 17 אלף מאומתים, שמתוכם 5,452 חרדים, 9,311 משתייכים לאוכלוסיה הכללית ו-2,200 ערבים. שיעור הבדיקות החיוביות בחברה החרדית עומד על יותר מ-13.5%, לעומת מעט יותר מ-3.5% בחברה הכללית. בשבועיים האחרונים חלקם היחסי של החרדים בתחלואה היה בעלייה תלולה ועמד על יותר מ-25%.

גם במערכת החינוך הממלכתית והממלכתית דתית התחלואה ממשיכה לטפס. כ-16 אלף תלמידים ו-2,697 עובדי הוראה חיוביים לנגיף נכון להיום - עלייה של עוד 1,764 חולים פעילים ביממה החולפת. כמעט 75 אלף תלמידים ואנשי חינוך נמצאים בבידוד ו-221 גני ילדים נסגרו ביממה האחרונה.

150 אלף חיסונים לקורונה של חברת מודרנה יגיעו לישראל מחר בצוהריים מבלגיה לישראל. המשלוח יגיע בטיסה מיוחדת לנתב"ג, עליה הוחלט היום. בתחילת השבוע הבא צפוי להתקבל משלוח נוסף של חיסונים בכמות דומה.

הנהלת בית החולים הדסה שלחה לעובדיו שלא חוסנו ואינם חיוניים מכתב ובו הם מתבקשים שלא להגיע לעבודה. "מתוך דאגה לשלומם של המטופלים והעובדים, הוחלט כי רק עובדים שחוסנו, מחלימים או משתתפים בניסוי החיסון הישראלי יוכלו להגיע לעבודה", נכתב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בביקור במרכז החיסונים של קופת חולים מאוחדת בירושלים כי "אנחנו מנהלים מירוץ בין שני ספרינטים - הספרינט של המחלה שנדחפת קדימה עם המוטציה הבריטית וספרינט של החיסונים. אנחנו עושים כל מאמץ להביא עוד חיסונים".

שר הבריאות, יולי אדלשטיין אמר הבוקר כי אין מחלוקת בין מנכ"ל משרדו, הפרופסור חזי לוי, לבינו בנוגע למועד הגעת חיסוני מודרנה לישראל: "אנחנו לא חלוקים. זה שמודרנה מוכנים להקדים את המשלוחים, זה משמח אותי כי אנחנו זקוקים להרבה חיסונים. נוכל להתחיל את החיסון של מודרנה כשנהיה בטוחים שיש כמות מספקת בארץ, כי מדובר בשני חיסונים". את הדברים אמר בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם שר הבריאות יולי אדלשטיין, בכאן רשת ב

בהמשך לכך, נשאל השר אדלשטיין אם תהיה הפסקה בין גל החיסונים הראשון לגל החיסונים השני כשיגיעו המנות של מודרנה? והשיב כי "הפסקה לא כל כך תהיה, כי אנחנו כרגע מרוכזים במטרה אחת - אוכלוסיות הסיכון. אנחנו צריכים לחסן את כל אלה שקיבלו את הזריקה הראשונה בפעם השנייה".

השר אדלשטיין התייחס להחלת סגר "אמיתי" ממחר בחצות ולמשך שבועיים עליו החליטה הממשלה אתמול, ואמר כי לאור העלייה בתחלואה בנגיף קורונה, לא היה מנוס מלקבל את ההחלטה. לגבי אכיפת הסגר, אמר אדלשטיין כי "כשהסגר אמיתי יש מה לאכוף. כרגע כשיש מיליוני מכוניות בכבישים ומיליון אזרחים בחוץ - שום משטרה לא יכולה לאכוף את זה".

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס לאפשרות כי הסגר יוארך, ואמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי הפעם לא קבענו יעדים ליציאה מהסגר - "הכול יכול לקרות".

פרופסור לוי התייחס גם לנושא השבתת מערכת החינוך בחברה הכללית ובמגזר החרדי לדבריו, "מערכת החינוך החרדית צריכה להיראות כמו מערכת החינוך הרגילה - אין שתי חברות. שיעור התחלואה בחברה החרדית גבוה יותר".

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי, בכאן רשת ב

בנושא הזכות להפגין גם בעת סגר, אמר מנכ"ל משרד הבריאות: "התקהלות בצורה כזאת, גם אם בשטח פתוח, היא מסוכנת. הזן החדש מדבק יותר. אני בעד הזכות להפגין, אבל אני מצפה מהמפגינים לגלות אחריות, לשמור על עצמם ולא להעלות את התחלואה".

