טראמפ הלילה

לאחר המהומות – טראמפ מקבל את ההפסד: "הכבוד של חיי היה לשרת אתכם"

הנשיא היוצא: "מי שהתפרע והפר את חוק יועמד לדין. זה רגע לאיחוי הקרעים. אתמקד בהעברת שלטון מסודרת" • הרוג חמישי במהומות - שוטר ממשטרת הקפיטול מת מפצעיו • ממשלת גרמניה תתגבר את אמצעי הביטחון בבונדסטאג
נתן גוטמן, דב גיל-הר
08 בינואר 2021
03:22
עודכן ב 07:33

לאחר המהומות בוושינגטון והקריאה להדחתו המיידית - נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ הודה בהפסדו הלילה (שישי) וקיבל את תוצאות הבחירות. "אני מתמקד כעת בהבטחת העברת שלטון חלקה ומסודרת", אמר בסרטון שפרסם בחשבון הטוויטר שלו. "זה רגע להחלמה ופיוס. זה היה הכבוד של חיי לשרת כנשיא שלכם". 

עוד שלח הנשיא מסר לתומכיו: "אני יודע שאתם מאוכזבים, אבל אני גם רוצה שתדעו שהמסע המופלא שלנו רק מתחיל". טראמפ הסביר כי מטרתו הייתה להבטיח את יושר הבחירות וטען: "במעשה זה, נלחמתי כדי להגן על הדמוקרטיה האמריקנית. אני מוסיף להאמין שעלינו לשנות את חוקי הבחירות שלנו כדי לוודא את הזהות ואת זכות ההצבעה של כל הבוחרים". 

על המהומות האלימות בקפיטול הוסיף הנשיא היוצא: "כמו כל אמריקני אני זועם על האלימות, הפרת החוק והמהומה. לאלו שהיו מעורבים במעשי הרס ואלימות – אינכם מייצגים את ארצנו. לאלו שהפרו את החוק: אתם תשלמו את המחיר ותועמדו לדין". 

כלי תקשורת בארצות הברית הודיעו הלילה שמניין המתים במהומות עלה לחמישה, לאחר ששוטר ממשטרת הקפיטול, שנפגע באירוע, מת מפצעיו. בד בבד, מפכ"ל משטרת הקפיטול הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו לאחר האירועים. בממשלו של טראמפ התפטרו מאז האירועים כבר שתי שרות: שרת התחבורה איליין צ'או ושרת החינוך בטסי דה-ווס - שציינה שהיא עושה זאת בגלל חלקו של טראמם בליבוי המהומות. 

בדרך להרגעת הרוחות - מה יהיה עם מהלך ההדחה נגד הנשיא?

נראה שנאומו של טראמפ יוריד את ההתלהטות סביב מהלך ההדחה המיידי שניסו לקדם נציגים משתי המפלגות בארצות הברית, על אף שנותרו לכהונתו פחות משבועיים. הנציגים, ובהם יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי ומנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר, אמרו כי יש להפעיל את התיקון ה-25 בחוקה, המאפשר להדיח את הנשיא. סגן הנשיא מייק פנס כבר הודיע שהוא מסרב לתמוך במהלך. 

זמן קצר לפני נאומו של טראמפ, דוברת הבית הלבן, גינתה את המהומות בקפיטול. "האלימות שראינו אתמול הייתה מחרידה", אמרה בתדרוך לכלי תקשורת. "הנשיא טראמפ וממשלו מגנים אותה בכל תוקף. מי שפעל באלימות הוא ההפך מכל מה שהממשל הזה מייצג, ויש לתבוע את מי שהפרו את החוק. אנו מתאבלים על אלה שאיבדו את חייהם ועל הפצועים. זה הזמן של אמריקה להתאחד".

ביידן: "יום שחור בהיסטוריה של ארה"ב"

קודם לכן אמר התובע הכללי בוושינגטון, מייקל שרווין כי ייתכן שמשרדו יחקור את הנשיא טראמפ על אמירותיו בנאום שקדם למהומות בקפיטול. גם הנשיא הנבחר ג'ו ביידן התייחס לאירועים האלימים אתמול, והאשים את קודמו בתפקיד באחריות להסתת ההמונים. בנאום שנשא טען ביידן: "טראמפ הסית המון להשתלט על הקפיטול". ביידן כינה את האירועים - יום שחור בהיסטוריה של ארצות הברית.

בתוך כך, הניו-יורק טיימס דיווח שטראמפ אמר ליועציו כי הוא מעוניין להעניק לעצמו חנינה בימים האחרונים לכהונתו. מעולם אף נשיא לא חנן את עצמו, כך שהמהלך הזה עדיין לא נבחן באמת במערכת אכיפת החוק. אבל היועצים של הנשיא הסכימו שחנינה עצמית יוצרת תקדים מסוכן.

אחרי המהומות בוושינגטון: גרמניה תתגבר את אמצעי הביטחון בבונדסטאג

לאור המהומות האלימות בקונגרס האמריקני, ממשלת גרמניה מתכוונת לתגבר את אמצעי הביטחון בפרלמנט הפדרלי, הבונדסטאג, לאחר אירועי הקונגרס האמריקני. נשיא בית המחוקקים התחתון בברלין, וולפגנג שאובל, אמר אתמול כי גורמים רשמיים יבדקו שיפורים שניתן לבצע בביטחון הפרלמנט. מלשכתו של שאובל נמסר כי הוא יבחן "אילו מסקנות צריך להסיק מכאן להגנת הבונדסטאג", לאור התמונות שהגיעו מוושינגטון.

בנוסף, ממשלת גרמניה ביקשה משגרירותה בוושינגטון למסור דוח על האופן שבו "האירועים האלימים היו יכולים לקרות בקפיטול". נמסר כי בחינת תגבור אבטחת הבונדסטאג תכלול התייעצות עם גורמי אבטחה של הסיעות הפוליטיות השונות בפרלמנט, כמו גם עם גורמי הממשל ברלין ומשרד הפנים הגרמני.

שר החוץ הגרמני הייקו מאס ערך השוואה בין התמונות שלשום בוושינגטון, לניסיונותיהם של מפגינים נגד סגר הקורונה להיכנס לפרלמנט בברלין.  הוא ציין גם כי בעקבות פיגועי טרור של הימין הקיצוני במדינה, גרמניה צריכה בראש ובראשונה לבקר את עצמה לפני שהיא מפנה אצבע לעבר ארצות הברית. "מילים מרושעות פונות לפעולות אלימות - על מדרגות הרייכסטאג, ועכשיו בקפיטול", צייץ מאס בטוויטר.