דרעי
צילום: נועם ריבקין, פלאש 90

היועמ״ש החליט: השר אריה דרעי יועמד לדין בגין עבירות מס כפוף לשימוע

מדובר בחשדות שהם חלק מחקירה שנפתחה לפני כחמש שנים. החשד לשוחד נסגר עוד בשלב המלצות המשטרה, אך לדעת הפרקליטות והיועץ יש ראיות לכאורה בחשדות לעבירות המס בשלושה תיקים. דרעי: משוכנע שיוחלט על סגירת התיק
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
08 בינואר 2021
10:45
עודכן ב 11:20

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט להעמיד את השר אריה דרעי לדין בגין עבירות מס כפוף לשימוע. מדובר בחשדות שהם חלק מחקירה שנפתחה לפני כחמש שנים. החשד לשוחד נסגר עוד בשלב המלצות המשטרה, אך לדעת הפרקליטות והיועץ יש ראיות לכאורה בחשדות לעבירות המס. דרעי עצמו הגיב כי הוא "משוכנע כי בשימוע יוחלט גם על סגירת התיק בעניין עבירות המס, לאחר שכל העובדות יוצגו בפני היועץ המשפטי".

אלה שלושת התיקים שבגללם הוחלט לשקול להעמיד לדין את השר דרעי:

עסקת גבעת שאול – לפי הודעת הפרקליטות, "עניינה של פרשה זו בעסקת נדל"ן משנת 2013, במסגרתה מכר השר דרעי לאחיו שלמה דרעי, נכס בשכונת גבעת שאול בירושלים, שבו החלה בניית בניין מגורים בן חמש דירות. בהתאם לחומר הראיות שנאסף, הדיווחים שהועברו לרשויות מיסוי מקרקעין במסגרת טפסי הדיווח על העסקה (מש"ח), כמו גם חוזה המכירה שצורף לדיווח, כללו מצגים כוזבים לכאורה, לרבות גובה התמורה שבעסקה, תארוך העסקה לאחור, והצגת המגרש הנמכר כמגרש ריק במקום מצבו האמיתי כבניין מגורים מתהווה".

הכנסות מחברת גרין אושן – "גרין אושן הייתה קרן פיננסית להשקעות בארה"ב. על פי החשד, בשנת 2011 החלה גרין אושן לשלם לשר דרעי עמלת מגייס בגין גיוס משקיע לקרן. הראיות מלמדות, כי לפי הוראתו של השר דרעי, החל מינואר 2013 עת חזר לחיים הפוליטיים, הורה השר דרעי לגרין אושן להעביר את סכומי העמלות להם היה זכאי לאחיו שלמה. בהתאם לכך, בין השנים 2015-2013 שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף שקלים כנגד חשבוניות "ייעוץ" כוזבות לכאורה שהפיק משרד עו"ד שלמה דרעי".

הכנסות מחברת בת של אגד וממשה הבא – בהודעת הפרקליטות הבוקר נכתב: "על פי החשד, בשנת 2012 השר דרעי העניק שירותי ייעוץ ושיווק למיזם משותף של איש העסקים משה הבא ואגד חברה לתחבורה. השר דרעי ביקש לכאורה לקבל את שכרו בדמות תרומה בגובה 180 אלף שקלים שתשולם לעמותת כרמי העיר, של מקורבו יהודה אזרד, אשר סייע לו לאורך השנים. שכר זה, אשר חייב במס, לא דווח בדוחותיו האישיים של השר דרעי או של החברה שבבעלותו למס הכנסה. בנוסף, באותם ימים שילם הבא מחשבונו הפרטי לחשבונו הפרטי של השר דרעי סך 100 אלף שקל נוספים, המהווים הכנסה שלא דווחה למס הכנסה".

השר אריה דרעי מסר הבוקר: "לאחר למעלה מחמש שנות חקירה קשות, אני מודה לבורא עולם על ההחלטה לבטל את כל האישומים השקריים נגדי ומשוכנע כי בשימוע יוחלט גם על סגירת התיק בעניין עברות המס, לאחר שכל העובדות יוצגו בפני היועץ המשפטי". 

עורך דינו של דרעי, נבות תל-צור, מסר בתגובה: "לאחר למעלה מחמש שנות חקירה קשות ומייסרות, קבע היועץ המשפטי לממשלה בפתח החלטתו כי הוא מנקה את השר אריה דרעי מכל חשד לשחיתות שלטונית. היועץ המשפטי הדגיש שהחלטתו אינה סופית והוא שוקל העמדה לדין בעבירות מס בלבד וגם להן בעזרת השם, תינתנה בשימוע תשובות הולמות"

עורך הדין ירון קוסטליץ, המייצג את שלמה דרעי, אחיו של השר מסר: "מדובר במחלוקות אזרחיות מיסויות, שאין מקומן במסגרת הליך פלילי. בהתאם, אני מאמין כי לאחר השמעת הטענות בשימוע, תסגור הפרקליטות את תיק החקירה".