שר האוצר ישראל כ"ץ התראיין גם הוא בתוכנית "הבוקר הזה", ואמר: "מדובר בסגר מחמיר בנוסח יום הכיפורים, עם זאת צפינו את מה שעתיד להתרחש. הממשלה והציבור מבינים שזה הקילומטר האחרון וצריך לעשות אותו יחד. צריך לעבור את זה, להוריד את התחלואה, לתת לחיסונים להשפיע ולפתוח את כל המשק".

האזינו לריאיון המלא עם שר האוצר ישראל כ"ץ, בכאן רשת ב

הסגר יכלול השבתה של מערכת החינוך. שר האוצר ושר הבריאות יחריגו מקומות עבודה חיוניים. עד מחר בבוקר צפויים השרים לאשר את כלל התקנות של הסגר - שצפוי לכלול גם איסור התקהלות של יותר מחמישה אנשים במקום סגור, והגבלת יציאה מהבית למרחק של יותר מ-1,000 מטר.

עד כה חוסנו בישראל כמעט מיליון וחצי בני אדם

שר הבריאות הודיע הבוקר כי עד כה חוסנו בישראל כמעט מיליון וחצי בני אדם, מתוכם 115,000 אתמול, וכי ישראל ממשיכה להוביל בשיעור המתחסנים לנפש בעולם. כ-70% מהמתחסנים עד כה בקופת חולים כללית היו בני יותר מ-60. לעומת 59% בקופת חולים מאוחדת. בלאומית 72% מהמבוטחים שהתחסנו היו מעל גיל 60, ובמכבי מדווחים על שיעור של 67.2% מהמתחסנים. גילם של 65% מהמתחסנים עד כה היה מעל 60. 

"שיא של התקופה האחרונה - 132 חולים שמצבם קשה ביום אחד"

ראש צוות המומחים של תוכנית "מגן ישראל", הפרופסור רן בליצר, אמר לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי לוקח זמן עד שרואים את ההשפעות של הסגר. לדבריו, "הדבר המטריד ביותר כרגע זה התחלואה הקשה. אנחנו רואים שיא של התקופה האחרונה - 132 חולים שמצבם קשה ביום אחד. קצב ההצטברות של חולים כאלה בבתי החולים עשוי לגדול יותר".

פרופסור בליצר התייחס למבצע החיסונים והבהיר כי "בשבוע וחצי הקרובים נראה השפעה של מבצע החיסונים - קיטון במספר החולים במצב קשה. גם כשנגיע ל-70% מהאוכלוסייה המבוגרת שהתחסנה – ההשפעה הכוללת לא תהיה גדולה. זה יקטין את מספר החולים במצב קשה אבל בינתיים מספר החולים יעלה משמעותית".

פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן התראיין גם הוא בתוכנית "סדר יום" והתייחס לזן החדש של הנגיף קורונה שהתגלה בבריטניה: "עד לפני כמה ימים הערכנו שהסגר הנוכחי היה מאפשר לעבור את המצב הנוכחי, אבל הווריאנט הבריטי שינה את המלצתנו כי ההיקף שלו כאן גבוה".

פרופסור סגל הוסיף לגבי העלייה בתחלואה: "הצפי שלנו לגבי נפטרים בגל השני היה נמוך בכ-20% ממה שהיה בפועל. היו עומסים גדולים בבתי החולים וכמות הנפטרים הייתה גבוהה מהצפוי. זה קורה כשחוצים את ה-500 חולים שנצבם קשה בבתי החולים – מתחילה השפעה שעלולה להביא לתמותה שלא לצורך בבתי החולים".

בתוך כך, ועדת הכספים דנה היום בסיוע הכלכלי לעסקים. שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס בדיון בוועדה למענק ואמר כי "אנחנו מעריכים שעד סוף מאי כל העסקים יחזרו ולא יהיה שימוש לכסף הזה. במידה שכן יהיה צורך לסיוע בחודש יוני נפתח קופסת קורונה נוספת, זה לא במקום זה". על החזרת המובטלים אמר: "אני שומע את כל ההתקפות על המובטלים וזה ממש מקומם אותי, אלה אנשים שלא מאפשרים להם לעבוד. נחנו נעדכן בימים הקרובים את תוכנית התמריצים, לתמרץ מובטלים לזמן ארוך לחזור לעבוד".