אמסטרדמסקי

איך זה שהולכים לסגר שלישי - אבל מתעלמים מהנתונים?

הנתונים שהציג משרד החינוך מראים שמשהו לא טוב קורה בבתי הספר החרדיים. אז איך יצא שהפתרון הוא סגר שלישי מוחלט ותחנונים לרב קניבסקי?
שאול אמסטרדמסקי, פרשנות
06 בינואר 2021
20:24

יש פיל בחדר שאף אחד לא רוצה לדבר עליו: הרבה מהסגר הזה קורה בגלל מצב התחלואה בחברה החרדית. תראו את הנתונים שאתמול משרד החינוך הציג לממשלה בישיבה שבה הוחלט לסגור את כל מערכת החינוך.

דבר ראשון, אנחנו יכולים לראות שלאורך השבועיים האחרונים שיעור התחלואה של התלמידים נשאר פחות או יותר יציב. הוא לא עולה, למרות שהתחלואה הכללית עולה. מה זה אומר? שאנחנו לא מייבאים את הקורונה מתוך מערכת החינוך, אלא הקורונה נכנסת לבתי הספר מבחוץ.

איפה הקורונה לא נמצאת? אנחנו יכולים לראות שבערים האלה, למשל, אשקלון, תל אביב, רהט, נהרייה ורמת גן, שיעור התלמידים המאומתים מתוך כלל התלמידים בכל אחת מהערים האלה הוא מזערי, פחות מ-0.5%.

אז איפה הקורונה כן נמצאת? לפי הנתונים של משרד החינוך, 10% מבתי הספר אחראים למחצית מהתלמידים החולים. חלק אדיר מהם בתי ספר חרדיים. מחצית מהתלמידים המאומתים עם קורונה הם תלמידים מהחברה החרדית - הרבה יותר מהחלק היחסי שלהם באוכלוסייה. מאחר שאנחנו לוקחים את הקורונה ומכניסים אותה לבתי הספר, זה אומר שמשהו לא טוב קורה בחברה החרדית.

אני יודע שאני הולך לשלם על המונולוג הזה, אני יודע שיתקפו אותי על שנאת חרדים ואוטו-אנטישמיות - אבל זה רק בגלל שהגענו למצב שכל מי שאומר משהו לא בכיוון של החרדים חוטף את הביקורת הזאת, למרות שאפשר להסתכל על המציאות ועל הנתונים ולראות שזה מה שקורה.

היום יצא נתון שבחודש האחרון 40% מהנפטרים הגיעו מהחברה הערבית. וזה קורה כי אז הפרו את ההנחיות בחברה הערבית. אותו הדבר עלול לקרות גם בחברה החרדית חודש מהיום. לכן זה כל כך הזוי בעיניי שכל הנתונים האלה בחוץ ואנחנו הולכים לסגר שלישי מוחלט עם סגירת את כל בתי הספר - ואנחנו עדיין מחכים לרב קניבסקי שיואיל בטובו להסכים שיסגרו גם את בתי הספר החרדיים.

שנה שלמה אנחנו בדבר הזה, לא למדנו שום דבר?