ראש הממשלה נתניהו, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביהמ"ש דחה את בקשת נתניהו לדחות את המענה לאישום נגדו

השופטים דרשו מהיועמ"ש להציג את האישור שניתן לפתיחה בחקירה
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
06 בינואר 2021
13:33
עודכן ב 19:24

בית המשפט דחה הערב (רביעי) את בקשת ראש הממשלה לדחות את דיון התשובה לאישום המתוכנן לשבוע הבא. בד בבד קבעו השופטים כי על הפרקליטות להעביר ללא דיחוי להגנה את המסמכים שכוללים את אישור היועץ המשפטי לממשלה לחקירות.

לנוכח טענת הסניגורים כי לא ניתן אישור היועץ לפעולות החקירה כנדרש בחוק, הגישה אתמול הפרקליטות מסמך שבו מפורטים מועדי הישיבות והדיונים שבהם עסק מנדלבליט בנושא. בית המשפט  קבע: זה לא מספיק, הפרקליטות צריכה להעביר את החלקים בפרוטקולים שמתעדים את אישור היועץ.

בבקשה שהגיש הבוקר נתניהו לבית המשפט, ושלה הסכימו גם הנאשמים האחרים, ביקש ראש הממשלה לדחות את התשובה לאישום והוסיף כי עד כה נמנע ככל האפשר מבקשות לדחייה, אלא שהפעם בנסיבות החריגות כנטען בבקשתו, אין ברירה. קבלת הבקשה הייתה צפויה להשפיע בצורה דרמטית על מועדי המשפט.

כמו כן, בעקבות הגשת כתב האישום המתוקן נבחנת המשמעות בנוגע לבקשת חסינות פעם נוספת. פרקליטי ראש הממשלה הבהירו כי נתניהו לא ביקש חסינות וכי התייחסותם לעניין החסינות היא עניין טכני שבא בעקבות סוגיה משפטית שעלתה בימים האחרונים: האם העובדה שהפרקליטות הגישה כתב אישום חדש מחייבת על פי חוק דיון מחודש בכנסת? לדבריהם, טרם התקבלה לכך תשובה ועל כן ראש הממשלה לא דן בעניין. "כידוע", אומרים הפרקליטים, "בכתב האישום הישן ראש הממשלה ויתר על החסינות על אף שעמדה לו הזכות לכך, וזאת בניגוד לקמפיין התקשורתי המטעה שטען שהוא לא יוותר על החסינות".

גם בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' הצטרפו לבקשה. בנימוקים שמוזכרים בבקשתם: הסגר שמפחית את פעילות המשרד, ארבעה עורכי דין ששהו בבידוד, כתב האישום המתוקן, הדיון מחר בבית המשפט העליון, פרטים שחסרים, המזכר שהעביר היועץ המשפטי לממשלה ולא את האישורים שנתן לפתיחה בחקירה וכיוצא בזה.

אתמול פורסם בכאן חדשות כי בניגוד לטענת ראש הממשלה כי היועץ המשפטי לממשלה לא אישר את פתיחת חקירתו, אלא רק בדיעבד - ולכן יש לבטל את כתב האישום נגדו בתיקי האלפים, לכאן חדשות נודע כי מנדלבליט עדכן את נתניהו באופן אישי כי הוא החליט לזמנו לחקירה. את העדכון מסר היועץ לראש הממשלה כשבועיים לפני פתיחת החקירה.