-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

תתעלמו מהסקרים - האיחודים יקרו בסוף

כשנגיע כולנו לקלפי, מפת המפלגות תהיה שונה לחלוטין מזו שקיימת כרגע - ולכן גם הסקרים הנוכחיים לא יהיו יותר מזיכרון רחוק ועמום. לחולדאי אין מה למהר לסגור עם לפיד, וגם בנט וסמוטריץ' יגיעו להסכם - כל זה יקרה רק אחרי שישפרו עמדות
זאב קם | פרשנות
07 בינואר 2021
13:37
עודכן ב 13:11

התעמקתם היטב בסקרים שפורסמו בשבוע האחרון בכלי התקשורת השונים? יופי, מעולה. צלמו אותם בזיכרונכם, ועכשיו תמחקו אותם. הם פשוט לא יהיו רלוונטיים למערכת הבחירות הקרובה. הסיבה פשוטה – כשנגיע כולנו לקלפי, מפת המפלגות תהיה שונה לחלוטין מזו שקיימת כרגע - ולכן גם הסקרים הנוכחיים לא יהיו יותר מזיכרון רחוק ועמום.

סקר כאן חדשות: לראשונה לסער יש קואליציה – ללא נתניהו והחרדים

בחירות א', ב' או ג'? לפני בחירות 2021, בואו לבדוק מה אתם זוכרים מהסבב הקודם

מדוע בכל זאת יש ערך לסקרים שנערכים היום? הם יהיו הגורם שיכריע מי יתחבר עם מי ומי יתקפל בפני מי. כדאי כבר עכשיו לשלוח קריאת הרגעה למצביע המתלבט, מימין ומשמאל כאחד - שפע המפלגות שנמצא כרגע על השולחן יצטמצם משמעותית עד לסגירת הרשימות, כך שהחשש מאין ספור רסיסי מפלגות בכל צד לא יטריד אותנו בבואנו לקלפי.

כולם בסך הכל מנסים כרגע לשפר עמדות לקראת התאריך המכריע באמת. והתאריך הזה הוא לא יום הבחירות ב-23 במארס, אלא יום סגירת הרשימות ב-4 בפברואר. זה התאריך היחיד שכרגע מעניין את ראשי המפלגות, שמבחינתם תאריך הבחירות הוא כל כך רחוק עד שטרם נדרשו להתייחס אליו.

את האיחוד הגדול ביותר שהיה בפוליטיקה שלנו - זה שהקים את כחול לבן, סגרו יום וחצי לפני סגירת הרשימות של בחירות אפריל 2019. אם את זה לא מיהרו לסגור, מה זה איחודון בין לפיד לחולדאי

ולכן, אם תהיתם מהי הסיבה שהשיחות בין בנט לסמוטריץ' תקועות כרגע ומדוע השניים מפזרים איומים הדדיים על ריצה נפרדת, או למה לפיד וחולדאי עוד לא החלו לדבר ביניהם על חיבור, התשובה היא שפשוט יש עדיין הרבה זמן. למה שחולדאי ימהר להתחבר ללפיד ויוותר לו על המקום הראשון כשאולי בעוד שלושה שבועות מצב מפלגתו ישתפר ודווקא יש עתיד תתחיל לרדת? ומדוע שסמוטריץ' יסכים לקבל מבנט שני שריונים בשמינייה הראשונה אם אולי בעוד שבועיים בנט יצלול בסקרים ואז יתחנן בפניו לאיחוד תמורת מה שהוא רוצה, העיקר שיבוא? מדוע לוותר עכשיו אם אפשר לוותר בעוד חודש, ואולי על הדרך להרוויח עוד הישג של הרגע האחרון.

את האיחוד הגדול ביותר שהיה בפוליטיקה שלנו בשנים האחרונות, זה שהקים את כחול לבן, סגרו יום וחצי לפני סגירת הרשימות של בחירות אפריל 2019. וזה כשהיה מדובר במגה מהלך, במפץ בסדרי גודל ענקיים. אם את הדבר הזה לא מיהרו לסגור מהר ומוקדם, אז מה זה איחודון בין לפיד לחולדאי או ריצה משותפת של בנט וסמוטריץ'.

איש אינו חושב שברגע האמת עפר שלח או מפלגת העבודה באמת יישארו לרוץ לבד עם שברי האחוזים שהם מחזיקים כרגע ביד. גם ירון זליכה יחפש את דרכו לאחת המפלגות הקיימות. ובשקט בשקט, בלי שבוגי יעלון שומע אותנו, נגלה לכם שגם הוא לא יעז לרוץ לבדו, על אף שהוא כביכול מאיים שכך יעשה אם לא יגיע להסכמות מול לפיד. זה נכון שמדובר באאוטסיידר פוליטי, אבל גם לזה יש גבול. לא כי הוא לא היה רוצה לרוץ לבד ולפרוש כנפיים. זה פשוט בגלל שהוא יודע מה כוחו הסגולי בציבור והוא ממש לא היה רוצה שהסוד הזה יתגלה ויהפוך למשהו פומבי. ולכן גם בנט וסמוטריץ' ימצאו את הדרך להסכם. זה כמובן יקרה בשנייה האחרונה, כמו שבציונות הדתית יודעים ואוהבים.

ואחרי כל הבלאגן של החודש האחרון, נתייצב כולנו על קו הסיום עם פחות או יותר אותו מספר מפלגות שאנחנו רגילים לקבל בכל מערכת בחירות. ולכן, קחו עצה מאיתנו - לכו לנוח בחודש הקרוב וניפגש לאחר סגירת הרשימות, כשמערכת הבחירות תתחיל באמת.