חבר הכנסת רם שפע
צילום: כאן חדשות

בין הפטיש לסדן: ח"כ רם שפע השאיר את בתי הספר פתוחים – וחטף מכל כיוון

יו"ר ועדת החינוך החליט להשאיר את מערכת החינוך פתוחה לחלוטין מתחילת הסגר, בניגוד להחלטת הממשלה. בימים האחרונים האשימו אותו פוליטיקאים, עיתונאים וגם רופאים בהפקרות והטילו עליו את האחריות לזינוק הגדול בתחלואה
יואב קרקובסקי
08 בינואר 2021
22:29

רק כשמסתובבים עם רם שפע בשבילי קיבוצו "גבעת חיים איחוד" ניתן להבין כמה קשים היו חייו בחודשים האחרונים לאחר שמפלגתו נכנסה לממשלת נתניהו  והפרה את הבטחת הבחירות המרכזית שלה. "באופן כלליף כבר תקופה מאוד ארוכה שאני מייצר קו עקבי חינוכי מאוד ברור", אומר מי שכיהן עד לאחרונה כיו"ר ועדת החינוך, נוכח הפרסומים לפיהם 42% מהנדבקים בישראל הם תלמידים וצוותי הוראה. "הילדים בישראל חייבים לקבל מענה חינוכי - כל הזמן", הוא מוסיף.

עם יותר מ-8,000 מאומתים לקורונה ביום, שפע שסומן על ידי אנשיו של ראש הממשלה כילד הרע בהתמודדות עם הנגיף, ממש לא נלחץ, ובטח לא חש רגשי אשם. "השאלה היא איך הגענו למצב שכל מדינת ישראל במצב תחלואה כזה גדול, וזה בטח לא קרה בגלל מערכת החינוך", הוא אומר. "הגענו למצב התחלואה הזה בגלל שראש הממשלה ואדלשטיין מפחדים מהחרדים. הם מפחדים מליצמן ודרעי ולא סוגרים את הערים האדומות", הוסיף שפע.

שבועות דרמטיים עוברים על רם שפע. עד לאחרונה רוב הציבור כמעט ולא שמע עליו, אבל אחרי שהפך את החלטת הממשלה בנושא סגירת מערכת החינוך לפני כשבועיים, הצביע בניגוד לעמדת מפלגתו והביא לפיזור הכנסת, שפע כבר פחות אנונימי. "אני לא חושב שמישהו יכול לצפות שהתקופה הזאת בפוליטיקה תהיה כל כך קשוחה", הוא אומר. לדבריו, יומיים לאחר ההחלטה להיכנס לממשלה ופיצול כחול לבן, התקיימה מחוץ לקיבוצו הפגנה של הדגלים השחורים בגנות ההחלטה.

אבל ההחלטה הפוליטית המורכבת ביותר של שפע הייתה בליל החניונים. יחד עם אסף זמיר ומיקי חיימוביץ' הגיח למליאת הכנסת בחצות, והצביע נגד הצעת הפשרה שעשויה הייתה להאריך את ימיה של הממשלה. "חשבתי שעוד פשרה עם נתניהו - זה פשוט לא בא בחשבון בשום צורה. הוא ישקר גם הפעם, כמו שהוא תמיד עושה", אומר שפע.