שאול אמסטרדמסקי

למה קיבוצים עשירים זכאים לקבל תקציבים מהמדינה?

איך הגענו למצב שקיבוצים ממש עשירים, כאלה שמחזיקים במפעלים ששווים מאות מיליוני דולרים - זכאים לקבל תקציבים מהממשלה כאילו שהם יושבים בפריפריה החברתית? הכול בגלל חישוב טכני של הלמ"ס | משחקי הכיס
שאול אמסטרדמסקי
07 בינואר 2021
18:58

איך הגענו למצב שקיבוצים ממש עשירים, כאלה שמחזיקים במפעלים ששווים מאות מיליוני דולרים, שנסחרים בנאסד"ק, זכאים לקבל תקציבים מהממשלה כאילו הם יושבים בפריפריה החברתית?

הכול בגלל חישוב טכני של הלמ"ס. המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב, והגליל - יש משרד כזה - הוציא קול קורא שבמסגרתו רשויות מקומיות יכולות להגיש בקשות להשתתף בתוכנית שנקראת "תור הזהב". תוכנית נורא נחמדה, אגב, לגיל השלישי, הם יכולים לקבל תקציבים לסיורים והופעות, לקשישים במרכזי יום, בבתי אבות. מאוד נחמד.

והמשרד כותב שרק יישובים שנמצאים בפריפריה החברתית יהיו זכאים לקבל את התקציבים. למשל: כפר קאסם או לוד, או בית שמש או ביתר עילית, נחמד.

אבל יש גם רשימה של יישובים במועצות אזוריות, וכמה מהיישובים האלה נראו לי קצת מוזר. למשל קיבוץ שדות ים, שמחזיק באבן קיסר, המפעל בנאסד"ק, וקיבוץ מעגן מיכאל, שהוא קיבוץ עשיר מאוד שמחזיק במפעל פלסאון, אחד ממפעלי הפלסטיק הכי גדולים בישראל. איך יכול להיות שהקיבוצים האלה, שהם קיבוצים מאוד עשירים הם בפריפריה החברתית?

אז זהו שבשביל לחשב מי עשיר ומי עני, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הלמ"ס, מחשבת את המדד הכלכלי-חברתי. היא מדרגת את כל היישובים בישראל מהכי עני להכי עשיר.

יש לה כל מיני פרמטרים שהיא משתמשת בהם בשביל לקבוע את זה – למשל מה ההכנסות של האנשים ביישוב וכמה מכוניות יש להם. רק שהקיבוצים האלה שהזכרתי, ועוד כמה כאלה שנמצאים ברשימה, אלה קיבוצים שיתופיים שלא עברו הפרטה, ולכן החברים בהם ללא מכוניות בבעלותם, והמשכורת שלהם יחסית נמוכה. אבל החיים שלהם משמש  - והמדד לא קולט את זה. הם מדורגים נמוך, ואז פתאום הם זכאים לקבל תקציבים כאילו הם בפריפריה החברתית.

עכשיו, אין לי שום טענה לקיבוצניקים, הם לא עשו שום דבר לא בסדר. אני גם לא יודע אם הם ייגשו לקול הקורא הזה או לא. אני רק יודע שיש פה סיפור יותר גדול על מדד מעוות שנותן פתח להזרמת תקציבים למי שלא צריך.

אגב, פנינו ללמ"ס ושאלנו: איך אתם מחשבים את המדד הזה, ולמה אתם לא מתקנים את העיוות הזה?
אנחנו עדיין מחכים לתשובה.