-

במשטרה מתכוונים להחמיר את הבדיקות לנהגים במחסומים

תקנות הסגר אושרו סופית בוועדת הכנסת • סגן דובר המשטרה: לא נסתפק רק בדוחות למפרי הנחיות ונפתח בחקירות פליליות • אמיר אוחנה: זה לא יהיה רק הסגר האחרון, אלא גם המחמיר ביותר באכיפה • מחאה בקרב מורי ומנהלים על פיטור עוזרי ההוראה בסגר. השר גלנט: מעולם לא שקלתי להפסיק את עבודתם
כתבי כאן חדשות
07 בינואר 2021
18:43
עודכן ב 00:10

ישראל בסגר: הלילה (שישי) חל הסגר המהודק ברחבי הארץ, לאחר שהתקנות אושרו סופית בוועדת הכנסת. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם מוקדם יותר כי במשטרה מתכוונים להחמיר את הבדיקות לנהגים במחסומים, לתשאל יותר לעומק ולבדוק את כל הנוסעים בכל מכונית ולא רק את הנהג. בכבישי ישראל נרשמו הערב עומסים רבים, בנתיבי איילון התנועה הייתה כבדה ב-35% יותר מימי חמישי קודמים.

ישראל נכנסת לסגר מלא: כל ההגבלות

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה אמר בריאיון לכאן רשת ב כי מ"מ המפכ"ל יעביר מסר לשוטרים לאכוף את התקנות בצורה שוויונית. "אין אכיפה בררנית", אמר אוחנה בריאיון לקרן אוזן וזאב קם בכאן רשת ב. "אני מאמין שהסגר הזה יהיה לא רק האחרון, אלא גם המשמעותי ביותר מבחינת אכיפה".

אוחנה התייחס בדבריו לתמונות בחסידות אברהם יצחק בביתר עילית, בה נראה קצין משטרה מקבל ברכה מרב באירוע שנערך בניגוד להנחיות: "האירוע בביתר עילית היה לא טוב, המסר שאני מעביר הוא שהאכיפה צריכה להיות שוויונית".

מפת המחסומים של משטרת ישראל

גם סגן דובר המשטרה, סנ"צ אהרוני, הגיב לביקורת על אכיפה בררנית במגזרים שונים. "צריך לגלות מנהיגות, דתית ומקומית. פיזרנו חתונות גם במגזר החרדי. איפה שתהיה הפרה בוטה גם נפתח בחקירה פלילית". בריאיון שנתן לתוכנית "ערב ערב" בכאן 11, הזהיר סנ"צ אהרוני: איפה שחילקנות דוחות – נפתח בחקירה. 

ועדת החוקה של הכנסת אישרה הערב סופית את תקנות הסגר המהודק, הכוללות סגירה של מערכת החינוך והשבתת מקומות העבודה שאינם חיוניים. בדיון אמרה ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, כי ייתכן שהסגר ההדוק יימשך ליותר משבועיים. מוקדם יותר אושרו בוועדה תקנות המחריגות עובדים ופעילים במטות בחיקות וכן מועמדים בהן, כך שיוכלו לצאת ממקום מגוריהם לצורך היערכות לבחירות.

שרי הממשלה אישרו לפנות ערב במשאל טלפוני את המשך ההפעלה של איכוני השב"כ עד ל-28 בחודש. בחוות דעת שהועברה לשרים נכתב שבשלושת השבועות האחרונים איתרו איכוני השב"כ כ-9,000 חולי קורונה.

מנהלי בתי הספר נגד פיטור עוזרי ההוראה, גלנט: מדובר בשגיאה

כ-50 מנהלי בתי ספר יסודיים בתל אביב הודיעו כי ביום ראשון לא ילמדו מרחוק בכיתות ג' עד ו' אם לא ישנה משרד החינוך את החלטתו שלא להעסיק כ-6,500 עוזרי הוראה בסגר. ההודעה הגיעה רק הבוקר, וכעת נאלצים המנהלים להכין מחדש מערכות ללימודים מרחוק בזמן הסגר. גם בהסתדרות המורים קראו למשרד החינוך לחזור בו מההחלטה לא להעסיק עוזרי הוראה בסגר.

בתגובה נמסר משר החינוך יואב גלנט כי מעולם לא שקל להפסיק את עבודתם החשובה במערכת החינוך. "ההודעה אשר שיצאה מטעם מנהלת אגף במשרד בעניין זה הייתה שגויה, ונעשתה בחוסר סמכות", אמר גלנט. "לנוכח זאת, הנחה השר את המנכ״ל לתקן את השגיאה שנעשתה בעניין לאלתר, להוציא הודעה ברוח זו לכל מנהלי המחוזות, המפקחים ומנהלי בתי הספר, ולתחקר באופן מיידי את השגיאה כך שטעויות מסוג זה לא ישנו".

בד בבד, במגזר החרדי הוצאה הנחייה, מטעם הרב חיים קניבסקי, לסגור את מוסדות הלימוד. עם זאת, מנהיג הפלג הירושלמי הרב אשר דויטש אמר למנהלי מוסדות הלימוד: בנים ימשיכו ללמוד כרגיל, לבנות לא יתקיימו לימודים בימים הקרובים.

השתתפו בהכנת הידיעה: משה שטיינמץ, איתי שיקמן, לירן כוג'הינוף, שרון עידן ועקיבא ווייס