ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש90

הממשלה אישרה את תקנות הסגר - יתחיל בחמישי בחצות

בכיר במערכת הפוליטית: יהיה קשה להאריך את הסגר לתוך קמפיין הבחירות
קטי דור וגילי כהן
06 בינואר 2021
20:31
עודכן ב 23:40

הממשלה אישרה הערב (רביעי) את תקנות הסגר המלא שיתחיל מחר בחצות. בכירים במשרד הבריאות מעריכים כי הסגר שיתחיל מחר (חמישי) יתארך לשלושה שבועות, כי בתום שבועיים עדיין לא נגיע למספרים נמוכים מספיק. עם זאת, גורמים במערכת הפוליטית אומרים לכאן חדשות: יהיה קשה להאריך את הסגר את תוך קמפיין הבחירות.

במשרד הבריאות מעריכים כי גם אם הסגר שיתחיל מחר יהיה באמת הדוק ותהיה משמעת ואכיפה, שיא הנדבקים עוד לפנינו. בכיר במשרד העריך כי מספר הנדבקים יגיע בשבוע הבא ל-12 אלף ומספר החולים הקשים יגיע ל-1,000 חולים. עיקר הדאגה היא מהמוטציה הבריטית שגורמת להדבקה גדולה יותר וכנראה לפי העדויות באנגליה מועברת ע"י ילדים. 

היציאה מן הסגר תהיה מאד מורכבת: במשרד הבריאות יש על כך דיונים, אבל ההערכות הן שביציאה תהיה כבר אוכלוסיה גדולה של לפחות מיליון בני אדם מחוסנים, ולכן היא תהיה מלווה בדרכון הירוק. כלומר מערכת החינוך, אירועי תרבות ומוזאונים ייפתחו במסגרת הדרכון הירוק, וייתכן שגם מסחר באופן כזה או אחר.

יש שדורשים שיהיו מדרגות של שבועיים בין שלב לשלב, אבל במשרד הבריאות מבינים שהציבור לא יוכל לעמוד בזה ולכן יהיו מדרגות קצרות יותר משבועיים בין שלב לשלב.

הסגר, על פי המתוכנן כעת, צפוי להסתיים חודשיים לפני הבחירות. כל הארכה של הסגר משמעותה גם "גרירת" ההגבלות אל תוך מערכת הבחירות, דבר שהפוליטיקאים מנסים בכל דרך להימנע ממנו. לכן הערכה היא שיהיה קושי להעביר זאת בממשלה.

במקביל, יממה לפני תחילת הסגר, הממשלה עדיין לא אישרה את התקנות שמפרטות מה הוא יכלול. על שרי הממשלה לאשר את התקנות הללו עד חצות הלילה, אחרת מועד הסגר יידחה מיום חמישי בחצות.

בתוך כך, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי הנחתה לא לבצע בדיקות קורונה לאוכלוסיה ללא הפניות, אלא במקרים המפורטים במסמך: מטופל עם תסמינים, אדם ללא תסמינים שבא במגע עם חולה מאומת, בדיקות סקר ועוד.